Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (6 – 8 maja)

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

W najbliższy weekend nie zabraknie wydarzeń dedykowanych rodzinom. Do Parku Jordana zawita Miasteczko Europejskie, a w Muzeum Manggha odbędzie się Japoński Dzień Dziecka. Jakie atrakcje czekają jeszcze na najmłodszych? Sprawdźcie!

Miasteczko Europejskie w Parku Jordana

Zacznijmy od wydarzeń plenerowych. 7 maja Park Jordana zamieni się w prawdziwe Miasteczko Europejskie. A to z okazji 18. rocznicy przystąpienia Polski do Wspólnoty. Od godz. 8:30 do 18:00 na krakowian oraz turystów będzie czekać mnóstwo atrakcji: rodzinne warsztaty, gry i konkursy z nagrodami czy sportowe wyzwania.

Organizatorzy przygotowali także serię debat związanych z przyszłością Polski w Unii Europejskiej. Ponadto nie zapomnieli o aktualnej sytuacji na świecie. O godz. 11:00 zabrzmią jeden po drugim trzy utwory: „Oda do Radości”, hymn Polski oraz hymn Ukrainy. Natomiast o godz. 18.00 mieszkańcy ułożą na Błoniach solidarnościowy napis „UA w UE”.

Szczegółowy program wydarzenia tutaj.

„Pamiętaj z Nami” nie tylko dla dorosłych

W dniach 6-8 maja odbędzie się IX edycja „Pamiętaj z Nami”. Tegoroczny cykl wydarzeń poświęcony jest kobiecemu doświadczeniu wojny i okupacji. W programie bieg integracyjny, spacery edukacyjne oraz zwiedzanie wystaw. Nie zabraknie także atrakcji dla tych najmłodszych.

W sobotę, od godz. 11:15 do 14:00, na placu Bohaterów Getta odbędą się specjalne warsztaty i zabawy dla dzieci: ruchowe, edukacyjne oraz plastyczne. Na przybyłych będzie czekać także miejski tor przeszkód, a podczas zajęć zostanie poruszony temat savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.

Bieg z przeszkodami

Już w ten weekend odbędzie się Survival Race KIDS, czyli miejski bieg z przeszkodami. To pełna pozytywnych emocji i wyzwań przygoda przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat. Mali Wojownicy będą mogli spróbować swoich sił na trzech dystansach:
  • Krasnal (3-6 lat) – ok. 700 m trasy + ok. 10 przeszkód,
  • Pirat (7-10 lat) – ok. 1 400 m trasy + ok. 10 przeszkód,
  • Ninja (11-13 lat) – ok. 2 000 m trasy + ok. 15 przeszkód.

Miejsce odbywania się biegu: plaża przy parku Bagry Wielkie.

Atrakcje dla małych i dużych w Niepołomicach

„Spotkajmy się na Kolejowej” to wydarzenie plenerowe przeznaczone nie tylko dla mieszkańców Niepołomic. 8 maja na ul. Kolejowej w Podłężu odbędzie się uroczyste otwarcie nowopowstałego traktu, a towarzyszyć mu będą liczne atrakcje.

Od godz. 15:00 rozpoczną się zabawy dla dzieci, które poprowadzi grupa „Bawimy się”. Z kolei o sportowe wyzwania dla najmłodszych zadba KS Piłkarz Podłęże. Oprócz atrakcji dla dzieci, odbędą się także dwa koncerty. O godz. 16:45 na scenie wystąpi zespół „Broken Flowers”, a po nim zaprezentuje się Dominik Kwaśniewski.

Chętni będą mogli uczestniczyć również w warsztatach z pierwszej pomocy, rękodzielniczych czy rowerowych.

Urodziny Smoka Wawelskiego

Sinfonietta Cracovia zaprasza na kolejną Sinfonietkę, poświęconą tym razem 50. rocznicy odsłonięcia pomnika Smoka Wawelskiego. Z tej okazji przygotowano dla najmłodszych melomanów baśniowy program: muzykę z filmu "Jak wytresować smoka", konkurs na najciekawsze przebrania w smoczym temacie oraz wiele piosenek dla dzieci.

Muzyczne świętowanie urodzin smoka już 6 maja o godz. 18:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Dzieci w wieku 0-3 lat – wejście bezpłatne.

Japoński Dzień Dziecka w Muzeum Manggha

8 maja w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się Kodomo no hi, czyli Japoński Dzień Dziecka. To doskonała okazja, by zobaczyć wystawę „Ja, kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu", której towarzyszyć będzie specjalny quiz dla dzieci. W programie także  warsztaty inspirowane sztuką japońską po polsku i ukraińsku oraz otwarte stoiska pełne atrakcji.

– Kodomo no hi (子供の日) – Dzień Dziecka – ma w Japonii długą tradycję. Z tej okazji rodzice wraz z dziećmi wieszają na długich masztach całe rodziny karpi: na samym szczycie proporzec fukinagashi, potem karpia tatę – magoi, mamę – higoi, oraz małe karpie, przy czym ich liczba uzależniona jest od ilości dzieci w danym domu. Rokrocznie tę tradycję przypomina Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha – informują organizatorzy.

Tematyczne spacery po Krakowie

Miasto Kraków i Krakowskie Forum Kultury zapraszają na wyjątkowy cykl spacerów, przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

7 maja – Nie takie Stare Miasto – architektura 1900-1914 w obrębie Plant
Trasa: Plac Szczepański, Rynek Główny (kamienica Czynciela), kamienica Antoniego Suskiego (ul. Grodzka), Magistrat (ulica Senatorska), ul. Szpitalna
Czas: 10:00–12.00

7 maja – Muzyka Krakowa
Trasa: Piwnica pod Baranami, Klub pod Jaszczurami, dach Akademii Muzycznej
Czas: 10:45–12:45

8 maja – Kraków na wesoło (interaktywny spacer dla dzieci)
Trasa: Rynek Główny –ulica Grodzka – ulica Kanonicza – Wawel – pomnik Smoka Wawelskiego
Czas: 10:00–12:00

Podczas spaceru najmłodsi poznają najważniejsze legendy krakowskie i spotkają legendarne postaci. Będą mogli także wziąć udział w tematycznych scenkach.

Bilety w cenie 1 zł do nabycia w Krakowskim Forum Kultury, na stronie https://bilety.krakowskieforum.pl/MSI/mvc/pl lub w dniu spaceru (15 minut przed rozpoczęciem). Liczba miejsc ograniczona.

Rodzinne oprowadzanie – Barbakan

Muzeum Krakowa zaprasza na interaktywne oprowadzanie tematyczne dla rodzin w ramach cyklu Oprowadzanki! Tym razem uczestnicy będą mogli poznać historię Barbakanu i dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z tym historycznym miejscem.

– W czasie zajęć opowiemy o tym jak należało go użyć, aby podczas wrogiego najazdu zagwarantować sobie zwycięstwo. Rozszyfrujemy symboliczne znaki ukryte we wnętrzu tej fortecy obronnej i zdekodujemy znaczenie tajemnych liczb 7, 24 i 130. Przekonamy się też, jak grube mogą być średniowieczne mury oraz czym pachną podziemne korytarze – informują organizatorzy.

Start 7 maja o godz. 11.00.
Miejsce: Barbakan, ul. Basztowa.

Smoczy ogród na Wawelu

Od 30 kwietnia w Ogrodach Królewskich można zwiedzać wystawę „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”. Powstała ona z okazji 50-lecia odsłonięcia pomnika Smoka Wawelskiego.

Na plenerowej ekspozycji znalazło się wiele intrygujących rzeźb Chromego. Spacerując po Ogrodach Królewskich zobaczymy m.in. „Pawia”, „Żurawie”, „Owce”, „Sowy”, „Flamingi”, „Żaby” czy „Perkozy”.

