Weekend pełen atrakcji: Rozświetlenie choinki, targi w Podgórzu i makiety kolejowe w NCK

fot. Eryk Ruta/LoveKrakow.pl

W pierwszy grudniowy weekend na Rynku Podgórskim zagoszczą Targi Rzeczy Wyjątkowych, a w samym sercu miasta rozbłyśnie choinka. Co jeszcze będzie się działo? Sprawdźcie!

Jarmark Bożonarodzeniowy

Muzyka, grzaniec, świąteczne ozdoby i różne pyszności. Na płycie Rynku Głównego od strony Wieży Ratuszowej zagościł tradycyjny już Jarmark Bożonarodzeniowy.

Wśród oferowanych produktów nie brakuje ręcznie malowanych baniek, ozdób choinkowych, świątecznych stroików, biżuterii, pamiątek, zabawek, świec, wyrobów ceramicznych czy skórzanych. Na odwiedzających czekają także świąteczne przysmaki.

Nieodłącznym elementem jarmarku są występy artystyczne. Na scenie w samym sercu miasta można zobaczyć zespoły ludowe, chóry czy dzieci z krakowskich szkół. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Rozświetlenie choinki na Rynku Głównym

W sobotę 2 grudnia w pobliżu bazyliki Mariackiej odbędzie się uroczyste rozświetlenie choinki. Świerk ozdobiony zostanie 26 tysiącami światełek, które zmieniają barwę. Na choince zawisną sople imitujące topnienie lodu, a także ponad tysiąc baniek. Tak jak w poprzednich latach dekoracje będą nawiązywać do ornamentów eksponowanych na wawelskich arrasach.

Jak podkreśla miasto, światełka będą energooszczędne, dzięki czemu choinka będzie pobierać mniej energii od domowego czajnika. Uroczyste rozświetlenie drzewka zaplanowano na godz. 17:15.

Wydarzenie poprzedzi koncert zespołu Pozytyvni.pl. Rockowo-bluesowa formacja zaprezentuje najsłynniejsze piosenki, dzięki którym będzie można poczuć świąteczny klimat. Koncert rozpocznie się o godz. 16:30. W programie także konkursy z nagrodami i zabawy dla dzieci.

Wystawa makiet kolejowych w NCK

Miniaturowy świat kolei ponownie zagości w Nowohuckim Centrum Kultury. W dniach 1–3 grudnia na powierzchni 700 mkw. modelarze zbudują tory, ustawią na nich lokomotywy, wagony, przestawią semafory i dadzą sygnał, który uruchomi precyzyjnie wykonane modele i powiezie pasażerów w kieszonkową podróż.

– Wystawa makiet kolejowych to coroczne święto wszystkich hobbystów, sympatyków kolei żelaznej i doskonała okazja, żeby popatrzeć z góry na odwzorowany w proporcjach świat – zapowiada Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

Głównym elementem wystawy będzie makieta w skali H0 (1:87) o łącznej długości torów przekraczającej 130 metrów. Poruszać się będzie po niej ponad 50 pociągów pasażerskich i towarowych. Nie zabraknie tych historycznych, jak i współczesnych.

W programie także animacje dla najmłodszych oraz stoiska specjalizujące się w sprzedaży akcesoriów modelarskich i gadżetów kolejowych.

Wystawa makiet dostępna będzie w piątek (1 grudnia) w godz. 16:00–20:00 oraz 2 i 3 grudnia w godz. 9:00–13:00 i 14:00–18:00 w budynku C.

Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych w Podgórzu

Przed nami kolejna edycja wydarzenia, które cieszy się sympatią nie tylko mieszkańców Podgórza, ale i całego miasta. Mowa o Świątecznych Targach Rzeczy Wyjątkowych. W weekend (2 i 3 grudnia) na Rynku Podgórskim stanie ponad stuletnia wiktoriańska karuzela, a wokół niej pojawi się ponad 80 stoisk, głównie lokalnych artystów, rzemieślników i drobnych wytwórców.

– Wszyscy będą oferować piękne i wyjątkowe, prawdziwe małe dzieła sztuki. Od ceramiki, świec, przez biżuterię, ozdoby świąteczne i wiele więcej – zapowiada Stowarzyszenie Podgorze.pl, organizator wydarzenia.

Targom towarzyszyć będą różne wydarzenia m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych, spacery z przewodnikami, a także koncert. Więcej szczegółów poniżej.

„Magnetyzm serc” w Starym Teatrze

Na afiszu Starego Teatru pojawił się nowy tytuł – „Magnetyzm serc”. Akcja spektaklu, który powstał na podstawie „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry, rozgrywa się w parku rozrywki.

