Weekend pełen atrakcji: Off Camera, Miasteczko Europejskie w Parku Jordana i Pamiętaj z Nami

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pokazy filmowe w ramach festiwalu Off Camera, Miasteczko Europejskie w Parku Jordana, darmowe koncerty czy IX edycja wydarzenia „Pamiętaj z Nami”. W ten weekend mieszkańcy Krakowa i turyści z pewnością nie będą się nudzić!

Pamiętaj z Nami – bieg, spacery i warsztaty

W dniach 6-8 maja odbędzie się IX edycja „Pamiętaj z Nami”. Tegoroczny cykl wydarzeń poświęcony jest kobiecemu doświadczeniu wojny i okupacji.

– Jeżeli ktoś miał kiedykolwiek wątpliwości, czy przypominanie o tragicznych czasach ma sens, dostał niestety jednoznaczną odpowiedź. Miało, ma i zawsze będzie miało, bo choć historia kołem się toczy, to ludzie wciąż popełniają te same błędy. Naszą powinnością jest uczyć i edukować. Przypominać – podkreśla Dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski

W programie bieg integracyjny, cztery spacery edukacyjne, warsztaty oraz zwiedzanie wystaw z przewodnikiem. Nie zabraknie także atrakcji dla tych najmłodszych. Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie tutaj.

Miasteczko Europejskie w Parku Jordana

18 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Z tej okazji w Parku Jordana pojawi się Miasteczko Europejskie, a na przybyłych będzie czekać mnóstwo atrakcji: gry i konkursy z nagrodami, rodzinne warsztaty czy sportowe wyzwania.

Organizatorzy przygotowali także serię debat związanych z przyszłością Polski w Unii Europejskiej. Ponadto nie zapomnieli o aktualnej sytuacji na świecie. O godz. 11:00 zabrzmią jeden po drugim trzy utwory: „Oda do Radości”, hymn Polski oraz hymn Ukrainy. Natomiast o godz. 18.00 mieszkańcy ułożą na Błoniach solidarnościowy napis „UA w UE”.

Miasteczko Europejskie będzie otwarte 7 maja w godz. 8:30-18.00.

Pokazy plenerowe w ramach Off Camera

Trwa wielkie święto kina niezależnego, czyli festiwal Off Camera. W sobotę podczas gali zamknięcia zostanie ogłoszony zwycięzca Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi”. O Krakowską Nagrodę Filmową walczą najciekawsze debiuty i drugie filmy reżyserek i reżyserów z całego świata. Wśród nich znaleźli się „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej. Kto zdobędzie 25 tys. dolarów? Przekonamy się już wkrótce!

Off Camera to nie tylko pokazy w klimatycznych salach kinowych, ale także uwielbiane przez widzów seanse pod gołym niebem. Jakie filmy będziemy mogli zobaczyć w ten weekend?

Kino NCK w Nowej Hucie:
7 maja, godz. 21:00 – „Hazardzista”
8 maja, godz. 21:00 – „Zabójczy koktajl”

Kino pod Galerią:
7 maja, godz. 19:00 – „Jak wywołałem byłą żonę” i „Penguin Bloom: Niesamowita historia Sam Bloom” ­– godz. 21:00
8 maja, godz. 19:00 – „Susza”

Kino na Placu Szczepańskim  
7 maja, godz. 18:00  – „Miłość po sąsiedzku” i „Flag Day” – godz. 20:00

Wspólne świętowanie w Niepołomicach

„Spotkajmy się na Kolejowej” to wydarzenie plenerowe przeznaczone nie tylko dla mieszkańców Niepołomic. 8 maja na ul. Kolejowej w Podłężu odbędzie się uroczyste otwarcie nowopowstałego traktu, a towarzyszyć mu będą liczne atrakcje.

Od godz. 15:00 rozpoczną się zabawy dla dzieci, które poprowadzi grupa „Bawimy się”. Z kolei KS Piłkarz Podłęże zadba o sportowe wyzwania dla uczestników. Oprócz atrakcji dla dzieci, odbędą się także dwa koncerty. O godz. 16:45 na scenie wystąpi zespół „Broken Flowers”, a po nim zaprezentuje się Dominik Kwaśniewski.

Chętni będą mogli uczestniczyć również w warsztatach z pierwszej pomocy, rękodzielniczych czy rowerowych.

Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na XI Jarmark Kasztelański, który odbędzie się w dniach 7-8 maja. Jego nazwa to „50.000 grzywien szerokich groszy praskich. Jak Jan IV sprzedał księstwo królowi – 1457 r.”

Jarmark Kasztelański daje możliwość interaktywnego udziału w pokazach i działaniach historycznych. Dzięki temu pozwala uczestnikom na osobiste „dotknięcie” historii. Wydarzeniu towarzyszą liczne konkursy, pokazy artystyczne i historyczne oraz otwarcie wystawy „Dwór książęcy w Oświęcimiu”.

Spacery tematyczne po Krakowie

Miasto Kraków i Krakowskie Forum Kultury organizują wyjątkowy cykl spacerów, przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

7 maja – „Nie takie Stare Miasto – architektura 1900-1914 w obrębie Plant”
Trasa: Plac Szczepański, Rynek Główny (kamienica Czynciela), kamienica Antoniego Suskiego (ul. Grodzka), Magistrat (ulica Senatorska), ul. Szpitalna
Czas: 10:00–12.00

7 maja – „Muzyka Krakowa”
Trasa: Piwnica pod Baranami, Klub pod Jaszczurami, dach Akademii Muzycznej
Czas: 10:45–12:45

8 maja – „Kraków na wesoło” (interaktywny spacer dla dzieci)
Trasa: Rynek Główny –ulica Grodzka – ulica Kanonicza – Wawel – pomnik Smoka Wawelskiego
Czas: 10:00–12:00

Bilety w cenie 1 zł do nabycia w Krakowskim Forum Kultury, na stronie https://bilety.krakowskieforum.pl/MSI/mvc/pl lub w dniu spaceru (15 minut przed rozpoczęciem). Liczba miejsc jest ograniczona.

Juwenalia UEK

Już dziś o godz. 18:30 odbędą się Wybory Najmilszych w ramach Juwenaliów Uniwersytetu Ekonomicznego. 10-ciu studentów UEK, wyłonionych spośród zgłoszeń, stawi czoła najróżniejszym konkurencjom. Aby zdobyć tytuł Najmilszej Studentki oraz Super Studenta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie będą musieli wykazać się kreatywnością, zręcznością i przede wszystkim poczuciem humoru.

To jednak nie koniec atrakcji. W tym dniu na scenie zaprezentują się: Trill Pem, a właściwie Przemysław Michalski, polski raper i autor tekstów, oraz jeden z wyróżniających się raperów młodego pokolenia – Mateusz Wiatr.

Juwenalia UEK zwieńczy Koncert Główny, który odbędzie się 13 maja. Szczegółowy harmonogram imprezy znajdziecie tutaj.

Koncerty w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

Muzeum Narodowe oraz Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego wraz z Polskim Towarzystwem Altowiolowym zapraszają na darmowy koncert, który odbędzie się 7 maja w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

Na scenie usłyszymy utwory Astriaba, Karałowa, Paciorkiewicza oraz Szymańskiego. Wykonają je Agnieszka Podłucka (altówka) i Andrzej Karałow (fortepian). Start o godz. 17.00.

Z kolei 8 maja odbędzie się koncert „Piano Felix Trio”, na który zapraszają Włoski Instytut Kultury w Krakowie oraz Konserwatorium Krakowskie im . Witolda Lutosławskiego. W programie: Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Rustichelli-Morricone-Trovajoli-Cicognini.

Na scenie zaprezentują się: Catia Capua (fortepian), Matteo Scarpelli (wiolonczela), Riccardo Renato Bonaccini (skrzypce). Start o godz. 18.00, wstęp wolny.

Krakowski Salon Poezji

W niedzielę o godz. 12:00 odbędzie się Krakowski Salon Poezji. Na scenie Starego Teatru zostaną przedstawione czytane i śpiewane interpretacje wierszy Józefa Barana. A wykonają je sławni artyści: Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski oraz Beata Paluch. Natomiast o aranżację muzyczną na fortepianie zadba Justyna Skoczek.

Recital Kamili Klimczak w Teatrze Bagatela

„Piosenki odnowa. Kamila Klimczak” to najnowsza propozycja Teatru Bagatela. 25 ponadczasowych utworów pochodzących głównie z lat 50. i 60., sześcioosobowy zespół muzyczny i aktorka obdarzona niezwykłym talentem wokalnym. To wszystko zobaczymy i usłyszymy już 7 maja na Scenie na Sarego.

