Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, prawidłowo zareagować i wezwać pomoc? Te niezwykle potrzebne umiejętności nabywają uczniowie w ramach pilotażowego programu organizowanego przez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy.
„Krakowscy uczniowie ratują życie” – to hasło pilotażowego programu, w ramach którego piąto- i szóstoklasiści z miejskich szkół poznają tajniki pierwszej pomocy. Tego rodzaju szkolenia są obowiązkowe w wielu krajach zachodniej Europy i przynoszą bardzo pozytywne rezultaty. Kraków staje się w tej dziedzinie przykładem dla innych polskich miast.
Badania pokazują, że szkolenia w wieku szkolnym przynoszą wymierny skutek – zwiększają świadomość, pomagają przełamać obawę przed podjęciem akcji ratunkowej i ostatecznie wpływają na zwiększenie częstotliwości podejmowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej wśród świadków nagłego zatrzymania krążenia.
Sprawdź, zadzwoń, uciskaj
Wśród założeń programu znalazła się nie tylko nauka podejmowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale też nauka prawidłowego wezwania pomocy. Uczestnicy biorą udział w symulacji rozmowy z dyspozytorem – a to ważna umiejętność, wpływająca na podjęcie odpowiednich działań przez służby ratownicze czy choćby szybkość dotarcia na miejsce zdarzenia. Prowadzący kładą też nacisk na umiejętność podjęcia szybkiej reakcji, skuteczność oraz przekazywanie swojej wiedzy dalej – tak, by uczestnicy szkoleń zachęcali swoich rodziców i bliskich do nauki zasad udzielania pierwszej pomocy.
Zajęcia prowadzą wykwalifikowani ratownicy medyczni, którzy potrafią w jasny sposób odpowiedzieć na wszystkie pytania uczestników. Szkolenia są adresowane zarówno dla osób, które po raz pierwszy mają styczność z tą tematyką, jak i do tych, którzy mają już pewne umiejętności i mogą je teraz pogłębić i dopracować. Najpierw przez 45 minut uczniowie poznają teorię, a kolejne 45 minut poświęcone jest na zajęcia praktyczne.
Najważniejsza wiedza
Szkoły mogły się zgłaszać do programu pod koniec października, proponując maksymalnie trzy klasy. Od listopada trwają już zajęcia. Program sfinalizowany zostanie w czerwcu, kiedy najlepsi z najlepszych uczniów krakowskich szkół zmierzą się w wielkim finale wiedzy praktycznej i teoretycznej związanej z udzielaniem pomocy przedmedycznej poszkodowanym.
Patronat nad projektem objął przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz. – Nie ma bardziej potrzebnej umiejętności od umiejętności uratowania czyjegoś życia – komentuje. – Nigdy nie wiemy, kiedy ta wiedza się nam przyda, ale od naszej reakcji zależy wtedy bardzo wiele. Jako dorośli mamy często wiele obaw, a młodzi ludzie reagują inaczej, z entuzjazmem i zaangażowaniem. Warto ten okres wykorzystać i przekazać wiedzę o pierwszej pomocy. Nie mam wątpliwości, że to będzie procentować w kolejnych latach – stwierdza przewodniczący.