W podróż bez stresu. Nowe, szybkie testy już na lotnisku

Mimo wyraźnego poluzowania obostrzeń, perspektywa wakacyjnych podróży nadal w pełni zależna jest od szczepienia lub posiadania negatywnego testu. Od 10 maja w Balicach w punkcie wymazowym iMed24 można już wykonywać testy w technologii RT-LAMP.

Miesiące spędzone głównie w zaciszu własnego domu jak nigdy zachęcają do dalekich, egzotycznych podróży. Dla wielu to także okazja, by spotkać się z najbliższymi mieszkającymi w krajach Unii Europejskiej. Niestety, w wielu przypadkach nawet komplet odbytych szczepień nie jest przepustką do zajęcia miejsca w samolocie.

Z myślą o podróżnych obecny na krakowskim lotnisku punkt wymazowy centrum medycznego iMed24 udostępnia możliwość wykonania testu RT-LAMP. Aktualnie takie testy honorowane są przez kraje będące częstymi destynacjami wielu Polaków - w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Niderlandach, Szwecji, czy Kanadzie.

-Badanie metodą RT-LAMP przeznaczone jest do szybkiej diagnostyki pozwalającej na wykluczenie lub potwierdzenie obecności materiału genetycznego wirusa SARS CoV-2 w próbce pacjenta. W uproszczeniu, to pośrednia metoda pomiędzy testami antygenowymi i testami PCR – mówi dr Joanna Dróżdż-Gradzikiewicz z iMed24.

Co ważne, czas oczekiwania na wyniki tego testu został skrócony do maksimum 90 minut. Dla podróżnych atrakcyjna jest też cena testu (280zł), który kosztuje mniej niż test typu PCR. Dużym ułatwieniem jest również możliwość zarejestrowania się online na pobranie materiału genetycznego do testu. Wystarczy wejść na stronę https://balice.imed24.pl/, wybrać interesujący nas rodzaj testu oraz termin badania.

Wyniki możemy otrzymać w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej i angielskiej.

Co istotne wszystkie rodzaje testów wykonywane w punkcie iMed24 na Balicach zwalniają z obowiązkowej kwarantanny, która rozpoczyna się w momencie powrotu do Polski. Jeżeli nie jesteśmy osobami w pełni zaszczepionymi lub nie wykonaliśmy testu przed przylotem do naszego kraju i nie mamy aktualnego negatywnego wyniku, musimy poddać się badaniu na Covid-19. Punkt wymazowy iMed24 na Balicach od razu zgłasza wyniki testów do Państwowej Inspekcji Sanitarnej poprzez system EWP, dzięki czemu w przypadku negatywnego wyniku testu w przeciągu 48 godzin sanepid zwalnia nas z kwarantanny, a my możemy pochwalić się znajomym wakacyjnymi doświadczeniami.