W Wieży Ratuszowej już nie będzie jak dawniej

Wieża Ratuszowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do tej pory w przestrzeniach Wieży Ratuszowej prezentowane były przede wszystkim wystawy czasowe czy letnia galeria z pracami współczesnych krakowskich artystów. Muzeum Krakowa zdecydowało, że powstanie tu nowa, stała ekspozycja opowiadająca o dziejach dawnego ratusza.

Nadszedł czas na zmiany. Pod koniec zeszłego roku Muzeum Krakowa powołało zespół, który zajął się przygotowaniem nowej, stałej aranżacji w Wieży Ratuszowej.

Na podziwianie efektów prac nie trzeba będzie długo czekać, bo mieszkańcy będą mogli odwiedzić nową wystawę już od najbliższej soboty, 13 marca.

Z trzech perspektyw

Historia ratusza zostanie pokazana z trzech perspektyw: samorządowej, społecznej i przestrzennej. Na poszczególnych piętrach odwiedzający zobaczą m.in. cyfrowe rekonstrukcje ratusza, będą mogli się zapoznać z funkcjonowaniem gminy miejskiej i urzędów (Rada Miejska, kancelaria, ława, urzędy hutmana ratusznego i kata) czy historią mieszczan. Eksponowane będą również oryginalne zabytki i ich kopie, w tym insygnia władzy.

Nie zabraknie multimediów, wielkoformatowych wydruków w technice 3D ( m.in. drzwi z Izby Pańskiej ratusza naturalnej wielkości), makiet i rekonstrukcji historycznych strojów. Część z nich można było oglądać na wystawie Cyberteka w Pałacu Krzysztofory.

Na trasie zwiedzania pojawią się również znaki kamieniarskie czy dekoracja rzeźbiarska pomieszczenia na pierwszym piętrze. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć również mechanizm zegara i dzwon Bolesław, który został uruchomiony we wrześniu 2020 roku.

Popularny oddział

–  Wieża Ratuszowa przed pandemią była czwartym najczęściej odwiedzanym oddziałem Muzeum Krakowa. W 2019 roku frekwencja wyniosła tu 92 079 osób. Przez kilka miesięcy otwarcia w 2020 roku, pomimo ograniczeń i restrykcji, nasz oddział cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem turystów – mówi Krzysztof Haczewski, rzecznik Muzeum Krakowa.

Instytucja planuje wprowadzenie biletu łączonego z Rynkiem Podziemnym i z Pałacem Krzysztofory. Przypomnijmy, że w pałacu nadal trwają prace remontowe.

– Planujemy oddać mieszkańcom tę przestrzeń jak najszybciej, dlatego zdecydowaliśmy, że Pałac Krzysztofory w wersji saute zostanie otwarty w weekend 24-25 lipca. W tym czasie odsłonimy również figurę św. Krzysztofa na fasadzie budynku – zaznacza Krzysztof Haczewski.

Chociaż krakowianie nie będą jeszcze mogli zobaczyć wystaw, remonty w poszczególnych pomieszczeniach będą już zakończone.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus