W Muzeum Archidiecezjalnym otwarto wystawę „Krucyfiks” inspirowaną toruńską rzeźbą [ZDJĘCIA]

fot. BIURO PRASOWE ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

Do Wielkiego Czwartku w Muzeum Archidiecezjalnym zwiedzający będą mogli oglądać fotografie Tomasza Sobieckiego ukazujące późnogotycką rzeźbę ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.

Cykl zatytułowany „Krucyfiks” wcześniej eksponowany był m.in. na wystawach zagranicznych w Anglii, USA czy Hiszpanii. Niedawno zagościł w Krakowie, a dokładnie w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły przy ul. Kanoniczej 19-21.

Inspiracja toruńską rzeźbą

Wystawa „Krucyfiks” prezentuje fotografie wykonane przez Tomasza Sobieckiego, którego już od dzieciństwa fascynowała późnogotycka rzeźba ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Świątynia ta została wzniesiona w II połowie XIV wieku przez franciszkanów.

– Fotografowanie tego właśnie krucyfiksu stało się początkiem mojej sztuki fotografii rozumianej jako formułowanie własnych myśli przy pomocy aparatu fotograficznego oraz dzielenia się przekazem z innymi ludźmi – wyjaśnia twórca wystawy Tomasz Sobiecki.

Jak dodaje, wpływ na wyobraźnię fotograficzną miało skąpe oświetlenie krzyża jedną żarówką, co potęgowało wyjątkową ekspresję rzeźby.

Opowieść o ukrzyżowaniu

Dłonie, stopy, gwoździe – to m.in. poprzez uchwycenie detali Tomasz Sobecki tworzy fotograficzną opowieść o ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa. Szczególne znaczenie ma twarz. Dynamiczny światłocień rzucony przez koroną cierniową nadaje jej silną dramaturgię i ekspresję, co podkreśla ból konania, jednocześnie zachowując dostojność i piękno.

„Krucyfiks” jest propozycją głębszego przeżycia rozpoczętego właśnie okresu Wielkiego Postu poprzez doświadczenie piękna ukrytego w artystycznej fotografii cierpiącego na krzyżu Chrystusa – podkreśla Archidiecezja Krakowska.

Uczeń wybitnego artysty

Tomasz Sobecki rozwijał swój warsztat artystyczny jako uczeń pioniera polskiego asamblażu, Władysława Hasiora. Fotografik dzielił się swoim doświadczeniem naukowym prowadząc wykłady na uniwersytetach w Polsce oraz Indiach, a jego doświadczenie artystyczne podziwiane było już na kilkudziesięciu wystawach w Polsce i za granicą.

Ekspozycja „Krucyfiks” będzie prezentowana w Muzeum Archidiecezjalnym do Wielkiego Czwartku, czyli 28 marca.

News will be here