Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (12–15 sierpnia)

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Urodziny Smoka Wawelskiego na krakowskich Błoniach, piknik w Ogrodzie Doświadczeń i pokazy średniowiecznych walk w Barbakanie. W ten weekend na najmłodszych czeka moc atrakcji!

Dzień Słonia w krakowskim zoo

Ogród Zoologiczny w Krakowie zaprasza na wspólne świętowanie Dnia Słonia, ustanowionego w celu zwrócenia uwagi na tempo wymierania największych obecnie żyjących na Ziemi zwierząt lądowych.

W piątek, 12 sierpnia, w godz. 11:00–14:00 krakowianie oraz turyści będą mogli poznać bliżej dwie wyjątkowe mieszkanki zoo – azjatyckie słonice Baby i Cittę. W programie m.in. słoniowe opowieści oraz niespodzianki przygotowane przez nowego sponsora Citty – SuperPrezenty. Dla najmłodszych przygotowano okolicznościowe kolorowanki i słodkości.

Piknik w Ogrodzie Doświadczeń

14 sierpnia od godz. 11:00 do 14:00 Ogród Doświadczeń zamieni się w energetyczną Planetę, a na uczestników czekać będzie sporo atrakcji. Wszystko za sprawą pikniku na Dzień Energetyka, organizowanego przez Muzeum Inżynierii i Techniki wspólnie z PGE Energia Ciepła.

W programie m.in. krzyżówki, konkursy z nagrodami, zabawy i warsztaty plastyczne. Nie zabraknie też ciekawych eksperymentów, takich jak „Butelkowe rakiety” oraz „Ciecz nienewtonowska”. Z kolei o godz. 13:00 odbędzie się pokaz filmowy w Planetarium, podczas którego najmłodsi poznają tajemnice kosmosu.

Wstęp na wydarzenie w ramach zakupu biletu do Ogrodu Doświadczeń. Liczba miejsc na zajęcia oraz seans w Planetarium jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są do soboty w godz. 10:00–18:00 telefoniczne (12 428 66 00) lub mailowo (rezerwacja@mit.krakow.pl).

Urodziny Smoka Wawelskiego

W niedzielę na krakowskich Błoniach odbędzie się urodzinowy piknik, którego gospodarzem będzie Smok Wawelski. W programie harce i zabawy z drużyną wojów, koncerty, wczesnośredniowieczna osada i smoczy korowód.

Na Błoniach pojawi się około 20 namiotów, w których będzie można spotkać rzemieślników, wojów czy muzykantów – oczywiście w strojach z epoki. Pojawi się również bohaterka wakacyjnej kampanii Krakowa, czyli owieczka Janina.

Skoro mowa o urodzinach, nie zabraknie gromkiego „Sto lat!” oraz tortu . Od czasu do czasu uczestnikom przygrywać będzie folkowa kapela „Daj Ognia”, a wieczorem wystąpi zespół „Percival”. Dla najmłodszych przygotowano m.in. przedstawienie „Prawdziwa historia Smoka Wawelskiego”, smoczy korowód, konkursy i zabawy oraz smocze smakołyki.

Średniowiecze w Barbakanie

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Średniowiecze da się lubić”. 14 sierpnia w Barbakanie, w godz. 10:00–17:00, na uczestników czekać będzie wiele atrakcji. W programie im. interaktywny spektakl dla dzieci „Smok Wawelski – historia prawdziwa” połączony z warsztatami, pokazy walk, prezentacja średniowiecznych rzemiosł, kuchnia średniowieczna, zabawy dla najmłodszych, tańce czy koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu Daj Ognia.

Dzień później, 14 sierpnia, organizatorzy zapraszają do Celestatu na wykład Barbary Świadek pt. „Moc utkwiona w obrazie – o cudownych wizerunkach w średniowieczu i epoce nowożytnej”. Start o godz. 12:00.

Festiwal Pierogów na Małym Rynku

W dniach 11–15 sierpnia Mały Rynek znów wypełni się zapachem i smakiem najróżniejszych pierogów. A to wszystko za sprawą XX Festiwalu Pierogów. Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie konkursów.

Za najlepsze pierogi ruskie zwycięzcy otrzymają statuetkę św. Jacka. Druga statuetka – króla Kazimierza Wielkiego – trafi w ręce tych, którzy zrobią te jedyne, wyjątkowe, najlepsze pierogi. Na smakoszy czeka wielu wystawców – pierogarni i restauracji, które serwują swoje popisowe dania w najróżniejszej postaci. Stoiska będą czynne w godz. 10.00–24.00.

Targi Sztuki Ludowej

W Krakowie zagościły Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej, których celem jest zaprezentowanie bogactwa kultury ludowej i promocję szeroko pojętego folkloru. Od 6 do 21 sierpnia na Rynku Głównym można spotkać twórców prezentujących takie dziedziny jak krakowska koronka klockowa, koronka frywolitkowa i szydełkowa, zabawkarstwo, plecionkarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, wycinanka łowicka.

Pojawi się również ceramika użytkowa, biżuteria czy odzież. W dodatku codziennie po godz. 15:00 na scenie targowej odbywają się koncerty tradycyjnej muzyki ludowej i folkowej w bardziej nowoczesnym brzmieniu oraz występy zespołów pieśni i tańca z całej niemal Europy. Szczegółowy program targów dostępny tutaj.

Muzyczne zabawy w Altanie na Plantach

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na Koncerty Promenadowe, czyli letni cykl wydarzeń kulturalnych odbywających się w Altanie na Plantach. W programie potańcówki, interaktywne inscenizacje dla najmłodszych oraz muzyczne występy dla rodzin. Co wydarzy się w najbliższą sobotę?

– Pan Miłosz przeprowadzi zabawy muzyczne dla dzieci w każdym wieku, które zostały podzielone na pięć kategorii: zabawy na odpadanie, w kole, w parach, w rozsypce i zabawy różne. Wszystkim towarzyszy muzyka wykonywana na żywo przez Pana Miłosza, a każdą z zabaw można powtarzać dowolną liczbę razy – aż do odpadnięcia wszystkich uczestników, wykorzystania każdego z ochotników lub… aż do znudzenia – informują organizatorzy.

Start o godz. 11:00.

Smoczy mapping na Pałacu Wielopolskich

Nadchodzący weekend to ostatnia szansa, by zobaczyć niezwykły mapping na frontowej ścianie krakowskiego magistratu przy placu Wszystkich Świętych. Projekcja multimedialna stanowi część oprawy wizualnej spektaklu „Smok” w reż. Jakuba Roszkowskiego i jest realizowana z okazji 50. urodzin pomnika Smoka Wawelskiego.

Mapping będzie wyświetlany 13 i 14 sierpnia w godz. 21:00–2:00.

Rodzinny spacer fotograficzny

Muzeum Fotografii zaprasza na wakacyjny spacer dla rodzin z dziećmi oparty na motywach bajki „Franklin znajduje aparat”. Podczas wędrówki uczestnicy wspólnie poszukają dziwacznych i mitycznych dekoracji na kamienicach wokół MuFo Józefitów, a w parku Krakowskim będą podziwiać bardzo stare drzewa, pod którymi skrywają się niezwykłe rzeźby plenerowe.

Spacer poprowadzi dr Maria Wąchała-Skindzier – historyczka, muzeolożka, muzealniczka. Start o godz. 15:00 w MuFo Józefitów. Cena: 10 zł. Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety@fotolibro.store.

Noc Cracovia Sacra

14 i 15 sierpnia krakowianie oraz turyści będą mogli zapoznać się z unikatowym dziedzictwem sakralnym Krakowa oraz jego okolic. Wiele świątyń odsłoni tajemnice, prezentując miejsca bądź dzieła sztuki na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Wszystko za sprawą 15. Nocy Cracovia Sacra.

Tegoroczna edycja jest szczególna, gdyż zbiega się z ważnymi jubileuszami kilku krakowskich klasztorów: 550-leciem obecności Paulinów na Skałce, 800-leciem Opactwa Cystersów w Mogile czy 800-leciem parafii Mariackiej.

Oprócz zwiedzania świątyń, będzie można posłuchać koncertów oraz zobaczyć wystawy i spektakle, nawiązujące do hasła „Wokół krzyża”.

Turniej Rycerski w Niepołomicach

A co poza Krakowem? W weekend (13–14 sierpnia) na niepołomickich Błoniach odbędzie się Turniej Rycerski. To pierwsze takie wydarzenie o charakterze historyczno-sportowym w Niepołomicach. W programie m.in. Turniej Miecza i Tarczy, Turniej Miecza Długiego, Bohurt – walki grupowe 5vs5 Buhurt League Challenger oraz manewry 12vs12 oraz mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

Festyn rodzinny w Zagórzu

Z kolei Dom Kultury w Zagórzu zaprasza na rodzinny festyn, podczas którego czekać będą m.in. dmuchana zjeżdżalnia, basen z łódkami do pływania, ogromne bańki mydlane, zabawy sportowe i sprawnościowe oraz szereg zabaw z animatorem. Nie zabraknie także występów artystycznych, pokazów zaprzyjaźnionych strażaków i słodkiego poczęstunku.

Festyn odbędzie się 14 sierpnia w godz. 15:00–19:00.

Czy istniały smoki? Pokaz przyrodniczy w Wieliczce

Każde dziecko potwierdzi, że smoki istniały i jako dowód poda mieszkańca Wawelskiego Wzgórza ziejącego ogniem do dziś. Skąd się wzięły wierzenia w smoki i bazyliszki? Dlaczego zamieszkały w bajkach i legendach? Żeby się tego dowiedzieć warto przyjść na pokaz przyrodniczy pt. „Czy istniały smoki?” do Zamku Żupnego w Wieliczce.

Będzie można zobaczyć m.in.: bazyliszka, łuskowca, latającego smoka, odcisk łapy tajemniczego stwora czy też naturalne czaszki wielkich zwierząt. Prezentowane okazy pochodzą ze zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Centrum Edukacji Przyrodniczej oraz zbiorów prywatnych.

W sierpniu pokazy odbędą się w dniach 11, 12, 14, 28, 30 i 31 o godz. 10.00 i 11.00. Towarzyszą one wystawie „Ze snu czy z ducha? Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki”.