Weekend pełen atrakcji: Juwenalia Krakowskie, otwarcie Hype Parku i piknik w stylu lat 50.

fot. Maria Kantor/LoveKrakow.pl

Koncert Maryli Rodowicz w ramach Juwenaliów Krakowskich, otwarcie Hype Parku, piknik w stylu lat 50. w Nowej Hucie i teatralne premiery. Zapowiada się weekend pełen wrażeń. Przekonajcie się sami!

Targi BIO Green Future

Już dziś w EXPO Kraków ruszają Międzynarodowe Targi Ekologicznego i Zrównoważonego Stylu Życia, które potrwają do niedzieli. Podczas nich uczestnicy będą mogli nie tylko zakupić najlepsze ekologiczne przysmaki i wypróbować kosmetyki certyfikowane, ale także dowiedzieć się ciekawostek na temat sprzętu gospodarstwa domowego czy produktów dla zwierząt.

– Ten projekt to idealne miejsce do zdobycia wiedzy, poznania dobrych praktyk oraz dowiedzenia się, jak krok po kroku możemy zmienić nasze nawyki, aby być zdrowszym, pełnym energii, szczęśliwym i jednocześnie żyć na zdrowej planecie – piszą organizatorzy.

Targi Mieszkań i Domów

W sobotę zaś rozpoczną się Targi Mieszkań i Domów. To idealna okazja, by zapoznać się z ofertą większości krakowskich deweloperów, agencji nieruchomości, banków i pośredników finansowych, producentów materiałów wykończeniowych czy projektantów wnętrz.

W tym samym miejscu i czasie (EXPO Kraków, 21-22 maja) odbędzie się organizowana przez Grupę MTP wystawa prezentująca dinozaury w trójwymiarze. Więcej informacji na stronie: https://www.dinozaury3d.pl/pl/

Nowa Huta Retro Fest: lata 50.

Nadchodzi pierwsza edycja festiwalu, który przeniesie uczestników do Nowej Huty lat 50. XX wieku. Organizatorzy zadbali o to, by w ten weekend nikt nie narzekał na nudę. W programie m.in. warsztaty szycia spódnicy z koła, webinar o kobiecej modzie lat 50. w polskich realiach czy gra miejska związana z nowohuckimi postaciami.

Mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli także wybrać się na rodzinny piknik do Parku Ratuszowskiego. W planach retro gry oraz koncert Nowa Huta Mish Mash Band. Oczywiście pojawi się także wiele atrakcji dla najmłodszych. Więcej szczegółów tutaj.

Pikniki pełne wrażeń

Maj to miesiąc, który obfituje w wydarzenia plenerowe. Nie brakuje więc rodzinnych pikników dedykowanych zarówno dorosłym, jak i dzieciom. W sobotę na ul. Kolistej na krakowian będzie czekać wiele atrakcji. W ramach rodzinnego pikniku odbędzie się turniej piłki nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta (kat. do 15 lat) oraz turniej piłkarzyków.

Chętni będą mogli także zobaczyć prezentację sprzętu straży pożarnej OSP Kostrze, policji, pogotowia i straży miejskiej. W programie również pokaz fitness i jogi. Start o godz. 9:30.

Zarząd Zieleni Miejskiej i Fundacja Q’Naturze zapraszają także na sąsiedzki piknik przy ul. Zakrzowieckiej. W sobotę w Ogródku Jordanowskim odbędzie się wspólne sadzenie i wysiew roślin, malowanie twarzy, spotkanie z behawiorystką psów, warsztaty „Zostań entomologiem” oraz spacer pt. „Jaki jest las?”. Atrakcje będą czekać na uczestników od godz. 13:00 do 16:00.

Bieg po Puszczy Niepołomickiej

Skoro mowa o wydarzeniach plenerowych, warto wspomnieć o Leśnej Dziesiątce po Puszczy Niepołomickiej. W niedzielę o godz. 12:00 rozpocznie się bieg, który poprowadzi malowniczymi, leśnymi ścieżkami. Półmaraton jest nie tylko okazją do rywalizacji sportowej, ale także spotkania ze znajomymi i odwiedzenia pięknych miejsc.

