UJ nie potrzebuje więcej akademików

fot. A. KOPROWSKI/BP UJ

– Jest projekt, który cały czas staramy się doprecyzować i oszacować potrzeby naszych studentów, który zakłada powstanie akademika na terenie kampusu UJ na Ruczaju. Kiedy będziemy mieli już centrum sportowe, wrócimy do projektu akademika w tej lokalizacji – mówi Monika Harpula, kanclerz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jakie kluczowe inwestycje UJ zakończył w ciągu ostatniego roku?

Monika Harpula, kanclerz UJ: Pomimo tego, że mieliśmy rok pandemiczny, to udało nam się zakończyć z sukcesem kilka dużych inwestycji. Tą najważniejszą, bo największą, jest modernizacja budynku przy ul. Reymonta 4, która stała się nową siedzibą wydziału studiów międzynarodowych i politycznych. W tym budynku znalazła się serwerownia, która obsługuje cały Uniwersytet oraz archiwum UJ.

Oddaliśmy do użytkowania drugą część tzw. dużego Paderevianum, które zostało skończone i powstało na potrzeby wydziału filologicznego. Została oddana też nowa siedziba centrum wsparcia dydaktyki, czyli jednostki, która ma służyć wyłącznie studentom i doktorantom przy ul. Ingardena.

Co wiemy o nadchodzących inwestycjach?

W 2021 roku rozpoczęliśmy rozbudowę centrum sportowego na terenie kampusu UJ na Ruczaju. Inwestujemy też w rozbudowę Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ. Zakrojone szeroko badania związane z koronawirusem doprowadziły do tego, że należy rozbudować laboratoria. Tę inwestycję chcemy zakończyć w 2023 roku.

Kończymy modernizację całego kompleksu związanego z Paderevianami. Rozpoczęliśmy właśnie remont ostatniego, trzeciego etapu inwestycji, czyli remontu małego Paderevianum. Collegium Medicum we wrześniu podpisało umowę na realizację ogromnej inwestycji, czyli rozbudowy kampusu medycznego na terenie Prokocimia w pobliżu nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego.

Czy akademików będzie więcej? W ogóle jest taka potrzeba?

Powierzchnie w domach studenckich, którymi teraz dysponujemy, w dużej mierze zaspokajają potrzeby naszych studentów. Bardzo duża część z nich zdecydowanie woli mieszkać w wynajętych lokalach. Jest projekt, który cały czas staramy się doprecyzować i oszacować potrzeby naszych studentów, który zakłada powstanie akademika na terenie kampusu UJ na Ruczaju. Kiedy będziemy mieli już centrum sportowe, wrócimy do projektu akademika w tej lokalizacji.

Przez pewien czas myśleliśmy, że hotel, który powstaje przy ul. Łojasiewicza, to jest właśnie nowy dom studencki.

Tam było kilku właścicieli. Ten teren był odsprzedawany coraz to kolejnym inwestorom cztery czy pięć razy. Zamysłem zawsze było, aby powstał tam prywatny akademik, co rozbijało się o kwestię obłożenia obiektu. Inwestorzy przychodzili do nas i chcieli podpisać z nami umowę o 100-proc. gwarancji obłożenia akademika w ciągu roku z naszej strony. Nie byliśmy w stanie tego zaproponować, a więc zmieniał się właściciel i stanęło na tym, że prawdopodobnie powstanie tam hotel.