Weekend pełen atrakcji: Cavaliada, święto Muzeum Podgórza i Dni Komedii dell’Arte

Wielkie święto jeździectwa w Tauron Arenie fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Wielkie święto jeździectwa w Tauron Arenie, targi terrarystyczno-akwarystyczne w EXPO Kraków, święto Muzeum Podgórza, teatr rodem z XVI wieku i nowe wystawy. Zapowiada się weekend pełen atrakcji!

Muzeum Podgórza świętuje

„Podgórze + Początek” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczne święto Muzeum Podgórza, oddziału Muzeum Krakowa. W dniach 24-25 lutego na mieszkańców miasta i turystów czekać będą rodzinne warsztaty, oprowadzania po wystawie stałej „Miasto pod Kopcem Kraka”, wykłady i spacer.

– Kolejną edycję święta oddziału chcemy poświęcić początkom miasta Podgórza z okazji 240 rocznicy założenia miasta przez cesarza Józefa II. Wydarzenia, które planujemy, wpisują się w rozszerzenie narracji wystawy stałej „Miasto pod Kopcem Kraka”, zwłaszcza zaś tematyki podjętej w Sieni i Sali II – informuje Muzeum Krakowa.

W ramach święta Muzeum Podgórza, w dniach 24-25 lutego, wstęp na wystawę stałą „Miasto pod Kopcem Kraka” kosztować będzie symboliczną złotówkę. Udział w wykładach jest bezpłatny.

Wrotkowe szaleństwo w Galerii Kazimierz

To już ostatnia szansa, by skorzystać z bezpłatnej wrotkarni dla dzieci i młodzieży w Galerii Kazimierz. Strefa będzie czynna do soboty – 24 lutego w godz. 11:00-19:00. Wszyscy chętni mogą bezpośrednio na miejscu wypożyczyć sprzęt do jazdy oraz kask i ochraniacze. To świetna alternatywa dla popularnej w czasie zimy jazdy na łyżwach.

Cavaliada, czyli święto jeździectwa

Już po raz trzeci w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce – Tauron Arenie Kraków – odbywa się wielki finał Cavaliada Tour. W wydarzeniu bierze udział 80 zawodników na blisko 190 koniach. Do stolicy Małopolski zjechali się jeźdźcy, którzy mają w swojej kolekcji wiele cennych trofeów takich jak medale Mistrzostw Europy, udział w Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Świata.

Oprócz konkurencji jeździeckich na widzów czekają widowiskowe konkursy rozrywkowe, a także pokazy. Cavaliada to nie tylko impreza sportowa, ale także największe w Polsce Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich. Łącznie można odwiedzić ponad 200 wystawców oferujących m.in.: sprzęt dla koni, jeźdźców, paszę, odżywki, usługi oraz wozy konne.

Wielkie święto jeździectwa potrwa do 25 lutego.

Dni Komedii dell’Arte

Przez kilka dni na krakowskich scenach gościć będzie sztuka rodem z XVI wieku. A to za sprawą organizowanych przez Centrum Kultury Podgórza i Fundację Studio Dono Dni Komedii dell’Arte.

Centralnym wydarzeniem tegorocznych obchodów będzie premiera spektaklu Trupy Komedianty „Zan Tempesta”. To ubrana w historyczny kostium, lecz niezmiennie aktualna opowieść o artystach, którzy borykają się z różnymi problemami. Sztuka „Zan Tempesta” zostanie zaprezentowana 23, 24, 25 lutego oraz 1, 2 i 3 marca w Teatrze Praska 52.

W ramach tegorocznych Dni Komedii dell’Arte na widzów czekać będą nie tylko spektakle, ale także  warsztaty dla uczniów szkół muzycznych, lekcje skierowane do młodzieży oraz wystawa prac plastycznych. Wydarzenie potrwa do 3 marca.

Muzyka buntu wypełniła Muzeum Nowej Huty

Od 23 lutego w budynku dawnego kina Światowid, gdzie mieści się oddział Muzeum Krakowa, można oglądać wystawę „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89”.

– Założeniem ekspozycji jest pokazanie różnych buntowniczych wątków z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, czyli od lat 40. do lat 80. To muzyczna podróż przez Polskę. Zajrzymy do Krakowa, na Wybrzeże, do Jarocina i wszędzie będziemy doszukiwać się antysystemowych działań oraz opowiadać o muzykach, którzy przekraczali granice – wyjaśnia Zbigniew Semik, kurator wystawy.

Opowieść o muzyce okresu PRL-u została poprowadzona wśród plakatów koncertowych, zdjęć, nagrań oraz instrumentów słynnych muzyków m.in. gitary Muńka Staszczyka czy trąbki muzyka z zespołu Melomani. Na zwiedzających czeka także strefa tańca.

Wymiana sąsiedzka w Galerii Bronowice

Chcesz dać drugie życie ubraniom, zabawkom, książkom i roślinom? Jeśli tak, koniecznie zajrzyj do Galerii Bronowice, gdzie właśnie rozpoczęła się „Wymiana Sąsiedzka”. Akcja potrwa do soboty – 24 lutego. Będzie można upolować prawdziwe perełki z drugiej ręki, spotkać sąsiadów, zrobić coś dobrego dla planety i czworonogów ze schroniska, a nawet… skorzystać z bezpłatnego serwisu obuwia.

