Weekend pełen atrakcji: Orszak Trzech Króli, spacer śladem szopek i koncerty

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Najbliższy weekend upłynie pod znakiem wspólnego kolędowania, a ulicami miasta przejdzie tradycyjny Orszak Trzech Króli. Będzie można także wybrać się na spacer śladem szopek krakowskich.

Orszak Trzech Króli

„W jasełkach leży!” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczny Orszak Trzech Króli. W sobotę 6 stycznia z katedry na Wawelu, salezjańskiego parku Wioski Świata oraz z placu Matejki wyruszą barwne korowody prowadzone przez mędrców.

Trzy człony orszaku spotkają się przed południem na Rynku Głównym, gdzie oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus i zaproszą do wspólnego kolędowania. Od godz. 11:00 na scenie przy wieży ratuszowej występować będą krakowscy artyści m.in. Lidia Jazgar, Anna Sokołowska, Jacek Wójcicki, Jan Wojdak i Dariusz Kordek.

Orszak niebieski (afrykański) wyruszy z placu Matejki ok. 11:00 i uda się pod Barbakan. Następnie przejdzie ulicą Floriańską pod kościół Mariacki, skąd skieruje na Mały Rynek. Po odegraniu scenki jasełkowej orszak ruszy dalej i dotrze na Rynek Główny.

Orszak zielony (azjatycki) wystartuje przed godz. 10:00 z salezjańskiego Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka), udając się do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Ok. godz. 11:00 (po mszy św.) ruszy w stronę ronda Grunwaldzkiego i skręci na bulwar Czerwieński. Następnie Plantami dotrze do ul. Wiślnej i rynku.

Orszak czerwony (europejski), po odegraniu symbolicznego powitania króla pod katedrą na Wawelu (ok. godz. 11:00), przejdzie na rynek ulicami Droga do Zamku i Grodzką.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć również zbiórka prowadzona przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

Spacer szlakiem szopek

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer śladem szopek krakowskich, który odbędzie się tradycyjnie w Święto Trzech Króli. Wydarzenie poprowadzi dyrektor instytucji dr Michał Niezabitowski.

Tegoroczna trasa została skomponowana z muzycznych motywów historii Krakowa. Spacerując po Starym Mieście będzie można wypatrywać w szopkach muzycznych wątków i postaci, odwiedzać miejsca ważne dla kultury muzycznej miasta, a do tego cieszyć się muzyką graną na żywo i wspólnym śpiewem.

Spacer „Wokół Szopki. W rytmie Krakowa” rozpocznie się o godz. 14:00 pod Wawelem na pl. Wielkiej Armii Napoleona, a skończy w Pałacu Krzysztofory. Wstęp bezpłatny.

Przypominamy, iż w przestrzeni miasta pojawiło się blisko 40 kolorowych arcydzieł. Szopki można podziwiać w witrynach sklepów, hoteli, restauracji, galeriach handlowych oraz w podświetlonych gablotach na ulicach i placach.

Na stronie www.wokolszopki.pl dostępny jest darmowy spacerownik. Zawiera on nie tylko propozycję trasy wycieczki po Krakowie, ale także opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach. Szopki będą prezentowane w przestrzeni miejskiej do 4 lutego.

Śpiewajmy i grajmy mu!

6 stycznia w Operze Krakowskiej zabrzmią najpiękniejsze kolędy w wykonaniu znanych gwiazd. Wszystko za sprawą 15. odsłony koncertu „Kolędowanie z Janem Pawłem II. Śpiewajmy i grajmy mu!”.

– To wyjątkowe wydarzenie, które połączy pasję do muzyki z niepowtarzalnym dziedzictwem papieża Jana Pawła II, zapewni nie tylko artystyczne przeżycia, ale także głębokie chwile refleksji i duchowego zjednoczenia – podkreśla Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, organizator wydarzenia.

W tym roku na scenie pojawią się: Ania Karwan, zespół TGD oraz Kamil Bednarek. Start o godz. 18:00.

Premiera w Teatrze Słowackiego

„Proszę Państwa, Wyspiański umiera” to nowy tytuł na afiszu Teatru Słowackiego. Premiera przedstawienia w reżyserii Agaty Dudy-Gracz odbędzie się 6 stycznia. To opowieść o życiu, zazdrości, okrucieństwie i egoizmie, ale też marzeniach, miłości i sztuce.

Widzowie będą świadkami ostatnich chwil życia Wyspiańskiego, kiedy wyobraźnia zastępuje rzeczywistość, a po artystę przychodzi jego zmarła wiele lat wcześniej matka. Niczym Wergiliusz prowadzi go przez przestrzeń między życiem a śmiercią, gdzie – tak jak na scenie – wszystko jest możliwe.

O mędrcach ze Wschodu inaczej…

6 stycznia w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej odbędzie się prezentacja najstarszych przedstawień ikonograficznych historii odwiedzin Jezusa w betlejemskiej grocie przez mędrców ze Wschodu.

Historyk sztuki, o. Eugeniusz Grzywacz SP, omówi scenę pokłonu mędrców na przykładzie malarstwa katakumbowego, średniowiecznego i renesansowego. W prelekcji pojawią się obrazy m.in. Giotto, Fra Angelico, Botticielliego, Boscha.

