„Boa” na narodowej scenie. Takiego spektaklu nie było jeszcze w historii Starego Teatru [ZDJĘCIA]

29 września na Dużej Scenie przy ul. Jagiellońskiej publiczność będzie mogła zobaczyć sztukę „Boa”. To pierwszy spektakl choreograficzny w historii Starego Teatru.

Przedstawieniem „Boa” w reżyserii wybitnego choreografa Pawła Sakowicza Stary Teatr oficjalnie otworzy nowy sezon artystyczny. Widzów czekać będzie niemałe zaskoczenie. Po raz pierwszy bowiem na narodowej scenie zaprezentowany zostanie spektakl choreograficzny.

Naszą główną bazą jest ciało. Ciało, które czegoś doświadcza, które reprezentuje, które ma ogromną przyjemność z bycia na scenie. W spektaklu pojawia się tekst, ale jego trzonem są ciała w ruchu – mówi reżyser i choreograf Paweł Sakowicz.

O pożądaniu na scenie

Głównym tematem sztuki jest pożądanie, rodzaje jego manifestacji, ucieleśniania i performowania.

Nie pracujemy z tradycyjną narracją, opowieścią, ale dotykamy pewnego tematu, jakim jest pożądanie. Zastanawiamy się, w jaki sposób może się realizować, jak może być przeżywane, jak możemy korzystać z różnych kodów czy kalk kulturowych, które funkcjonują w różnych kulturach, bo czasem nawiązują do tańców społecznych Południa – wyjaśnia Paweł Sakowicz.

Spektakl „Boa” skupia się przede wszystkim na dwóch częściach ciała. Mowa o biodrach oraz oczach, które, jak twierdzą twórcy sztuki, nie potrzebują zmysłu dotyku, by dotykać.

Tematyzowane w spektaklu jest spojrzenie, które jest wielowymiarowe. Aktorzy patrzą na siebie w ruchu, a widownia podgląda aktorów, jednocześnie wiedząc, że jest także podglądana ze sceny. Patrzymy na biodra, które się ruszają, na całe ciała, które czasami poddają się bardziej medytacyjnemu ruchowi, a kiedy indziej jest to eksplozja ruchu – tłumaczy choreograf.

Aktorzy Starego Teatru w nowym wydaniu

Na scenie publiczność będzie mogła zobaczyć siedmioro członków Starego Teatru. Reżyserowi sztuki zależało, by zaprosić do współpracy aktorki i aktorów w różnym wieku, z różnym doświadczeniem i różnym podejściem do swojego ciała w tańcu.

– Aktorzy Starego Teatru, choć nie są zawodowymi tancerzami, bardzo dobrze odnajdują się w tym spektaklu. Staramy się wyciągnąć z nich najlepsze cechy, a jednocześnie dać im jakiś rodzaj nowego spojrzenia na to, jaki mogą mieć kontakt, również sensualny, ze swoim ciałem – podkreśla Paweł Sakowicz.

W obsadzie znaleźli się: Magda Grąziowska, Ewa Kaim, Katarzyna Krzanowska, Radosław Krzyżowski, Aleksandra Nowosadko, Przemysław Przestrzelski oraz Łukasz Szczepanowski.

– Jedną z najpiękniejszych rzeczy, jaka nas spotkała ze strony reżysera Pawła Sakowicza, było to, że nie wymagał on od nas, abyśmy się stali nagle tancerzami. Paweł skupił się na poszukiwaniu w nas tego, co my możemy w spektaklu choreograficznym zaoferować od siebie i utkał takie jakości, o które mu chodziło. Dla nas, jako aktorów dramatycznych, to było najcenniejsze w tym spotkaniu – mówi Aleksandra Nowosadko.

Premiera spektaklu „Boa” już 29 września na Dużej Scenie przy ul. Jagiellońskiej 1. Przedstawienie będzie można także zobaczyć 30 września, 1 i 3 października oraz w dniach 24–26 listopada. W spektaklu wykorzystane są światła stroboskopowe oraz głośna muzyka.