Urząd pomoże w pisaniu projektów do budżetu obywatelskiego

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Projekty można składać do 31 maja. Urząd miasta zapewnia, że pracownicy pomogą każdemu, kto takiej pomocy będzie potrzebował.

W tegorocznej edycji swoje propozycje projektów w ramach szóstej edycji BO mieszkańcy mogą składać najpóźniej do końca maja. W tym czasie krakowscy urzędnicy oferują swoją pomoc w kwestii technicznej i merytorycznej. Jak zapewnia Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, okazji do spotkania się z przedstawicielami jednostek merytorycznych jest bardzo wiele.

Pomoc

Urzędnicy pomogą w sprawach technicznych i merytorycznych. Jedną z czterech możliwości skorzystania z ich pomocy w trakcie pisania wniosków jest uczestniczenie w spotkaniach informacyjno- konsultacyjnych. Biorą w nich udział również przedstawiciele krakowskich urzędów, którzy w trakcie konsultacji bezpośrednio służą swoją pomocą.

Kolejny wariant o którym wspomina Mateusz Płoskonka to infolinia Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. – Mamy cały czas funkcjonującą infolinię pod numerem 12 600 11 11 – podaje. – Każdy mieszkaniec może zadzwonić pod ten numer i porozmawiać na temat zarówno związany z kwestiami technicznymi platformy do składania projektów, jak i merytorycznych dotyczących poszczególnych elementów wniosków, niezbędnych do jego skompletowania – tłumaczy.

Dla pomysłodawców urzędnicy przewidzieli również trzydniowy maraton pisania wniosków projektowych. – Maraton potrwa od 29 do 30 maja i będzie to już ostatni etap przygotowywania i składania projektów. W tym czasie mieszkańcy będą mogli się już po raz ostatni bezpośrednio skonsultować się w sprawie swoich pomysłów – wyjaśnia Mateusz Płoskonka.

Jednostki merytoryczne

W tworzeniu projektów kluczowe są przede wszystkim konsultacje z jednostkami, których dotyczy nasz projekt. – Dwa najczęściej wybierane to Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Zarząd Dróg Miasta Krakowa – podaje Płoskonka.

– Obserwujemy, że najpopularniejsze w poprzednich edycjach były projekty, które dotyczyły infrastruktury zielonej – komentuje z-ca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. – Popularne są również inicjatywy o charakterze kulturalnym, jak również sportowym, ponieważ jest to obszar procentowo dość popularny w każdej edycji – dodaje.

Na stronie internetowej budżetu znajdują się numery do poszczególnych instytucji, dzięki którym pomysłodawca ma ułatwioną ścieżkę kontaktu z konkretną placówką. – Pracownicy udzielają odpowiedzi i rozwiewają wszelkie wątpliwości w ramach obszarów, w których pracują – objaśnia Mateusz Płoskonka z urzędu miasta.

Ostatni dzwonek

Projekty do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego można składać do końca maja. Następnie do 13 sierpnia potrwa proces oceny formalno- prawnej poszczególnych pomysłów. W tym roku Krakowianie będą mogli głosować na projekty od 28 września do 7 października.

Przypomnijmy, że szósta edycja BO to również kluczowe zmiany dla zgłaszających swój projekt. Przede wszystkim pomysłodawca może zaproponować działania dla dzielnicy spoza swojego zamieszkania, ponadto zniesione zostały ograniczenia wiekowe zarówno dla wnioskodawców, jak i głosujących. Zwiększono również kwotę na realizację zadań dzielnicowych i ogólnomiejskich łącznie do 30 mln zł.

comments powered by Disqus