– To opowieść o młodych ludziach. Ludziach, którzy wkraczają w dorosłość, przeżywają swoje pierwsze fascynacje miłosne i próbują zrozumieć, czym jest dla nich miłość, co budzi w niej strach, a co opór. Mimo tego fredrowskiego języka z przeszłości tekst jest bardzo aktualny, bo próba odkrywania miłości nigdy się nie zdezaktualizuje. Pytanie tylko, kim Fredro jest w czasach aplikacji randkowych i innych sposobów mówienia o miłości – mówi Beniamin Bukowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych Starego Teatru.

Premiera spektaklu „Magnetyzm serc” w reżyserii Kaliny Jagody Dębskiej w piątek (1 grudnia) na Nowej Scenie Starego Teatru przy ul. Jagiellońskiej. Przedstawienie będzie można także obejrzeć w najbliższą sobotę i niedzielę oraz w dniach 5–7 grudnia.

Wymiana ubrań i książek w Klubie Kazimierz

Zbliżająca się zima to dobra okazja, by zrobić porządki w szafach oraz domowych biblioteczkach. Krakowskie Forum Kultury zaprasza więc na kolejną odsłonę swappingu, czyli akcję wymiany ubrań i książek.

– Wystarczy przynieść chociaż jeden element garderoby lub jedną książkę i można buszować wśród wieszaków i regałów. Przyniesione ubrania muszą być wyprane i w bardzo dobrym stanie. Jeśli chodzi o książki – nie przyjmujemy podręczników. Przy wejściu będziemy robić selekcję. W momencie, gdy oddajecie rzeczy, tracą one właściciela. Od tej chwili może je zabrać każdy. W zamian możecie wziąć tyle ubrań i książek, ile chcecie – informują organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę (2 grudnia) Klubie Kazimierz przy ul. Krakowskiej 13/17 w godz. 12:00–15:00. Wstęp wolny.

„Zagrajmy se po krakosku” w Artetece

Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na cotygodniowe sesje gry w Rummikub „Zagrajmy se po krakosku”, które będą odbywać się w każdą niedzielę do 10 grudnia, w godzinach 12:00-15:00 .

Warsztaty są skierowane do osób od 10. roku życia, które umieją już grać w Rummikub lub chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę. Gra świetnie rozwija logiczne myślenie, wyobraźnię i kreatywność, a przede wszystkim jest emocjonującą rozrywką.

Na spotkania obowiązują zapisy.

Mikołajkowa odsłona Art&Food Bazar

W niedzielę na Rynku Kleparskim zapachnie świętami. Wszystko za sprawą mikołajkowej odsłony Art&Food Bazar. To cykliczne wydarzenie kulinarne, które powstało z miłości do śródziemnomorskich targowisk oraz Starego Kleparza.

Oprócz delikatesów i potraw z różnych zakątków świata pojawią się świąteczne przysmaki, grzane wino, dekoracje i pomysły na prezenty. W godz. 13:00–14:00 na Rynku Kleparskim będzie można spotkać Świętego Mikołaja. Nie zabraknie też świątecznej muzyki.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 17:00.

MotoMikołaje przejadą przez Kraków

W niedzielę 3 grudnia na ulicach Krakowa pojawi się wyjątkowa grupa mikołajów, którzy tradycyjne sanie zamienią na motocykle. Wszystko po to, by wywołać uśmiech na twarzach małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i Szpitala Babińskiego.

Tak wygląda trasa tegorocznego przejazdu:

Hala Expo Kraków (start o godz. 10.30) – ul. Galicyjska, ul. Centralna, ul. Nowohucka, al. Pokoju, rondo Czyżyńskie, al. Jana Pawła II, ul. Mogilska, rondo Mogilskie, rondo Grzegórzeckie, most Kotlarski, ul. Klimeckiego, ul. Powstańców Śląskich, ul. Wielicka, ul. Orwid, ul. Jakubowskiego – Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.

Do akcji może dołączyć każdy mieszkaniec Krakowa. W hali Expo Kraków przy ul. Galicyjskiej znajduje się punkt zbiórki gier planszowych i puzzli, a także skarbonka.

Smerfny Ogród Świateł

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema zamienił się w świetlną krainę. Wszystko za sprawą plenerowej wystawy, która przy pomocy lampionów, tuneli świetlnych i pokazów multimedialnych przenosi widzów w bajkowy świat. Motywem przewodnim krakowskiej ekspozycji są w tym roku smerfy.

Tuż po przekroczeniu progu ogrodu oczom zwiedzających ukaże się kultowa wioska niebieskich przyjaciół, w której będzie można spotkać Papę Smerfa, Ważniaka, Marudę, Ciamajdę, Łasucha czy Smerfetkę. Oczywiście nie zabraknie też Gargamela i jego kota Klakiera.