Weekend pełen atrakcji: Targi Książki, Ogród Świateł i Krakowskie Zaduszki Jazzowe

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ostatni weekend października upłynie pod znakiem literatury. Nie tylko za sprawą Targów Książki, ale także Festiwalu Conrada. Przed nami taki finał Krakowskich Zaduszek Jazzowych.

Targi Książki

Rozpoczęły się 26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To nie tylko okazja do powiększenia domowej biblioteczki o nowe tytuły, ale także możliwość spotkania się z ulubionymi pisarzami i pisarkami. Udział w tegorocznej odsłonie wydarzenia zadeklarowało ponad 470 wystawców i 700 autorów.

Na uczestników czeka też wiele zmian organizacyjnych m.in. limity wejść, nowa hala ekspozycyjna czy punkt wysyłki książek. Wielkie święto miłośników literatury potrwa do niedzieli. Więcej szczegółów w poniższym tekście.

Festiwal Conrada

„Migracje” – pod takim hasłem odbywa się 15. edycja Festiwalu Conrada. Aby porozmawiać o jednym z najważniejszych zjawisk współczesnego świata, do Krakowa zawitali pisarze i pisarki z pięciu kontynentów.

W programie znalazły się nie tylko literackie spotkania z twórcami, ale także warsztaty dla dzieci, spacery czy specjalne pasmo filmowe w Kinie Pod Baranami. Festiwal zwieńczy zaś Gala Nagrody Conrada. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę o godz. 20:00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Smerfy w Ogrodzie Doświadczeń

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema po raz kolejny zamienił się w świetlną krainę. Tym razem zagościli w nim bohaterowie kultowej kreskówki m.in. Papa Smerf, Ważniak, Maruda, Ciamajda, Łasuch czy Smerfetka. Oczywiście nie zabrakło Gargamela i jego kota Klakiera.

Oprócz wspomnianych bohaterów oraz ich wioski, na zwiedzających czeka kilkadziesiąt instalacji świetlnych oraz wiele atrakcji multimedialnych takich jak świetlny tunel, pole świateł składające się z niemal 60 000 migoczących elementów czy choinka multimedialna.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 27 października do 3 marca.

ZAszczepki. Akcja wymiany roślin

W sobotę w Krakowskim Forum Kultury będzie można wziąć udział w akcji wymiany roślin, doniczek, książek o tematyce ogrodniczej, nasion, narzędzi ogrodniczych czy nawozów.

W programie znalazły się także warsztaty dla dzieci i dorosłych „Wodne ciekawostki” (10:00-13:00), miniwarsztaty pszczelarskie (11:00-11:45) oraz zajęcia „Człowiek, zwierzę, roślina” (12:00-12:30).

Bilety w cenie 5 zł (w ramach uczestnictwo w wymianie roślin oraz w miniwarsztatach) dostępne są na stronie internetowej Krakowskiego Forum Kultury oraz w siedzibie przy ul. Mikołajskiej 2. Liczba miejsc na miniwarsztaty ograniczona (zapisy pod adresem: aleksandra.sozanska@krakowskieforum.pl).

Muzyczne zaduszki

Do niedzieli, 29 października, potrwają Krakowskie Zaduszki Jazzowe. To jeden z najstarszych festiwali jazzowych na świecie organizowany w stolicy Małopolski już po raz 68.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie koncert Michała Urbaniaka w Teatrze Słowackiego. W sobotę o godz. 20:00 obchodzący w tym roku swoje 80. urodziny, wybitny muzyk jazzowy, grający głównie na skrzypcach i saksofonie, a także kompozytor i aranżer, zaprezentuje wraz z Sinfoniettą Cracovia projekt UrbSymphony.

W tym roku po raz pierwszy zaduszki jazzowe odbędą się też na Wesołej. W niedzielę w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kopernika 19 o godzinie 18.00 odbędzie się „Zaduszny Wieczór Jazzowy”. W zabytkowych wnętrzach barokowej świątyni wystąpią Michał Jurkiewicz, Kamil Barański Music, Leszek Szczerba, Magda Steczkowska, Marcin Jajkiewicz oraz Sienna Gospel Choir pod dyrekcją Anny Bajak.

Targ Ekosfera w Płaszowie

W sobotę odbędzie się kolejna odsłona Targu Ekosfera Stara Piekarnia przy ul. Gromadzkiej 24c. Tym razem na uczestników czekać będą nie tylko ekologiczne, zdrowe produkty, ale także jesienne i halloweenowe atrakcje. Organizatorzy zapraszają mieszkańców Krakowa, tych małych i dużych, na „Pumpkin Party”.

Przy stołach będzie można znaleźć farbki i dynie do malowania. Ponadto w ofercie pojawi się zupa dyniowa, ciasto dyniowe, koktajle z dyni oraz specjalna zabawa.

– Na wejściu do targu będzie stała dynia i mała urna. Piszecie karteczkę z imieniem, nazwiskiem, wagą dyni, a kto będzie najbliżej ten w przyszłym tygodniu zgarnia stówę bon na zakupy – informują organizatorzy.

Targ Ekosfera potrwa od godz. 7:00 do 14:00.

Dawne militaria w Arsenale Czartoryskich

Od 27 października zwiedzający mogą zobaczyć nową odsłonę wystawy „Broń i barwa” Muzeum Narodowego. Zmianie uległa nie tylko aranżacja, ale także lokalizacja. Blisko tysiąc obiektów stanowiących najcenniejsze pamiątki historyczne zagościło w Arsenale Muzeum Czartoryskich.

Ekspozycja prezentuje wybór najcenniejszych obiektów uzbrojenia polskiego, europejskiego i orientalnego od średniowiecza do połowy XIX wieku. Punktem centralnym wystawy jest rok 1683 i bitwa pod Wiedniem.

Nowe wystawy w MOCAK-u

W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK pojawiło się pięć nowych wystaw. Zwiedzający mogą zobaczyć współczesną sztukę litewską, rysunki Krystiana Lupy, zdjęcia wykonane przez Agnieszkę Osiecką, malarstwo z kolekcji MOCAK-u, a także poznać historię niemieckiego bohatera wojennego – Oscara Schindlera.

World Press Photo

Tylko do niedzieli, 29 października, w Nowohuckim Centrum Kultury będzie można zobaczyć najlepsze fotografie prasowe świata. Na wystawie znalazło się 120 wyjątkowych zdjęć ukazujących wydarzenia minionego roku m.in. wojnę w Ukrainie czy protesty w Iranie.

Spośród nagrodzonych prac jury konkursu wybrało czterech globalnych zwycięzców. Zdjęciem roku została fotografia autorstwa ukraińskiego dziennikarza i fotografa pracującego dla Associated Press. Evgeniy Maloletka, bo o nim mowa, ukazał ewakuację ciężarnej Iryny Kalininy ze szpitala w ukraińskim Mariupolu, który został uszkodzony podczas ataków rakietowych.