W parku przy Karmelickiej odkryto pozostałości zabudowań. Czy to wstrzyma prace?

Zdjęcie ilustracyjne fot. Zarząd Zieleni Miejskiej

Na placu budowy parku powstającego między ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów odkryte zostały pozostałości zabudowań. To stawia pod znakiem zapytania plan, by park był gotowy na 2 lipca, czyli 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej.

– Podczas wykonywanych prac w przyszłym parku im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej odkryte zostały dawne zabudowania. Na ten moment nie jesteśmy w stanie określić, co to jest oraz z jakiego okresu pochodzi. Niezbędna jest kwerenda archiwalna i badania archeologiczne, które pomogą ustalić te wszystkie informacje – informuje nas Żaneta Kołodziej z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Z punktu widzenia mieszkańców nie mniej istotne jest inne pytanie: w jakim stopniu nowe odkrycia archeologiczne wydłużą czas realizacji zadania. O tym, że jest to prawdopodobne, świadczą podobne przypadki z ostatniego czasu, choćby odkrycie pozostałości murów pod wiaduktem kolejowym przy ul. Powstańców Wielkopolskich czy na tej samej kolejowej inwestycji pod wiaduktem na ul. Dekerta. W tym ostatnim przypadku PKP Polskie Linie Kolejowe już kilkukrotnie zapowiadały zbliżający się koniec prac, a nowa nawierzchnia ulicy wciąż nie jest jeszcze gotowa. Długo trwały też prace archeologiczne na przebudowywanej ul. Krupniczej, a wcześniej odkrycia pod ziemią znacznie wydłużyły czas przebudowy ul. Krakowskiej.

Napięte terminy

W przypadku parku im. Wisławy Szymborskiej terminy i tak są już mocno napięte, więc jakikolwiek problem na budowie może spowodować, że nie uda się otworzyć parku na 100. rocznicę urodzin jego patronki, Wisławy Szymborskiej. Wcześniej bardzo długo trwały różnego rodzaju ustalenia, formalności, w tym oczekiwanie na rozpatrzenie odwołań.

– W tej chwili nie jesteśmy w stanie sprecyzować czy znalezisko spowoduje opóźnienia w dalszych pracach na terenie parku. Wszelkie informacje zostaną przekazane do wojewódzkiego konserwatora zabytków w najbliższym możliwym terminie. Na komisji konserwatorskiej WUOZ podejmie stosowne decyzje – zapowiada przedstawicielka ZZM.

Duża część prac za nami

Teren, który przez długi czas służył jako parking, zdążył się już bardzo zmienić. Widać już wyraźnie sieć alejek, a ZZM informował niedawno o rozpoczęciu prac przy nasadzeniach. W parku ma się znaleźć 125 drzew – będą to klony, dęby, kasztanowce, ale też drzewa owocowe: grusze, jabłonie, czereśnie, śliwy. Do tego dojdzie 1600 krzewów, 18,5 tysiąca bylin i ponad 70 tys. kwiatów.

Budowa parku jest realizacją zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here