Telewizja w nowym standardzie. Pierwsze testy w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Telewizja Polska i Emitel prowadzą testy emisji telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2. Pierwszy etap zaplanowany jest wstępnie na trzy miesiące. Sygnał jest emitowany z obiektów Emitel w Krakowie i Katowicach.

Na kanale 27 nadawane są programy TVP Kultura HD, TVP Polonia HD oraz TVP Rozrywka. Sygnał jest dostępny dla ponad 6 mln mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego. Testy nowego standardu pomogą widzom sprawdzić poprawność odbioru programów, a Emitel pozwolą przygotować się do migracji do nowego standardu.

Więcej bezpłatnych programów i wszystkie w HD

Od ponad 10 lat cyfrowa emisja telewizji naziemnej w Polsce dostępna jest dla widzów w standardzie DVB-T. Już niebawem, w 2022 roku planowana jest zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na nowszy i bardziej efektywny standard DVB-T2/HEVC.

DVB-T2 to standard oferujący lepszą efektywność wykorzystania dostępnego pasma, który pozwala m.in. na nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD oraz stworzy możliwość wprowadzenia nowych programów telewizyjnych dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów.

– Celem testów, które rozpoczęła Telewizja Polska, jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia, czy telewizory dostępne w polskich domach są gotowe do odbioru programów telewizyjnych w nowym standardzie – mówi Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji Telewizji Polskiej. –  Zaczęliśmy od dwóch lokalizacji, ale mamy już pozwolenia na kolejne nadajniki w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście.

– Testy będą wymagały zmian w parametrach emisji, co u widzów zainteresowanych oglądaniem programów w standardzie DVB-T2/HEVC, a posiadających starsze modele odbiorników, może wymagać ponownego wyszukania programów – dodaje Piotr Guziewicz z Emitela.

5G

Telewizja naziemna w Polsce i w całej Europie do tej pory wykorzystywała do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Zmiana standardu nadawania powiązana jest koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych na mocy decyzji Komisji Europejskiej.

Oznacza to konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane. Projekt został zaplanowany na kilka etapów – dwa pierwsze zostały zrealizowane przez Emitel w pierwszej połowie tego roku. Kolejne przełączenia oraz zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej będą miały miejsce w 2022 roku.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra cyfryzacji wszystkie wprowadzane na rynek odbiorniki telewizji cyfrowej od grudnia ubiegłego roku powinny obsługiwać nowy standard emisji.