Multimedialną prezentację uzupełni muzyka. Będzie można posłuchać autorskich aranżacji gitarowych kolęd i pastorałek w wykonaniu kompozytora i wirtuoza gitary klasycznej, harfowej i bajo – Patryka Filipowicza.

Wydarzenie odbędzie się o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Kolędowanie w Operze Krakowskiej

Chcąc jak najdłużej przeżywać atmosferę Świąt Bożego Narodzenia Opera Krakowska zaprasza na koncert „Pierwsza kolęda”. Głównym punktem repertuaru będzie tytułowa kantata bożonarodzeniowa XX-wiecznego amerykańskiego kompozytora Johna Willarda Petersona, autora m.in. ponad 1000 pieśni, hymnów i piosenek religijnych oraz 35 kantat.

Koncert Chóru Opery Krakowskiej odbędzie się 7 stycznia o godz. 17:00.

Podgórskie Kolędowanie

W niedzielę po raz 17. najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe zabrzmią w sercu Podgórza. Mieszkańcom miasta oraz gościom towarzyszyć będzie Podgórski Chór Symfonia, działający przy parafii redemptorystów. Nawiązuje on do tradycji działającego kiedyś w Podgórzu chóru o tej samej nazwie.

– Spotykamy się w niedzielę, 7 stycznia o godz. 19.15 na Rynku Podgórskim, gdzieś pomiędzy rozświetloną choinką, a szopką. Przygotujemy teksty kolęd, a także świece, ale oczywiście zapraszamy także do przyniesienia własnych. Zapewniamy, że atmosfera będzie jak zwykle wspaniała – informuje stowarzyszenie Podgorze.pl.

Koncert na Skałce

Kolęd będzie można posłuchać także w bazylice oo. paulinów na Skałce. W niedzielę ok. godz. 18:30 (po mszy św. o godz. 17:30) odbędzie się koncert bożonarodzeniowy w wykonaniu Chóru Świętego Michała pod dyrekcją Ewy Pasek.

W świątyni zabrzmią utwory przeznaczone na nietypową obsadę – chór żeński i harfę. Partie solowe wykonają chórzystki, a na harfie zagra artystka Irena Czubek-Davidson.

– Koncert pozwoli nam zanurzyć się w dwie muzyczne tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Wysłuchamy polskich kolęd i pastorałek opracowanych przez krakowskiego profesora św. pamięci Jacka Targosza oraz cyklu utworów bożonarodzeniowych „A Ceremony of Carols” angielskiego kompozytora Benjamina Brittena – tłumaczą przedstawiciele Chóru Świętego Michała.

Wstęp wolny.

Finisaż wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”

Tylko do niedzieli 7 stycznia będzie można oglądać wystawę „Trzepaki, Reksio, Atari” w Muzeum Nowej Huty. Ekspozycja prezentuje nie tylko najpopularniejsze zabawki z okresu PRL-u, ale także opowiada o dziecięcych rozrywkach: aktywnościach na świeżym powietrzu, ofercie kulturalnej, grach ruchowych czy rozwoju technologii na przestrzeni dekad.

To nie tylko wystawa o zabawie, ale także przestrzeń do zabawy. Można m.in. popstrykać w kapsle, pograć na Commodore w kultową grę logiczno-zręcznościową Robbo, która została wydana w 1989 roku, a także poznać osobiście bohatera bajki „Miś Uszatek”. Sercem wystawy jest oczywiście trzepak.

Ostatniego dnia zwiedzania w Muzeum Nowej Huty czekać będzie wiele atrakcji. Szczegóły w poniższym tekście.

Pożegnanie z Matejką i „Śpiewaczką”

Niedziela to także ostatni dzień prezentacji wystawy „Matejko. Malarz i historia” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Na ekspozycji znalazło się ponad 300 obiektów, dzięki którym zwiedzający mogą odkryć nowe oblicze sztuki Jana Matejki.

7 stycznia po raz ostatni będzie można także zobaczyć słynny obraz Mehoffera „Śpiewaczka” ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. To jedno z najwyżej cenionych dzieł artysty. Obraz powstał w 1896 roku i przedstawia Wandę Janakowską, która została uwieczniona jako śpiewaczka operowa.

W krainie świecących dinozaurów

Park rozrywki Dinoworld zaprasza do obejrzenia pierwszej w Polsce wystawy świecących dinozaurów. Dzięki specjalnym efektom świetlnym prehistoryczne gady ożyją, zabierając zwiedzających w prawdziwą podróż w czasie.

– Otwieramy drzwi do świata blasku, efektów specjalnych i jasnych kolorów. Każdy krok przybliża Cię do magicznego spotkania z dinozaurami, które ożywają dzięki spektakularnym efektom świetlnym – przekonują organizatorzy wystawy „Dinosaur Garden Glow”.

Świetlną ekspozycję dinozaurów można oglądać codziennie (od 29 grudnia do 3 lutego) w godz. 16:00-21:00 przy al. Przyjaźni Polsko-Węgierskiej niedaleko Bonarki. Bilety: 45 zł (osoby dorosłe), 40 zł (dzieci od 3 do 12 lat). Dzieci do lat 3 – wstęp bezpłatny.