Tego samego dnia odbędzie się także „Gravel w Puszczy!”, czyli szósta edycja rowerowych zmagań na trasie półmaratonu. Będzie dużo emocji, piachu, błota i wspaniałych, leśnych widoków.

Odkrywanie przez spacerowanie

A może spacer? Muzeum Krakowa zaprasza młodzież od 16 lat i dorosłych na wspólne odkrywanie miejsc, gdzie w okresie staropolskim szynkowano piwo czy nabywano węgierskie wina. Spacer, podczas którego uczestnicy poznają dawną krakowską gastronomię, odbędzie się 21 maja o godz. 11:00.

Z kolei dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o historii baszt i zamków, o historii Przegorzał oraz o losach Adolfa Szyszko-Bohusza, Międzynarodowe Centrum Kultury przygotowało spacer pt. „Przegorzały – w cieniu zamku”. Start 21 maja o godz. 11:00.

Kraków na okrągło

Na tematyczne spacery po mieście i okolicach zaprasza także Krakowskie Forum Kultury. Już w sobotę, w ramach cyklu „Kraków na okrągło”, odbędzie się wspólne zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego. Podczas spaceru uczestnicy zobaczą ruiny zamku związanego z królem Kazimierzem Wielkim, Bramę Krakowską, Pieskową Skałę czy Maczugę Herkulesa. Zbiórka o godz. 9:00 na placu Matejki.

Kolejną propozycją na sobotę jest spacer pt. „Krakowski Szlak Obwarzanka”. To przechadzka łącząca miejsca związane z wypiekiem obwarzanków krakowskich, od ich udokumentowanych początków z XIV wieku aż po współczesność. Spacer zakończy wizyta w Żywym Muzeum Obwarzanka. Czas: 9:00–12:30.

Krakowskie Forum Kultury zaprasza również na sobotni spacer pt. „Niedostrzegane. Detal w Dzielnicy I” w godz. 13:00-15:00 oraz niedzielną wycieczkę filmową o nazwie „Podwójne życie Krakowa”. Podczas spaceru uczestnicy zobaczą miejsca, w których były kręcone filmy i dowiedzą się wielu ciekawostek. Start o godz. 10:00 pod kościołem św. Wojciecha.

Na spacery obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie: https://krakowskieforum.pl/.

Otwarcie Hype Parku

Już dziś o godzinie 20:00 wielkie otwarcie Hype Parku, czyli wiosenno-letniego festiwalu miejskiego pełnego koncertów, wydarzeń kulturalnych, targów i lokalnych inicjatyw. Na mieszkańców Krakowa i turystów czeka ponad 5000 m2 wolnej, industrialnej przestrzeni, w której w najbliższych miesiącach będzie można usłyszeć ponad stu topowych polskich oraz zagranicznych artystów. Organizatorzy przygotowali także strefę gastro.

Juwenalia Krakowskie

17 maja rozpoczęło się największe studenckie święto, czyli Juwenalia Krakowskie. Dziś wieczorem na imprezowej Strefie Plaża ujrzymy Smolastego, Jacusia oraz trio najlepszych polskich DJ: Skytech, Tribbs, SI US PLAU. Do ich grona dołączy Marie. Natomiast na Strefie Żaczek zaprezentują się Tymek, CatchUp-a oraz duet Kacperczyk. Do zabawy dołączy także Strefa Kwadrat, goszcząc na scenie zespoły rockowe, takie jak: Łydka Grubasa, Pidżama Porno i Transgresja.

Sporo będzie się działo również 21 maja. Na Strefie Plaża, oprócz młodych raperów – Meek, Oh Why? oraz Miuosh’a, wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej – Maryla Rodowicz! Organek i Strachy na Lachy zaprezentują się zaś na scenie Strefy Żaczek. Tego dnia wystąpią także inne gwiazdy rapu – Żabson, Słoń, Małpa oraz Bisz z Radexem (Strefa Kwadrat).

Na zakończenie tegorocznej edycji Juwenaliów, 22 maja, będziemy mogli posłuchać Natalii Nykiel oraz Mrozu. Artyści pojawią się na scenie Strefy Żaczek.

