We wtorek duże ćwiczenia w tunelu Trasy Łagiewnickiej. Będą zmiany w ruchu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

We wtorkowy wieczór w nowym tunelu pomiędzy sanktuariami pojawi się mnóstwo służb ratowniczych. Spółka Trasa Łagiewnicka uspokaja, że to tylko ćwiczenia i zapowiada kilkugodzinne wyłączenie odcinka trasy z ruchu.

Ćwiczenia organizuje Państwowa Straż Pożarna. Łącznie planowany jest udział ok. 100 strażaków, w tym zarówno odgrywających rolę uczestników zdarzenia, jak i udzielających im pomocy. Zaangażowanych będzie 25 zastępów straży pożarnej.

– Mamy przewidziane dwa epizody ćwiczeń. Pierwszym jest wypadek masowy z udziałem autobusu i znacznej liczby osób poszkodowanych z udziałem grupy ratownictwa medycznego. W drugim etapie będziemy ćwiczyć możliwość działania grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego – mówi nam Bartłomiej Rosiek z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie.

Oprócz straży pożarnej pojawią się na miejscu także ratownicy medyczni, policjanci, strażnicy miejscy, przedstawiciele spółki Trasa Łagiewnicka czy urzędu miasta. Zostaną rozstawione namioty pneumatyczne, w których prowadzona będzie segregacja osób poszkodowanych.

Łącznie skala ćwiczeń będzie duża, dlatego też służby i sama spółka chcą dotrzeć wcześniej do mieszkańców z informacją i apelem o spokój.

Zamknięty odcinek

Przygotowania rozpoczęły się już dziś, natomiast główna część jest zaplanowana na wtorek: rozpocznie się ok. 20:30, a zakończy około godz. 0:00-1:00. Przez ten czas wyłączony z ruchu samochodowego będzie odcinek Trasy Łagiewnickiej pomiędzy ulicami Zakopiańską oraz Turowicza i Herberta.

Jak mówi nam Krzysztof Migdał z Trasy Łagiewnickiej, ruch tramwajowy powinien się odbywać bez większych zakłóceń. Komunikaty dotyczące konieczności opuszczenia tunelu będą emitowane tylko w tunelach drogowych i nawet jeśli będą słyszalne przez pasażerów w sąsiednim tunelu tramwajowym, nie będą do nich skierowane. – Możliwe są tylko krótkotrwałe wstrzymania ruchu tramwajowego, które będą wynikały z samej akcji ratowniczej – zapowiada Migdał.

– Prosimy kierujących o dostosowywanie się do poleceń służb prowadzących ćwiczenia i do znaków informujących czy to o zamknięciu tunelu czy też wprowadzeniu ruchu na poszczególne pasy jezdni – podkreśla przedstawiciel spółki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki