Weekend z Tetmajerem. Muzeum Etnograficzne uczci 100. rocznicę śmierci artysty

Fragment obrazu Flisacy od Czernichowa, Włodzimierz Tetmajer, 1903 fot. Mat. prasowe Muzeum Etnograficznego

Muzeum Etnograficzne włącza się w obchody Roku Włodzimierza Tetmajera. Z tej okazji w najbliższy weekend zwiedzający będą mogli zobaczyć muzealia związane z wybitnym malarzem.

W tym roku mija dokładnie 100 lat od śmierci jednego z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski. Mowa o Włodzimierzu Tetmajerze, który w swojej twórczości artystycznej inspirował się głównie tematyką wiejską. Malował m.in. sceny rodzajowe, czerpiąc z życia podkrakowskich wówczas Bronowic.

Weekend z Tetmajerem

Etnograficzna pasja artysty połączyła go z założycielem Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Sewerynem Udzielą. Dzięki tej znajomości do zbiorów muzeum trafiło kilkadziesiąt przedmiotów różnego pochodzenia, podarowanych przez Tetmajera.

Wiele z nich będzie można zobaczyć w najbliższy weekend, 30 września i 1 października, na specjalnie przygotowanej mini ekspozycji. W godz. 12:00 – 16:00 muzealia i archiwalia związane z osobą Włodzimierza Tetmajera będzie można oglądać w towarzystwie kustoszy Muzeum Etnograficznego.

Z kolei w piątek, 29 września, odbędzie się spotkanie pt. „Włodzimierz Tetmajer. Artysta – etnograf”. Podczas wydarzenia muzealnicy opowiedzą m.in. o strojach, barwach oraz krakowskich zwyczajach i obrzędach okiem Tetmajera. Start o godz. 17:00.

Wstęp na wydarzenia jest wolny.