Weekend pełen atrakcji: Urodziny Muzeum Inżynierii i Techniki, Święto Kina i Pchli Targ

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Bilety za 12 zł z okazji Święta Kina, huczne urodziny Muzeum Inżynierii i Techniki, Pchli Targ w plenerze Dworku Białoprądnickiego i teatralne nowości. W weekend nie zabraknie atrakcji.

Kiermasz Pogranicza Kultur

Na Małym Rynku zagościły ręcznie szyte stroje ludowe, wyroby wyplatane ze sznurka papierowego, drewniane rzeźby, koronki, wyroby odlewnicze, biżuteria folkowa, torby i inne wyroby skórzane, pamiątki z Krakowa czy wyroby ceramiczne. Wszystko za sprawą Kiermaszu Pogranicza Kultur, który już na stałe wpisał się w pejzaż krakowskiego Starego Miasta.

Wydarzeniu towarzyszy część gastronomiczna, a także występy zespołów prezentujących szeroko rozumiany folklor. W sobotę o godz. 16:00 na Małym Rynku zaprezentuje się Kapela Kasi Chodoń i Teatr Złoty Róg. Godzinę później odbędzie się koncert zespołu „Slavic Duo”. W niedzielę zaś krakowianie i turyści będą mogli posłuchać zespołu Tumigraj (godz. 18:00).

Kiermasz Pogranicza Kultur potrwa do 1 października.

Małopolska Noc Naukowców

Pokazy doświadczeń chemicznych, warsztaty produkcji pralin, obserwacje mikroskopowe, eksperymenty, wystawy, spotkania i plenerowe aktywności naukowe. Już dziś, 29 września, odbędzie się kolejna odsłona Małopolskiej Nocy Naukowców. Tegoroczna edycja wydarzenia w dużej mierze poświęcona jest osiągnięciom Mikołaja Kopernika, który w tym roku świętowałby 550. urodziny.

Noc Naukowców to jedyny w roku moment, w którym można odwiedzić najcichsze w Polsce pomieszczenie, czyli komorę bezechową na Akademii Górniczo-Hutniczej czy Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl

O Lepperze w Teatrze Słowackiego

Teatr Słowackiego rozpoczyna nowy sezon artystyczny pod hasłem „Wersal się skończył”. Tym razem twórcy przyjrzą się grupom ludzi wykluczonych. Pierwsza premiera już dziś, 29 września, na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

„Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć” to nie tylko opowieść o indywidualnych losach twórcy „Samoobrony”, ale także sytuacji reprezentowanej przez niego warstwy społecznej doświadczonej transformacją lat 90.

Sztukę reżyseruje Marcin Liber na podstawie tekstu Jarosława Murawskiego. Przedstawienie o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki ostatnich dekad będzie można zobaczyć także w sobotę, 30 września.

„Boa” w Starym Teatrze

Przedstawieniem „Boa” w reżyserii wybitnego choreografa Pawła Sakowicza Stary Teatr oficjalnie otworzy nowy sezon artystyczny. Widzów czekać będzie niemałe zaskoczenie. Po raz pierwszy bowiem na narodowej scenie zaprezentowany zostanie spektakl choreograficzny. Głównym tematem sztuki jest pożądanie, rodzaje jego manifestacji, ucieleśniania i performowania.

– Naszą główną bazą jest ciało. Ciało, które czegoś doświadcza, które reprezentuje, które ma ogromną przyjemność z bycia na scenie. W spektaklu pojawia się tekst, ale jego trzonem są ciała w ruchu – mówi reżyser i choreograf Paweł Sakowicz.

Premiera spektaklu „Boa” już 29 września na Dużej Scenie Starego Teatru. Przedstawienie będzie można także zobaczyć w sobotę i niedzielę.

Święto Kina

W sobotę w Polsce obchodzone będzie Święto Kina. Z tej okazji 30 września bilety multipleksach i wybranych kinach studyjnych będą kosztować tylko 12 zł.

W repertuarze znajdą się najnowsze premiery takie jak „Piła X”, „Doppelganger. Sobowtór”, „Twórca”, „Moje wielkie greckie wesele 3”, a także filmy z bieżącego repertuaru: „Zielona granica”, „Duchy w Wenecji”, „Kosmici w mojej szkole”, „Niezniszczalni 4”, „Strzępy”, „Teściowie 2”, „After 5. Na zawsze”.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Lista krakowskich kin biorących udział w akcji: Cinema City Bonarka, Cinema City Galeria Kazimierz, Cinema City Zakopianka, Kino Paradox, Multikino Kraków.