– Bronisław Chromy był artystą uniwersalnym, uprawiającym wszystkie dziedziny sztuki trójwymiarowej. Był mistrzem monumentu i jednocześnie specjalistą od form miniaturowych. Wyniki tego nieczęsto spotykanego podejścia były niezwykłe: pomniki miały lekkość i wdzięk medali, medale zaś – pomnikową monumentalność ­– mówi Grażyna Chromy-Rościszewska, kuratorka wystawy.

Warsztaty „Alicja w krainie Opery”

Opera Krakowska zaprasza dzieci na warsztaty edukacyjne „Alicja w krainie Opery”, które odbywają się w niedzielne poranki. Każde spotkanie to możliwość poznania instrumentów muzycznych, odkrycia tajników teatralnej charakteryzacji czy zatańczenia na zaczarowanej pięciolinii. Wszystko z pomocą Artystów i Pracowników Opery, a także baśniowych przewodników – Operowego Kapelusznika, Muzycznego Królika oraz głosu tytułowej Alicji.

Cykl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6-9 lat. W najbliższą niedzielę warsztaty odbędą się o godz. 10:00 i 12:00.

Rodzinne muzykowanie w Krakowskim Forum Kultury

„Rodzinne muzykowanie” to okazja do wspólnej zabawy przy muzyce rozrywkowej i klasycznej. Jak wskazuje sama nazwa, warsztaty te przeznaczone są dla całych rodzin. Podczas zajęć animatorzy zabiorą uczestników w niezwykłą podróż instrumentalną.

Na „Rodzinne muzykowanie” Krakowskie Forum Kultury zaprasza 7 maja. Start o godz. 10:30 w Sali Lustrzanej.

Teatr dla najmłodszych

6, 7 i 8 maja w Teatrze Groteska odbędzie się spektakl „Kto pocieszy pechowego nosorożca?” na podstawie opowiadania Leszka Kołakowskiego.

Przedstawienie mówi o odkrywaniu własnej tożsamości, a dopełnia go atrakcyjna plastyka. Uwagę najmłodszych z pewnością zwróci postać nosorożca prawdziwych rozmiarów oraz interesujące wizualizacje. „Kto pocieszy pechowego nosorożca” to spektakl po części lalkowy, a po części aktorski.

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na sztukę „Tymoteusz wśród ptaków” w wykonaniu Teatru Barnaby. Klasyczna technika pacynkowa, energiczna muzyka i zaskakujące przygody małego misia z Rymcimcimowa już w najbliższą sobotę. Miejsce: Dwór Czechów.

8 maja w Dworku Białoprądnickim odbędzie się spektakl „Witajki i Papatki”. Inscenizacja przeznaczona jest dla dzieci od 1 roku życia do 4 lat, a jej motywem przewodnim są dłonie.

– Służą do witania, żegnania, zapoznawania się, bawienia, ogrzewania, próbowania... Na oczach dzieci na scenie pojawia się śnieg, kwiaty, pszczoły, łąka, morze... co jeszcze? Sprawdźcie sami i zafundujcie swoim szkrabom pierwsze spotkanie z teatrem! Zakończeniem jest wspólna zabawa z dziećmi – zachęcają organizatorzy.

Kino dla młodych widzów

Kino Agrafka zaprasza na cykl pokazów filmowych przeznaczony dla najmłodszych widzów pt. „Czytamy i Oglądamy”. Połączony jest on z warsztatami rozwijającymi wyobraźnię.

W niedzielę o godz. 11 wspólne czytanie książki „Zagadka czarnego psa. Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy”, a następnie pokaz filmu familijnego „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby”.

Z kolei w kinie KIKA, w ramach coniedzielnych spotkań dla młodych widzów, odbędzie się pokaz filmu przygodowego „Nawet myszy idą do nieba”. Start o godz. 12:00.

News will be here