Weekend pełen atrakcji: Dzień otwarty Biblioteki Czartoryskich, finał WOŚP i Festiwal Azjatycki

Finał WOŚP w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

MotoOrkiestra, Bieg Wielkich Serc czy ogniste widowisko w Nowej Hucie. W niedzielę odbędzie się finał WOŚP, a Kraków tradycyjnie dołączy do charytatywnego grania. Co jeszcze będzie się działo w weekend? Sprawdźcie!

Biblioteka Czartoryskich otwiera podwoje

Zastanawiacie się, jakie skarby kryją się w Bibliotece Książąt Czartoryskich? Chcecie zobaczyć niedostępne na co dzień dla zwiedzających księgi i dokumenty? A może interesuje was proces digitalizacji cennych obiektów?

W sobotę 27 stycznia Muzeum Narodowe zaprasza na dzień otwarty Biblioteki Czartoryskich. Będzie można poznać historię oddziału, zobaczyć unikatowe zbiory, a także wziąć udział w oprowadzaniach i pokazach.

Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane m.in.: Biblia nieświeska z 1572 roku, fotografie ślubne Augustyna Józefa Czartoryskiego i księżniczki Obojga Sycylii Marii de los Dolores Burbon z 1937 roku oraz „Dzienniki Mód Paryskich” wydane w latach 1848-1849.

Wstęp bezpłatny, rezerwacja nie jest konieczna. Szczegółowy program można znaleźć na stronie Muzeum Narodowego.

Święto Rynku Podziemnego

Darmowe wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz spacer miejski. Nadszedł czas na kolejną odsłonę święta Rynku Podziemnego, oddziału Muzeum Krakowa. Wspólne „drążenie miasta”, czyli zgłębianie wiedzy i poszukiwanie różnych tematów związanych z Krakowem, potrwa do 11 lutego.

– Rozpoczynamy nowy cykl tematyczny poświęcony kierunkom świata, aby zobaczyć wpływy z różnych stron, które ogniskowały się w Krakowie. Ze względu na to, iż ostatnio bardzo blisko nam do wschodu, nie tylko historycznie, stwierdziliśmy, że zaczniemy właśnie od tego kierunku – wyjaśnia Szymon Jarosiński z Rynku Podziemnego, oddziału Muzeum Krakowa.

W sobotę 27 stycznia mieszkańcy miasta i turyści będą mogli wziąć udział w warsztatach „Między wschodem a Krakowem”. – Podczas zajęć sprawdzimy, jakie towary docierały ze wschodu do średniowiecznego Krakowa. Zobaczymy między innymi wyjątkową zawieszkę z monety bizantyńskiej, jedwabną sakiewkę czy wity pierścień typowy dla kultury wschodnich Słowian. Poszukamy również ziarnka prawdy w legendach upamiętniających najazdy tatarskie. W części warsztatowej ozdobimy płócienną torbę malarskim wizerunkiem Lajkonika – informują organizatorzy.

Warsztaty adresowane są do rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat.

Interaktywny spacer śladem szopek

Krakowskie Biuro Festiwalowe przygotowało w ramach projektu „Wokół Szopki – spacerem po Krakowie” wyjątkową grę miejską. Uczestnicy będą przemieszczać się po ośmiu lokalizacjach w obrębie Starego Miasta oraz dzielnic Wesoła i Podgórze. W każdym z miejsc czekać będzie Strażnik danej lokalizacji, który zada grupie zagadkę lub zleci zadanie do wykonania. Strażnik będzie również wyznaczał kolejny punkt, do którego ma się udać grupa. Cała gra oparta będzie na interaktywnych wyzwaniach dotyczących krakowskich tradycji.

Organizatorzy proponują dwie trasy: krótszą (rodzinną) oraz dłuższą („ekstremalną”). Gra miejska „Wokół szopki” odbędzie się w sobotę 27 stycznia w godz. 12:00–15:00. Bilety w cenie 15 zł od grupy (maksymalnie 5 osób) do kupienia na stronie kbfbilety.krakow.pl.

Targi Młodej Sztuki

W sobotę na krakowskim Kazimierzu zagości sztuka współczesna. Po raz trzeci młodzi artyści zaprezentują mieszkańcom miasta i turystom swoje prace. Będzie można nie tylko zobaczyć i kupić unikatowe dzieła m.in. obrazy, rzeźby, grafiki, plakaty i naklejki, ale także poznać bliżej ich twórców.