Rodzinne święto rzemieślnicze

W sobotę, 30 września, na terenie Klubu Sportowego „Juvenia” przy ul. Na Błoniach 7 odbędzie się Rzemieślniczy Piknik Rodzinny. Podczas wydarzenia będzie można m.in. zobaczyć, jak wygląda warsztat rzemieślnika i przekonać się, na czym polega jego praca. W programie znalazły się także animacje i zabawy dla dzieci, pokaz zawodów rzemieślniczych, malowanie twarzy, konkursy z nagrodami, pokaz gry w rugby, dmuchane zjeżdżalnie oraz wata cukrowa dla każdego.

– Na terenie wydarzenia znajdować się będą specjalne namioty, w którym nasi rzemieślnicy będą promować naukę zawodu w rzemiośle oraz organizować zajęcia rzemieślnicze. Dodatkowo na terenie obiektu będą rozstawione zdjęcia wykonane w zakładach rzemieślniczych z opisami poszczególnych zawodów – informują organizatorzy wydarzenia.

Udział w pikniku jest bezpłatny. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do godz. 15:00.

Weekend z Tetmajerem w Muzeum Etnograficznym

Muzeum Etnograficzne włącza się w obchody Roku Włodzimierza Tetmajera. Z tej okazji w najbliższy weekend, 30 września i 1 października, zostanie przygotowana specjalna mini ekspozycja z muzealiami związanymi z wybitnym malarzem.

W godz. 12:00 – 16:00 eksponaty będzie można oglądać w towarzystwie kustoszy Muzeum Etnograficznego. Z kolei w piątek, 29 września, odbędzie się spotkanie pt. „Włodzimierz Tetmajer. Artysta – etnograf”. Podczas wydarzenia muzealnicy opowiedzą m.in. o strojach, barwach oraz krakowskich zwyczajach i obrzędach okiem Tetmajera. Start o godz. 17:00.

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Rodzinne warsztaty z Rydlówką

W sobotę, 30 września, Galeria Bronowice zamieni się w przestrzeń pełną atrakcji dla całej rodziny. Wszyscy odwiedzający tego dnia centrum handlowe będą mogli nauczyć się tworzenia chochoła, uczestnicząc w rodzinnych warsztatach organizowanych przez Rydlówkę (oddział Muzeum Krakowa).

Będzie to nie tylko lekcja zdolności manualnych, ale także szansa na przybliżenie dzieciom historii słynnego „Wesela” i zaprezentowanie im tradycji oraz obyczajów ludowych. Warsztaty odbędą się w godz. 12:00–14:00. Wstęp bezpłatny (zapisy nie są wymagane).

Giełda płyt winylowych

Z myślą o miłośnikach muzyki w Galerii Bronowice zorganizowana zostanie także giełda płyt winylowych. Na stoiskach będzie można znaleźć największe klasyki, trudno dostępne edycje specjalne czy ponadczasowe albumy polskich oraz zagranicznych artystów. Nie zabraknie też najnowszych wydań.

Ponadto będzie można porozmawiać ze sprzedawcami i zaczerpnąć od nich specjalistycznej wiedzy na temat gramofonów i retro sprzętów audio.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 30 września, w godz. 9:00–21:00.

O harcerskich ścieżkach w Forcie Jugowice

Od soboty w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego zwiedzający będą mogli zobaczyć nową wystawę stałą. Po przybliżeniu historii zabytkowego fortu, przyszedł czas na opowieść o harcerstwie.

W weekend otwarcia, 30 września i 1 października, zaplanowano wiele atrakcji. W programie m.in. warsztaty rękodzielnicze, gra terenowa „Wilcze tropy” śladem gen. Roberta Baden-Powella, oprowadzanie po wystawie harcerskiej, a także pokaz filmu o Andrzeju Małkowskim.

Oprócz tego na terenie Fortu Jugowice stanie miasteczko harcerskich aktywności i specjalności. Nie zabraknie też dmuchanych zjeżdżalni dla najmłodszych, a na spragnionych sportowych wyzwań czekać będą ścianki wspinaczkowe.

Koncert Światło-Życie

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na koncert, który odbędzie się 30 września w ramach cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!”. Wydarzenie poświęcone będzie księdzu Franciszkowi Blachnickiemu – założycielowi Ruchu Światło-Życie. Podczas koncertu wybrzmią znane pieśni oazowe i kanony w nowych aranżacjach.

– Warto wspomnieć, że część artystów oraz organizatorów koncertu jest wychowankami Ruchu Światło-Życie. To sprawia, że tegoroczna jesienna odsłona cyklu ma bardzo osobisty wydźwięk – mówi Agnieszka Gutkowska z Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

Wydarzenie będzie również okazją do ponownego spotkania się mieszkańców Nowej Huty zaangażowanych w latach 80. w prężnie rozwijający się wtedy ruch oazowy.

W koncercie wezmą udział: Marcin Jajkiewicz, Lidia Jazgar, Tomasz Mars, Julia Niedzielin, Magda Steczkowska, Maryla Tomaszek oraz chór II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie pod dyrekcją Agnieszki Treli-Jochymek.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Tradycyjnie podczas koncertu przeprowadzona zostanie kwesta na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Nowej Hucie. Start o godz. 19:00 w kościele św. Brata Alberta.

Urodzinowy weekend w MIT

Muzeum Inżynierii i Techniki świętuje 25. urodziny. Z tej okazji przez cały weekend na krakowian i turystów czekać będzie sporo atrakcji – nie tylko w siedzibie głównej przy ul. Św. Wawrzyńca 15, ale także w Ogrodzie Doświadczeń czy Hangarze Czyżyny.

30 września i 1 października wystawę stałą „Miasto. Technoczułość”, na której znalazło się 600 niezwykłych zabytków, będzie można zwiedzieć za 10 zł. Promocyjna cena biletów będzie obowiązywała także do niedawno otwartej Strefy Klocków dla dzieci. To przestrzeń zachęcająca do zabawy przy użyciu lekkich, kolorowych, piankowych klocków o dużych rozmiarach i unikalnych kształtach.

Podczas weekendu urodzinowego zaplanowano specjalną niespodziankę. Na ekspozycji „Miasto. Technoczułość” pojawi się zupełnie nowy eksponat. Będzie też okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w fotobudce na tle skarbów z muzealnej kolekcji. W programie również oprowadzanie z kuratorami.

Rodzinne spotkanie z legendą Porsche

W niedzielę Stowarzyszenie „Pasja Porsche” wraz z Muzeum Inżynierii i Techniki zapraszają do Hangaru Czyżyny, gdzie odbędzie się rodzinny piknik. W godz. 10:00–17:00 będzie można zobaczyć ponad 20 wyjątkowych samochodów, o których opowiedzą ich właściciele i pasjonaci tematu.

Dla młodszych uczestników zaplanowano konkursy, kolorowanki, składanie klocków LEGO i wiele innych atrakcji. Będzie to także rzadka okazja do zobaczenia wnętrza nieotwartego jeszcze oddziału MIT, czyli zabytkowego hangaru na os. 2 Pułku Lotniczego 26 a.

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie jest partnerem wydarzenia. Wstęp wolny.

„Kopernik” na deskach Opery Krakowskiej

Opera Krakowska, włączając się w obchody Roku Mikołaja Kopernika, przygotowała dla publiczności muzyczną opowieść o wielkim astronomie, przekładając jego historię na język musicalu.

Libretto sztuki, które wyszło spod ręki Ałbeny Grabowskiej, przywołuje najważniejsze wydarzenia z życia uczonego osadzone w społeczno-politycznych realiach epoki odrodzenia.

Muzyczną opowieść o Koperniku na scenie przy ul. Lubicz publiczność będzie mogła zobaczyć 1 października. Premiera musicalu otworzy nowy sezon artystyczny Opery Krakowskiej.

Z psem weselej w Dworku

W niedzielę w plenerze Dworku Białoprądnickiego odbędzie się spotkanie miłośników czworonogów pt. „Z psem weselej w Dworku”. W programie zaplanowano wiele atrakcji dla dorosłych, dzieci i psiaków. Będzie można m.in. skorzystać z porad lekarzy weterynarii, psich i kocich behawiorystów, groomerów, terapeutów, a także bezpłatnie zaczipować swojego zwierzaka.

Nie zabraknie też prelekcji i warsztatów, a podopieczni Stowarzyszenia Integracji oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych „Emaus” zaproszą do wspólnego robienia mat węchowych i szarpaków.

Na uczestników czekać będzie również „Pchli Targ” organizowany przez wolontariuszy małopolskich fundacji. W trakcie spotkania odbędzie także akcja adopcyjna.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:30 i potrwa do 15:00. Wstęp wolny.