Sztuka inspirowana sytuacją w Starym Teatrze. Premiera „Królestwa” w najbliższą sobotę

Anna Dymna i Krzysztof Globisz w spektaklu "Królestwo" fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kolejny premierowy spektakl w Starym Teatrze. Od najbliższej soboty widzowie będą mogli zobaczyć „Królestwo” w reż. Remigiusza Brzyka. Przedstawienie inspirowane jest miniserialem duńskiej telewizji w reż. Larsa von Triera z 1994 roku, jak i sytuacją w Starym Teatrze.

– Halo, halo, jest tu kto? – pytają ze sceny bohaterowie sztuki, przechadzając się obok kilku metalowych łóżek. I tak zespół artystyczny wraz z publicznością przenosi się do szpitalnej scenerii. Stary Teatr staje się szpitalem, a pacjentami artyści. Na tytułowe „Królestwo” zaczynają spoglądać złe oczy. Cicho jest tylko przez chwilę, bo „komu się nie chce słuchać, temu się wydaje, że jest cicho”.

Sytuacja w Starym na afiszu

– Inspiracją była dla mnie niedawna sytuacja w Starym Teatrze. Wszyscy pamiętamy, co się działo. Ważne było dla mnie wzięcie pod lupę  w nadchodzącej katastrofie miejsca, zespołu, wspólnoty. Mało brakowało, aby ten teatr wybuchł i już nie widzielibyśmy go w takiej formie, jaką znamy. Z tego bierze się moja opowieść na scenie – tłumaczy Remigiusz Brzyk, reżyser sztuki.

Podkreśla, że w tym przypadku wybór scenariusza nie był trudny. – Decyzję o realizacji „Królestwa” podjąłem po rozpoczęciu rozmów z Radą Artystyczną w ubiegłym roku – przyznaje Brzyk. I dodaje, że sam jest fanem serialu Larsa von Triera.

– Tytułowe „Królestwo” to szpital, wielka instytucja, która zaczyna mieć problemy. Zaczynają na nią patrzeć złe oczy. Coś, co miało wspólnotowy porządek, zmienia się poprzez różne okoliczności, dochodzi do krachu wspólnotowego, zbliża się wybuch – wymienia reżyser.

Gdy przenikają się dwa światy…

W serialu uduchowiona staruszka, pani Drusse, chętnie przyjmuje skierowania do szpitala, bo chce nawiązać kontakt z duchem dziewczynki Mary, którego spotkała w windzie. Dziewczynka ukazuje się pani Drusse, aby wyrządzona w przeszłości krzywda została naprawiona.

W teatralnej wersji miejscem akcji będzie miejsce pracy zespołu artystycznego, technicznego, administracyjnego, scena, widownia, garderoby i korytarze oraz przestrzeń symboliczna. Na tę drugą składa się dorobek artystyczny wielu pokoleń twórców. Czego duch oczekuje od wszystkich w Starym Teatrze? Odpowiedź czeka w gmachu przy ul. Jagiellońskiej 1.

Na scenie zobaczymy m.in. Annę Dymną, Krzysztofa Globisza, Michała Majnicza, Radosława Krzyżowskiego i Romana Gancarczyka.

Premiera „Królestwa” już 9 lutego na Dużej Scenie. Przedstawienie można zobaczyć jeszcze 10, 12 i 13 lutego oraz 3,5 i 6 marca 2019. Informacje o biletach dostępne na stronie www.stary.pl.

comments powered by Disqus