Targi Młodej Sztuki odbędą się w godz. 11:00 do 18:00 w Hevre przy ul. Meiselsa 18. Wstęp wolny.

Festiwal Kawy i Czekolady

W dniach 27 i 28 stycznia hala Cracovii zamieni się w prawdziwe królestwo smaków. A to za sprawą trzech festiwali. Pierwszy to prawdziwy raj dla łasuchów, miłośników słodkości i kawowych napojów. Podczas festiwalu będzie można spróbować różnych rodzajów kawy z całego świata, a także delektować się różnymi smakami czekolady i słodkości.

Festiwal Azjatycki

W weekend w hali Cracovii odbędzie się również Festiwal Azjatycki. Będzie można spróbować tradycyjnych azjatyckich potraw, a także zapoznać się ze słodkościami znanymi z różnych regionów Azji. Dymiące tajskie stragany, indyjska pakora, a może gruzińskie chaczapuri? W Krakowie zapachnie trawą cytrynową, imbirem i ostrym chilli.

Festiwal Piwa, Wina i Trunków Rzemieślniczych

W sobotę i niedzielę w hali Cracovii nie zabraknie również stoisk z rzemieślniczymi piwami, winami z różnych regionów świata, miodami pitnymi czy nalewkami. To doskonała okazja, by spróbować alkoholi, których zwykle nie ma w sklepach, a także spotkać się z ich producentami. Tematem przewodnim festiwalu będą winogrona, chmiel czy jabłka.

Miłośników słodkości, azjatyckich przysmaków i trunków organizatorzy zapraszają w sobotę w godz. 12:00–20:00 oraz w niedzielę od 12:00 do 18:00. Wstęp wolny.

Koncert kolęd w Nowej Hucie

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na koncert kolęd, który odbędzie się w sobotę, 27 stycznia o godzinie 19.00 w ramach cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!”. Tym razem muzyka zabrzmi w kościele Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej 15a.

Publiczność będzie mogła wysłuchać najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu wokalnego zazyliki Mariackiej Cappella Marialis w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pod dyrekcją Krzysztofa Michałka. Podczas koncertu zaśpiewa również zwyciężczyni nagrody Grand Prix Kruszywa w konkursie Diamenty Kruszywa – Zuzanna Pieczonka.

Koncert poprowadzi Lidia Jazgar – dyrektor artystyczna cyklu. Wstęp wolny. Organizatorzy zachęcają do wsparcia Hospicjum im. św. Łazarza w postaci datku do puszki podczas wydarzenia.

Koncert u adwentystów

Dzień przed wielkim finałem WOŚP w kościele adwentystów przy ul. Lubelskiej 25 odbędzie się koncert zespołu chrześcijańskiego Glorify. To dziesięć młodych osób, które wykonują i promują współczesną muzykę chrześcijańską. Choć oficjalnie grają razem od 2022 roku to w tym czasie zdążyli zagrać już wiele koncertów – charytatywnych i uwielbieniowych.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. W trakcie koncertu zostanie przeprowadzona zbiórka funduszy do opieczętowanych puszek WOŚP oraz licytacja. Start o godz. 18:00.

Finał WOŚP

W ostatnią niedzielę stycznia Kraków ponownie zagra z WOŚP. Tegorocznej zbiórce towarzyszyć będzie hasło „Tu wszystko gra OK!”, a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urządzeń do oddziałów pulmonologicznych.

Finał WOŚP to nie tylko uliczna kwesta, ale także mnóstwo wydarzeń towarzyszących. W programie m.in. Bieg Wielkich Serc, MotoOrkiestra, zlot samochodów „Złombol” na placu Wolnica, koncerty, pokazy filmowe oraz pokaz teatru ognia w wykonaniu grupy Spontan Fire przed Nowohuckim Centrum Kultury.

Do wspólnej zabawy i pomagania zaprasza także Muzeum Inżynierii i Techniki. Od godz. 10:00 do 17:00 będzie można uczestniczyć w zajęciach plastycznych dla dzieci i dorosłych. W programie również zajęcia z lutowania, możliwość wykonania badania pomiaru wydychanego stężenia tlenku azotu, a na muzealnym dziedzińcu – pokazy ratownictwa, wspinaczka, zjazdy na linie czy przechodzenie przez zaciski (sztuczna jaskinia).

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zwieńczy symboliczne „Światełko do Nieba” z Rynku Głównego. Start o godz. 20:00. Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie krakowskiego sztabu WOŚP.