Teatr Łaźnia Nowa pomoże ukraińskim artystom. „Zrobimy wszystko, co możemy, aby dać im wsparcie”

Protest pod konsulatem Rosji w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– W Domu Utopii znajdują się pokoje, z których na co dzień korzystają polscy artyści i rezydenci z innych krajów. Chcielibyśmy, aby w tym trudnym czasie stały się one domem dla artystów z Ukrainy i ich najbliższych – mówi Małgorzata Szydłowska, dyrektorka Domu Utopii.

Działający przy Teatrze Łaźnia Nowa Dom Utopii stał się punktem wsparcia dla mieszkańców Ukrainy dotkniętych wojną. Od kilku dni trwa zbórka potrzebnych rzeczy, znalazła tu również schronienie rodzina pilnie potrzebująca pomocy.

Miejsce schronienia

– W Domu Utopii znajdują się pokoje, z których na co dzień korzystają polscy artyści i rezydenci z innych krajów. Chcielibyśmy, aby w tym trudnym czasie stały się one domem dla artystów z Ukrainy i ich najbliższych – mówi Małgorzata Szydłowska, dyrektorka Domu Utopii.

Szydłowska dodaje, że w Domu Utopii i teatrze artyści będą mogli realizować swoje projekty, które pomogą im wyrazić to, z czym się zmagają w tej chwili.

Jeśli oczywiście będą na to gotowi. Zrobimy wszystko, co możemy, aby dać im wsparcie – dodaje Szydłowska.

Zgłoszenia można wysyłać na adres: biuro@domutopii.pl, skontaktować się telefonicznie pod numerem: 12 346 27 95 lub skorzystać z komunikatorów w social mediach.

To jednak nie koniec działań. Teraz Teatr Łaźnia Nowa chce zatrudnić oświetleniowców, montażystów, realizatorów video, garderobiany, rekwizytorów, inspicjentów. Osoby zainteresowanie proszone są o zgłoszenia na adres biuro@laznianowa.pl.

Długofalowa pomoc dla artystów

W pomoc uciekającym przed wojną obywatelom i obywatelkom Ukrainy włączyło się wiele działających w naszym mieście instytucji kultury. To m.in. Nowohuckie Centrum Kultury, Teatr im. J. Słowackiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Teatr Groteska czy Krakowski Teatr Scena Stu.

– Rozmawiamy z instytucjami o długofalowej pomocy dla twórców z Ukrainy, ponieważ ta pomoc systemowa i włączenie ich w nasz program kulturalny będą wymagały ważnych decyzji programowych i organizacyjnych. (…) Apeluję do wszystkich organizatorów życia kulturalnego, dyrektorów instytucji, pracowników i pracowniczek sektora kultury, NGO’s i festiwali o przemyślenie swoich planów na najbliższy rok i zaplanowanie działań, które pozwolą poszczególnym środowiskom działać razem na rzecz konkretnej i systemowej pomocy. W kontakcie ze związkami, stowarzyszeniami twórczymi, instytucjami i indywidualnymi twórcami z obszaru opanowanego wojną. Proszę o wysyłanie informacji o Waszych działaniach do Wydziału Kultury. W najbliższym czasie zorganizujemy spotkanie, na którym podzielimy się wiedzą i dalszymi zadaniami – poinformował w mediach społecznościowych Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Piaskowski zaapelował również o zawieszenie projektów artystycznych, projektów wymiany kulturalnej, udziału w konferencjach, kongresach organizowanych przez partnerów z Rosji i na terenach Federacji Rosyjskiej.

– Nie widzę obecnie możliwości współpracy z instytucjami rosyjskimi (choć piszę to ze ściśniętym gardłem), wiedząc, że w tych wszystkich projektach zaangażowanych jest wielu wartościowych i wrażliwych twórców z Rosji. Obecna sytuacja wymaga jednak czytelnych i solidarnych postaw. Kraków solidarny z Ukrainą – napisał Piaskowski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus