Teatr pełen śmiechu z XVI wieku. Przed nami Dni Komedii dell’Arte

Spektakl „Zan Tempesta” Trupy Komedianty fot. Studio Dono/Facebook

Od 22 lutego do 3 marca obchodzić będziemy święto włoskiego teatru, czyli Dni Komedii dell’Arte. Na krakowskich scenach zagości sztuka rodem z XVI wieku. Nie zabraknie też warsztatów oraz spotkań z artystami.

25 lutego cały świat świętuje narodziny wywodzącej się z Włoch komedii dell’arte. Choć przez kilka stuleci gatunek ten był zapomniany, dziś wraca do łask, o czym świadczą chociażby organizowane przez Centrum Kultury Podgórza i Fundację Studio Dono Dni Komedii dell’Arte.

Rozrywka ze szczyptą teorii

Początki włoskiej komedii sięgają XVI wieku i nawiązują do tradycji antycznego mimu oraz rzymskiej pantomimy. Ukryci za skórzanymi maskami aktorzy i aktorki odzwierciedlali przywary różnych grup społecznych, a scenariusz zwany „canvas” był jedynie ramą spektaklu.

Część zmian, które wprowadziła komedia dell’arte, weszła na dobre do świata teatru. Mowa m.in. o obecności na scenie kobiet czy podniesieniu rangi statusu aktora.

Od 22 lutego do 3 marca włoski teatr gościć będzie na krakowskich scenach. W programie nie tylko spektakle, ale także warsztaty dla uczniów szkół muzycznych, lekcje skierowane do młodzieży oraz wystawa prac plastycznych.

Święto włoskiego teatru

Centralnym wydarzeniem tegorocznych obchodów będzie premiera spektaklu Trupy Komedianty „Zan Tempesta”. To ubrana w historyczny kostium, lecz niezmiennie aktualna opowieść o artystach, którzy borykają się z różnymi problemami.

Jest rok 1601. Włoski zespół komedii dell’arte stacjonuje na przedmieściach Londynu, przyniesiony tam raczej wiatrem przymusu niż chęci. Pomimo starań nie udaje się im zdobyć widzów. Co więcej – część trupy zniechęcona niepowodzeniami rejteruje i przechodzi do angielskich zespołów, zabierając ze sobą resztę pieniędzy. Wśród pozostałej garstki wzbierają emocje spotęgowane tajemnicą, którą nosi w sobie szef trupy – Zan Tempesta. Włoscy komedianci rzucają wszystko na jedną szalę, postanawiając stworzyć taki spektakl, który spodoba się londyńskiej publiczności. Próbują zatem wykorzystać to, co obecnie najlepiej odpowiada jej gustom, czyli wątki charakterystyczne dla sztuk Szekspira – czytamy w opisie spektaklu.

Ważnym elementem historii będzie także pojawienie się na scenie kobiety – aktorki, co początkowo wzbudzało szereg różnych emocji. Sztuka „Zan Tempesta” zostanie zaprezentowana 23, 24, 25 lutego oraz 1, 2 i 3 marca w Teatrze Praska 52.

Z kolei 29 lutego publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl „La Serva Padrona” w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. To propozycja nie tylko dla fanów włoskiej komedii, ale przede wszystkim muzyki i opery. Przedstawienie bazuje na tradycji teatru dell’arte, uwypuklając walory i charakter muzyki Pergolesiego.

Spektakl zostanie zaprezentowany w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. B. Rutkowskiego przy ul. Józefińskiej 10. Bezpłatne wejściówki dostępne wkrótce.

Z programem 15. edycji Dni Komedii dell’Arte można zapoznać się tutaj.

Aktualności

Pokaż więcej