– Aby dołączyć do wydarzenia, wystarczy przynieść do Galerii Bronowice dowolne rzeczy na wymianę. Każdy uczestnik otrzyma żetony w liczbie odpowiadającej przyniesionym przedmiotom. Jeden żeton upoważnia do zabrania jednej rzeczy z punktu wymian – informują organizatorzy.

Jeśli ktoś nie posiada rzeczy na wymianę, ale chce wziąć w niej udział, wystarczy, że przyniesie karmę i akcesoria dla podopiecznych Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (lista potrzebnych produktów jest dostępna na stronie Galerii Bronowice). W zamian za pomoc będzie mógł odebrać dowolną rzecz dla siebie.

– Co w wypadku, gdy nie potrzebujemy nowych rzeczy, a swoich mamy wciąż za dużo? Można dostarczyć je do Galerii Bronowice, skąd trafią do Charity Shopu w Krakowie, prowadzonego przez Fundację Inicjatyw Lokalnych i Ekonomii Społecznej – wyjaśniają przedstawiciele akcji.

Wymiana Sąsiedzka odbędzie się w Galerii Bronowice na poziomie 0 (nieopodal perfumerii Douglas) 23 lutego (15:00-20:00) i 24 lutego (12:00-18:00).

Teatralne święto dla dzieci

Dobiega końca Festiwal Teatrów dla Dzieci w Nowohuckim Centrum Kultury. Motywem przewodnim tegorocznej edycji byli bohaterowie literaccy, a na scenie gościły takie postacie jak Koziołek Matołek, Czerwony Kapturek, Pan Twardowski, Brzydkie Kaczątko czy Miś Uszatek. Wydarzenie potrwa do 25 lutego.

W sobotę o godz. 11:00 na scenie NCK zaprezentują się Artystyczni z Gniezna opowiadając o „Alicji w Krainie Czarów”. W niedzielę zaś o godz. 13:00 i 16:30 wystąpi Teatr Andersena z Lublina, przenosząc młodych widzów w zimową krainę Królowej Śniegu.

Do 25 lutego w przestrzeniach NCK będzie można także obejrzeć dwie wystawy: „Fikaj z Koziołkiem Matołkiem” Muzeum Karykatury z Warszawy oraz „Światy Innocentiego”.

Solidarni z Ukrainą” w Teatrze Słowackiego

Julia Kamińska, Tatiana Malkova, Werusha, Paweł Domagała i Jorgos Skolias wspólnie z artystami Teatru Słowackiego zaśpiewają dla walczącej Ukrainy. W sobotę 24 lutego o godz. 20:00 odbędzie się charytatywny koncert, który wyreżyseruje Jakub Roszkowski.

– Koncert jest wyrazem solidarności świata artystycznego z dzielnym narodem ukraińskim, jest wyrazem wsparcia dla tych, którzy walczą o swoją wolność i godność. Walczą również w naszym imieniu – podkreślają przedstawiciele Teatru Słowackiego.

Wydarzenie poprowadzą aktorzy „Słowaka” – Natalia Strzelecka, Anna Syrbu oraz Mateusz Janicki. W trakcie wieczoru Fundacja Stand with Ukraine będzie prowadzić zbiórkę dla dzieci z rodzin przyfrontowych. Bilety w cenie 30 złotych dostępne w kasie naszego teatru oraz na stronie internetowej.

Targi terrarystyczno-akwarystyczne

W niedzielę 25 lutego w EXPO Kraków odbędzie się druga edycja Exotic Fest, czyli targów terrarystyczno-akwarystycznych z botaniką.

Na uczestników czekać będzie kilkaset gatunków i odmian popularnych i nieco mniej znanych zwierząt terrariowych i akwariowych: gadów, płazów, ryb, mięczaków, owadów, pajęczaków i wijów, a także mnóstwo produktów z terrarystycznego niezbędnika. Będą też rośliny oraz zaprzyjaźnieni hodowcy z pokazem rasowych świnek morskich.

Poza żywymi zwierzakami będzie można kupić rośliny, elementy wyposażenia, dekoracje i sporo rękodzieła. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 10:00-16:00 w EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9.

Koncert w Willi Decjusza

25 lutego w Willi Decjusza startuje cykl „Koncertów historycznych” w wykonaniu pianisty Marcina Koziaka, ukazujących przekrój dzieł solowej literatury fortepianowej od baroku do współczesności. W ramach cyklu w ciągu roku odbędzie się 9 spotkań muzycznych, podczas których artysta zaprezentuje różne gatunki i formy muzyczne, a także opowie o wybranych utworach i ich historii.

Pierwszy z zaplanowanych koncertów odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 17.00. Podczas recitalu „Początki. Barok” zostaną wykonane m.in. utwory L. Giustiniego, D. Scarlattiego, F. Couperina, B. Pękiela, J. Podbielskiego czy J.S. Bacha.

Po koncercie będzie można wziąć udział w rozmowie z wykonawcą na temat historii muzyki fortepianowej.

Podroż przez Tokio, Kraków i Hongkong

Ponad 60 prac krakowskiego rysownika Mateusza Kołka znalazło się na nowej wystawie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Ekspozycja „Stany splątane” to próba przedstawienia, jak może wyglądać podróż do wnętrza głowy artysty, w którego twórczości przeplatają się Japonia, Hongkong i Polska.

Wystawa obejmuje oryginalne rysunki wykonywane tuszem na papierze, grafiki, wielkoskalowe animacje oraz elementy wykreowane specjalnie na ekspozycję poprzez przeniesienie na nie fragmentów i detali wyciągniętych z prac artysty.

News will be here