Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (17-19 czerwca)

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Kolejny czerwcowy weekend w Krakowie upłynie pod znakiem rodzinnych pikników i festynów. W ramach Nocy Tańca na Rynku Podgórskim oraz w Dworku Białoprądnickim odbędą się też wyjątkowe pokazy taneczne.

Dzień Dobry ICE Kraków

Tuż przed wakacjami, 19 czerwca, odbędzie się kolejna odsłona rodzinnego pikniku Dzień Dobry ICE Kraków. W godz. 10:00-15:00 budynek zamieni się w ogromny, trzypoziomowy plac zabaw.

W programie: pokaz filmu, warsztaty z rękodzieła, zajęcia teatralne, kreatywna nauka języka polskiego i mnóstwo niespodzianek dla najmłodszych. Poza warsztatami przygotowano też tor przeszkód i wielkoformatowe puzzle z mapą Krakowa. Na uczestników czekać będzie także gość specjalny – krakowski Lajkonik.

Dzień pełen wrażeń uzupełni projekcja filmu niespodzianki w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego, zaplanowana w dwóch turach: o godz. 11:00 oraz o godz. 13:00. Wydarzenie będzie prowadzone w języku polskim i ukraińskim.

Jarmark Świętojański

W dniach 16-26 czerwca na Bulwar Czerwieński wraca Jarmark Świętojański, nawiązujący do wielowiekowych ludycznych obrzędów świętowania momentu przesilenia letniego. To kilkudniowa rekonstrukcja średniowiecznego kiermaszu z jego rzemiosłem, zwyczajami, obrzędami, tańcami i ludowymi zabawami.

Organizatorem wydarzenia w 2022 roku jest IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o. Kraków.

Piknik pod Galerią Krakowską

Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB Kraków wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym zapraszają na rodzinny piknik, który odbędzie się w sobotę na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Będzie to wyjątkowa okazja do wspaniałej zabawy z technologią w Mobilnym Centrum Edukacyjnym, spędzenia wolnego czasu w gronie rodzinnym oraz zapoznania się z ofertą Programu Erasmus+. W programie kreatywne warsztaty, koncerty, malowanie twarzy oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Start o godz. 10:00.

Sportowy Dzień Branic

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zachęca do udziału w rodzinnej imprezie plenerowej dla mieszkańców Branic i okolicznych osiedli. W sobotę od godz. 16:00 do 23:30 na uczestników czekać będzie wiele atrakcji m.in. pokazy sztuki walki karate, konkursy tematyczne, występy dzieci z 74. Szkoły Podstawowej w Krakowie, koncert zespołu Nutki czy dmuchańce.

Miejsce: Klub Herkules na os. Branice

Charytatywny piknik rodzinny

19 czerwca w ogrodzie przy kościele św. Krzyża w Krakowie odbędzie się rodzinny piknik charytatywny organizowany przez fundację HCPT Polska. W programie animacje dla dzieci i zabawy rodzinne, warsztaty taneczne, cyrkowe, kiermasz rękodzieła, ciast, książek, loteria fantowa, występy zaprzyjaźnionych zespołów oraz wokalistów ze Staromiejskiego Centrum Kultury.

Dochód z pikniku przeznaczony zostanie na wyjazd podopiecznych Fundacji do Lourdes. Start o godz. 13:00.

Kolorowe hocki-klocki

Fundacja Dzieciom Kolorowy Most zaprasza na rodzinno-integracyjny piknik, który odbędzie się 18 czerwca w Parku Miejskim w Niepołomicach. Wydarzenie pod hasłem „Kolorowe hocki-klocki” ma na celu integrację dzieci zdrowych i niepełnosprawnych podczas wspólnie spędzanego czasu.

Organizatorzy przygotowali dla najmłodszych wiele atrakcji. W programie m.in. cogodzinne rozbijanie piniaty pełnej cukierków, malowanie buziek, modelowanie baloników, puszczanie baniek XXL, zabawy z chustą i tunelem animacyjnym, wata cukrowa, występ grup tanecznych ze Szkoły Tańca Akademia Ruchu. Start o godz. 14:00.