– Większość piosenek, które wybrałem do tego recitalu, to wielkie przeboje lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, dziś niemal nieznane. […] Dlatego potrzebują nowych aranżacji, nowych odczytań, takich jednak, które zachowają klimat tych utworów – dzięki temu zyskają nową wartość – powiedział w wywiadzie Krzysztof Materna, reżyser spektaklu.

Premiera w Teatrze Barakah

„Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce” to spektakl inspirowany słynnym dramatem „Anioły w Ameryce”. Na jego podstawie twórcy stworzyli opowieść dziejącą się w czasach współczesnych.

Inscenizacja w reżyserii Michała Telegi stanowi teatr dokumentalny. Zespół tworzą osoby, które są na różnych etapach swojej drogi artystycznej. Wiele z nich dopiero ją rozpoczyna. Scenariusz oparty jest więc na ich doświadczeniach i wielogodzinnych rozmowach.

Premiera 7 maja o godz. 19:00. Spektakl „Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce” będzie można zobaczyć także 8, 28 i 29 maja.

Nowe wystawy w MOCAK-u

Od 28 kwietnia w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK można oglądać trzy nowe wystawy: „Polityka w sztuce”, „Ta krew jest dla Ciebie” i „Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu”.

Pierwsza z nich należy do flagowej serii, ukazującej sztukę w różnych dziedzinach życia. Tym razem twórcy skupili się na polityce.

– Intencją tej wystawy jest pokazanie, jak jest to niebezpieczna i delikatna przestrzeń, w której częstą metodą jest kłamstwo, a formą negocjacji korupcja. Jest to dziedzina, która wymaga permanentnej obserwacji krytycznej, zarówno ze strony kultury, jak i ulicy – mówi Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK-u i współkurator wystawy.

Druga ekspozycja pt. „Ta krew jest dla Ciebie” przedstawia film dokumentujący proces pobierania krwi od osób pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Uzupełnieniem są portrety fotograficzne uczestników oraz ich wypowiedzi.

Natomiast trzecia „Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu” piętnuje antysemityzm i zwraca uwagę na wartości takie jak tolerancja czy otwartość na drugiego człowieka. Składa się z 14 czarno-białych fotografii, które przedstawiają świadków Zagłady. Ekspozycja uzupełniona jest wspomnieniami bohaterów oraz ich opowieściami o Holokauście.

Bitwa o władzę – pokaz rycin

Od 4 maja w Muzeum Książąt Czartoryskich można zobaczyć pokaz rycin „Stanisław Leszczyński i August II Wettin”. Dzieje panowania obu monarchów udowadniają, że zmagania o tron Polski nie zawsze kończyły się wraz z elekcją.

Ekspozycja przedstawia wybrane ryciny niderlandzkich, augsburgskich i francuskich mistrzów, które ilustrują rywalizację między władcami Polski. Przybliżają zwłaszcza postać króla Stanisława Leszczyńskiego.

Pokaz potrwa do 31 lipca. Wstęp zawarty jest w cenie biletu na ekspozycję stałą Muzeum Książąt Czartoryskich.

Jerzy Skolimowski w Muzeum Manggha

8 maja w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zostanie otwarta wystawa „Jerzy Skolimowski. W malarstwie wszystko mi wolno”. Na ekspozycji znajdzie się kilkadziesiąt obrazów słynnego reżysera, scenarzysty, aktora, poety i malarza. Jego dzieła to przede wszystkim abstrakcje, które pobudzają wyobraźnię i skłaniają do myślenia.

Smoczy ogród na Wawelu

Od 30 kwietnia w Ogrodach Królewskich można zwiedzać wystawę „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”. Powstała ona z okazji 50-lecia odsłonięcia pomnika Smoka Wawelskiego.

Na plenerowej ekspozycji znalazło się wiele intrygujących rzeźb Chromego. Spacerując po Ogrodach Królewskich zobaczymy m.in. „Pawia”, „Żurawie”, „Owce”, „Sowy”, „Flamingi”, „Żaby” czy „Perkozy”.

– Bronisław Chromy był artystą uniwersalnym, uprawiającym wszystkie dziedziny sztuki trójwymiarowej. Był mistrzem monumentu i jednocześnie specjalistą od form miniaturowych. Wyniki tego nieczęsto spotykanego podejścia były niezwykłe: pomniki miały lekkość i wdzięk medali, medale zaś – pomnikową monumentalność ­– mówi Grażyna Chromy-Rościszewska, kuratorka wystawy.