Taki festiwal zdarza się raz na 100 lat. Bomba Megabitowa w rocznicę urodzin Lema

Konferencja prasowa zapowiadająca festiwal Bomba Megabitowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Bomba Megabitowa. Festiwal przyszłości to wydarzenie poświęcone kulturze, technologii i nauce, organizowane z okazji 100. urodzin Stanisława Lema.

Stanisław Lem: pisarz, wizjoner, futurysta nazywany „prorokiem technologii”. Festiwal Bomba Megabitowa poświęcony twórcy startuje 10 września i będzie kulminacją obchodów trwającego Roku Lema.

W programie m.in. rozmowy o technologii i jej wpływie na nasze życie, pokazy filmów w Kinie pod Baranami, jazzowy koncert czy panel „Lem in translation”.

„Tego jeszcze nie było”

– Dla miłośników Stanisława Lema przygotowaliśmy nietuzinkowy i bardzo wartościowy program łączący elementy konferencji naukowej i festiwalu – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF. – Do udziału w prelekcjach, panelach i spotkaniach zaprosiliśmy zarówno naukowców zajmujących się rozwojem technologii przyszłości, jak i twórców czujących duchowe pokrewieństwo z twórczością Lema. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że takiego wydarzenia jeszcze w Polsce nie było.

Centrum festiwalowych wydarzeń będzie Ice Kraków. Przez pięć dni trwania festiwalu uczestniczki i uczestnicy będą mieli szansę przekonać się, jak będzie wyglądać biblioteka przyszłości, spotkać się z tłumaczami Lema z różnych stron świata, poznać perspektywy eksploatacji kosmosu i najwyższe osiągnięcia polskiej myśli technologicznej.

– Zorganizujemy wydarzenie, jakiego do tej pory na polskiej scenie kongresowej nie było – zaznacza dr Maciej Kawecki, prezes zarządu Instytutu Lema. – Pokażemy wszystkie oblicza mistrza i zbudujemy most między pozornie odległymi światami technologii i kultury. Program dodatkowo uzupełniony będzie o część edukacyjną dla dzieci i młodzieży, którą zaplanowaliśmy w Pałacu Potockich.

W trakcie festiwalu odbędzie się premiera publikacji „Lem w PRL-u” Wojciecha Orlińskiego i tomu „Filozoficzny Lem”, w którym znajduje się kilkanaście tekstów o filozoficznym wymiarze twórczości Lema.

Dyskusja na temat technologii i ich wpływie na życie zostanie podzielona na cztery bloki tematyczne, a punktem wyjścia każdego z nich będzie literatura Lema. Ścieżki noszą nazwy: „Powrót z gwiazd”, „Człowiek z Marsa”, „Summa technologiae” i „Wizja lokalna”.

W trakcie „Future Talks” zostaną zderzone poglądy przedstawicieli świata kultury i technologii. Rozmowy będą dotyczyć m.in. etyki w sztucznej inteligencji, przyszłości sportu i e-sportu, katastrofy klimatycznej i przyszłości literatury w świecie technologii.

Bomba Megabitowa to również wystawy technologii kosmicznych i druku 3D czy biblioteka przyszłości, w której dostęp do dzieł pisarza jest możliwy na wszystkich nośnikach poza tradycyjną książką.

W programie również pokaz spektaklu Teatru Łaźnia Nowa „Lem vs. P.K. Dick” w reż. Mateusza Pakuły i koncert wrocławskiego zespołu jazzowego EABS. Podczas wieczoru wieńczącego obchody 100. urodzin Stanisława Lema zespół zaprezentuje set inspirowany twórczością pisarza.

Kino pod Baranami zaprasza na przegląd filmów towarzyszący festiwalowi. Pokazy filmowe potrwają od 11 do 16 września. Na dużym ekranie zagoszczą filmowe adaptacje twórczości polskiego futurologa: dwie wersje „Solaris”, „Szpital przemienienia”, „Kongres”, „Milcząca gwiazda” oraz dokument o burzliwych losach pisarza, czyli „Autor Solaris” Borysa Lankosza.

Nim powstanie Planeta Lem

– Wydarzenia Bomby Megabitowej są pomyślane w kontekście tegorocznego jubileuszu, ale też trwających prac nad Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”, które powstanie w najbliższych latach na Zabłociu. Natomiast wszystkie te działania miały swój początek w lekturze, w książkach i tych na festiwalu nie zabraknie – zaznacza Szymon Kloska, kurator obchodów Roku Lema.

Festiwal Bomba Megabitowa potrwa od 10 do 14 września. Bezpłatne wejściówki na wydarzenia Bomby Megabitowej, bilety na spektakl „Lem vs. P.K. Dick” oraz koncerty EABS i Trio RGG są dostępne na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/.

Szczegółowy program dostępny TUTAJ. Wybrane wydarzenia festiwalowe będą transmitowane na profilach Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Instytutu Polska Przyszłości oraz na platformie Play Kraków.

News will be here