W niedzielę juwenaliową, między godziną 13:00 a 21:00, odbędzie się Wielkie Chillowanie na Osiedlu Studenckim Politechniki Krakowskiej. W programie gry zespołowe takie jak siatkówka, koszykówka, bumper ball. Przewidziane są także kultowe gry studenckie i wspólne grillowanie.

Koncert przed Rydlówką

Z okazji urodzin Lucjana Rydla oddział Muzeum Krakowa Rydlówka zaprasza na inspirowany twórczością poety koncert „Słońce Majowe”. W sobotę o godz. 16:00 przed Rydlówką zaprezentują się: Dorota Błaszczyńska-Mogilska, Weronika Błaszczyńska, Wojtek Szumański, Wiola Jakubiec, Stefan Błaszczyński. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.

Muzyka i sacrum

21 maja w kościele pw. Matki Bożej Dobrej Rady odbędzie się koncert „Chwalcie łąki umajone”, podczas którego usłyszymy Trinus Ensemble. Trzem żeńskim głosom akompaniuje lira korbowa, instrument popularny zwłaszcza w średniowieczu i renesansie. Program koncertu obejmuje pieśni maryjne z różnych epok i odbywa się w ramach cyklu „Muzyka i sacrum”.

To inicjatywa artystyczno-edukacyjna, której celem jest znoszenie barier w dostępie do dóbr kultury poprzez oferowanie publiczności bezpłatnych, ogólnodostępnych wydarzeń artystycznych. Start o godz. 19:00.

Moda, taniec i życie w Operze Krakowskiej

W sobotę 160 młodych utalentowanych tancerzy zaprezentuje się na scenie Opery Krakowskiej. „Art/Dance/Fashion/Life” to spektakl inspirowany światem mody, młodzieżowymi refleksjami na temat życia i muzyczno-tanecznymi trendami.

– Najbardziej wyraziste style modowe ostatniego stulecia: glamour, eko, slow fashion, trendy z Instagrama i Tik Toka w zderzeniu z indywidualizmem, samoakceptacją oraz naturalnością – w modzie, tańcu i życiu – to interesujące młodych tancerzy tematy, które konstruują przedstawienie – czytamy w opisie sztuki.

„Własny pokój” w Łaźni Nowej

Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na premierowy spektakl w reżyserii Zofii Gustowskiej pt. „Własny pokój”. Przedstawienie oparte jest na eseju Virginii Woolf pod tym samym tytułem, który stawia pytania dotyczące warunków potrzebnych do pracy i wielopoziomowych mechanizmów wykluczenia. Opowiada także o relacji Virginii i Leonarda Woolfów, którzy chcąc uratować siebie, nieustannie się nawzajem ranią.

Spektakl można zobaczyć 21 i 22 maja o godz. 19:00.

Opowieść o niekończącej się wojnie

„Iliada” to nowa propozycja Teatru Ludowego. Homerycka pieśń sprzed niemal trzech tysięcy lat opowiada o wojnie, w której mierzą się ze sobą nie tylko wojownicy, ale także tragedia ze śmiechem czy piękno z brzydotą. A co z bohaterstwem? Czy w świecie ogarniętym wojną jest miejsce na heroizm?

Przedstawienie w reż. Jakuba Roszkowskiego odbędzie się 21 i 22 maja na Dużej Scenie.

Nowa wystawa w Kamienicy Szołayskich

Ekspozycja „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” ukazuje, jak dużą rolę odgrywała dawniej natura w aranżacji wnętrz. Tkaniny wykorzystywane w domowych pomieszczeniach uwrażliwiały mieszkańców na cykliczność przyrody. Pojawiały się w chłopskich chatach, dworach czy pałacach magnackich, pomagając przystosować wnętrza do pór roku i zmieniających się warunków. Stanowiły sezonowe odzienie architektury.

Wystawę „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” zwiedzający mogą podziwiać od 20 maja do 28 sierpnia w jednym z oddziałów Muzeum Narodowego – Kamienicy Szołayskich.

comments powered by Disqus