Trzecia instytucja bada sprawę Czeczenów spod M1. Sprawa do umorzenia?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

5 sierpnia 2019 roku na parkingu przed centrum handlowym w Czyżynach policjanci zatrzymali 26 mężczyzn. W większości byli to Czeczeni i Ormianie, ale wśród z nich znalazło się czterech Polaków. Sprawę przejął lubelski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej. To trzecia jednostka, która zajmuje się tą sprawą.

Wśród zatrzymanych byli m.in. Sulambek M., Alikhan B., Gagik S., Mateusz Sz., Sebastian G., Chemil E., Jakub W., Valid B., Magomed S., Hernikh G. W samochodach, które do nich należały, policjanci znaleźli niebezpieczne przedmioty: przede wszystkim broń ostrą, ale też palną, a do tego pałki teleskopowe czy maczety. Sprzęt ten miał pomóc w „ustaleniu” z inną grupą przestępczą – powiązaną z pseudokibicami Cracovii – do kogo będzie należeć czarny rynek tytoniowy w Krakowie.

Dwa dni później wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Tyle tylko że ten zarzut się nie utrzymał już przy pierwszym posiedzeniu aresztowym w sądzie okręgowym.

– Nie ma materiałów, które potwierdzałyby, że to grupa przestępcza. Faktycznie, są jakoś powiązani, ale nie udało się ustalić, kto miałby grupą kierować, wydawać polecenia. Wyszło, że wszyscy mieli jednakowe role i współdziałali ze sobą – mówił nam sędzia Tomasz Szymański, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Krakowie.  W konsekwencji zatrzymani wyszli z aresztów za poręczeniem majątkowym wiosną zeszłego roku.

Do Lublina

Od tego czasu w sprawie nastała cisza. Krakowska prokuratura nie informowała o dalszych krokach podjętych wobec zatrzymanych.

Jak udało nam się dowiedzieć od jednego z adwokatów zatrzymanych, sprawę przejął Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Lublinie. Wcześniej zajmował się tym jego małopolski odpowiednik, a na samym początku Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Z jakiego powodu sprawa jest traktowana jak gorący kartofel?

Tego nie wie rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie. – Sprawę prowadził Małopolski Wydział Zamiejscowy Departament do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie – tylko tyle powiedział nam Janusz Hnatko.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny