Tradycyjne kwesty na krakowskich cmentarzach powracają

Cmentarz Podgórski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W tym roku odbędą się tradycyjne kwesty na cmentarzu Rakowckim i Nowym Cmentarzu Podgórskim. W 2020 roku ze względu na sytuację epidemiczną zbiórki datków odbyły się tylko w Internecie.

Ze względu na zamknięcie cmentarzy w ubiegłym roku, zabrakło tradycyjnej kwesty na cmentarzu Rakowickim. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa w zamian za to zorganizował internetową zbiórkę funduszy.

W tym roku kwesta powraca w tradycyjnej formie. – Kwesta odbędzie się 1 listopada. Jest już zgłoszona i trwają ostatnie przygotowania – mówi Anna Kornecka, przewodnicząca Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa.

– Nie ma co porównywać zbiórki internetowej do formy tradycyjnej. Nie chodzi wyłącznie o zebrane środki, ale i całą otoczkę. To możliwość spotkania się i celebrowania wspólnego celu, jakim jest ochrona dziedzictwa, w tym przypadku nekropolii cmentarza Rakowickiego. Jeśli chodzi o kwoty, to biorąc pod uwagę obecne realia, koszty robót konserwatorskich i budowlanych na terenie cmentarza wymagają ogromnych nakładów finansowych. Tradycyjna kwesta pozwala nam na przeprowadzenie jednej, dwóch dodatkowych inwestycji w danym roku. Zeszłoroczna nam na to nie pozwoliła – podkreśla Kornecka.

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa powstał w 1980 roku. Organizuje wiele akcji na terenie miasta, m.in. powrót do historycznych nazw ulic, placów, upamiętnienia ważnych wydarzeń. To właśnie komitet zainicjował na cmentarzach Krakowa ratowanie zabytkowych nagrobków.

Kwesta na cmentarzu Podgórskim

Kwesta odbędzie się również na Nowym Cmentarzu Podgórskim. Jak co roku, od ponad 15 lat, Stowarzyszenie Podgórze.pl zaprasza na podgórską kwestę na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na Nowym Cmentarzu Podgórskim.

– W tym roku kwestujemy 31 października i 1 listopada, od godziny 10.00 do 18.00. Zapraszamy wszystkich Przyjaciół, Wolontariuszy oraz Darczyńców do wsparcia naszej zbiórki. Państwa pomoc jak zawsze będzie dla nas bezcenna – informuje Stowarzyszenie Podgórze.pl.

W 2020 roku z powodu sytuacji epidemicznej kwesta została odwołana. Tradycyjną zbiórkę do puszki zastąpiła możliwość wpłaty na konto bankowe udostępnione za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

 

 

 

comments powered by Disqus