Trwa modernizacja stacji energetycznej z 1946 roku. Zasila północną część Krakowa

fot. Pixabay.com

38 mln złotych kosztuje przebudowa stacji energetycznej przy ulicy Prądnickiej.

W północnej części Krakowa trwają intensywne prace drogowe przy budowie nowej trasy tramwajowej, północnej obwodnicy miasta i modernizacji ważnych komunikacyjnie ulic. –Chcemy budowę tej bardzo ważnej dla Krakowa stacji energetycznej przeprowadzić równolegle do prac drogowych realizowanych w pobliżu. Będzie to mniej uciążliwe dla mieszkańców – wyjaśnia Ewa Groń, rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucja.

Chodzi o stację elektroenergetyczna 110/15 kV Prądnik, która została wybudowana w 1946 roku i do czasu modernizacji była najstarszą stacją wysokiego napięcia w Krakowie. Ewa Groń dodaje, że stacja to ważny punkt Tauronu na terenie miasta i stanowi istotny punkt węzłowy sieci wysokiego napięcia, na którym wszelkie zakłócenia mógłby mieć wpływ na pracę całego systemu w obrębie miasta.

– Napowietrzna stacja zlokalizowana była w zwartej zabudowie miejskiej, a jej parametry techniczne i technologia wymagały zmiany. Zainstalowana na stacji aparatura była już wyeksploatowana, szczególnie w zakresie wyłączników i odłączników 110 kV oraz ich pneumatycznych napędów – wyjaśnia.

Prowadzone przez Tauron Dystrybucja prace modernizacyjne obejmują budowę budynku głównego, zabudowę wnętrzowych rozdzielnic 110  kV i 15 kV oraz montaż urządzeń, w tym urządzeń potrzeb własnych, obwodów wtórnych, telekomunikacji, systemu zabezpieczenia technicznego oraz systemu sygnalizacji pożarowej i układów pomiarowych.

Kolejnym krokiem prac była przebudowa linii kablowych 110kV i 15kV, przy czym wszystkie prace budowlano-montażowe są prowadzone bez możliwości wyłączenia starego obiektu.

Budowa prowadzona jest na obiekcie czynnym oraz przy realizacji przez starą stację funkcji stacji węzłowej. Przełączenie obwodów odbiorczych ze starej stacji na nowe urządzenia odbywa się sukcesywnie i ma się zakończyć jeszcze w tym roku.Aktualności

Pokaż więcej