Piknik Bezpieczne Wakacje

Już w niedzielę odbędzie się trzecia edycja Pikniku Bezpieczne Wakacje w Parku Linowym Xtreme Park w Wieliczce. To wydarzenie dedykowane zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Od godz. 14:00 do 18:00 na uczestników pikniku będą czekać takie atrakcje jak pokaz pierwszej pomocy, wystawa broni palnej, pokaz zatrzymania terrorystów przez samodzielny oddział kontrterrorystyczny policji czy konkurs wiedzy.

Celem Pikniku jest promowanie bezpiecznych zachowań wśród dzieci przy jednoczesnej zabawie na świeżym powietrzu.

Noc Tańca

Tegoroczna edycja Nocy Tańca rozpocznie się 18 czerwca w godzinach popołudniowych. Na dwóch scenach plenerowych (Rynek Podgórski i Dworek Białoprądnicki) publiczność będzie mogła podziwiać tańce hiszpańskie, węgierskie, greckie, ukraińskie, afrykańskie czy indyjskie.

Nie zabraknie też pokazów w stylu barokowym. O godz. 19:00 na scenie Dworku Białoprądnickiego wystąpi Balet Cracovia Danza, który pokaże spektakl „Balet o kawie”. To pełna humoru opowieść, przedstawiająca elementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają m.in. słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską.

Taniec nowoczesny zaprezentuje natomiast FunkyFree Dance Studio. Publiczność będzie mogła zobaczyć efektowne style takie jak hip hop, street dance show, jazz, modern w wykonaniu dzieci i młodzieży. Start o godz. 15:00 na Rynku Podgórskim.

W programie tegorocznej edycji Nocy Tańca znalazły się również warsztaty, spektakle, eksperymenty taneczne i potańcówki. Więcej informacji na stronie krakowskienoce.pl

Teatr ognia, plecenie wianków i gra terenowa

Muzeum Narodowe zaprasza na weekendowe wydarzenia związane z obchodami Nocy Kupały, Sobótek oraz Nocy Świętojańskiej.

– W MNK z wyprzedzeniem przypominamy o tych niezwykłych świętach i związanych z nimi zwyczajach. Patronuje nam wciąż goszczący w Gmachu Głównym Jacek Malczewski - artysta, który w swojej twórczości chętnie sięgał do tradycji słowiańskich, przywoływał postaci rusałek, dziwożon i boginek, malował bujną, letnią roślinność – informuje Muzeum Narodowe.

Harmonogram wydarzeń – sobota:
  • W poszukiwaniu kwiatu paproci. Gra międzyoddziałowa (14:00–18:00)
  • Na styku magii i nauki – tajemnica kwiatu paproci, rośliny magiczne i nie tylko (16:00–19:00)
  • Wianki na Malczewianki (18:00–20:30)
  • Sitodruk z Tytanią (18:00–20:30)
  • Koncert zespołu Swada (20:30)
  • Fireshow (teatr ognia) (22:15)
Niedziela:
  • Fantastyczne stworzenia i jak je znaleźć w muzeum – warsztaty dla rodzin z dziećmi (10:00–13:00)
  • Śladami mitycznych stworów – oprowadzanie po wystawie „Jacek Malczewski romantyczny” (15:00-16:30 i 17:00-18:30)

Dzień otwarty MuFo Józefitów

Muzeum Fotografii obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Z tej okazji 19 czerwca od godz. 10:00 do 18:00 w budynku przy ul. Józefitów odbędzie się kolejny dzień otwarty instytucji. W programie cogodzinne oprowadzania oraz warsztaty dla dzieci „Muzealny minecraft” i „Domowe archiwa, muzealne pamiątki”.

– Tu na własne oczy można przekonać się, co kryje się za drzwiami, których zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak decydujemy o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dbamy o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat! – przekonują organizatorzy.

Wstęp za symboliczną złotówkę.

Dzień otwarty w Willi Decjusza

W najbliższą niedzielę z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźców odbędzie się także dzień otwarty w Willi Decjusza. Organizatorzy zaplanowali m.in. nową ścieżkę zwiedzania z przewodnikiem w języku polskim i ukraińskim. Uczestnicy będą mogli także testować interaktywne narzędzia do poznawania nawzajem swoich kultur i historii oraz uczestniczyć w akcji wspólnego malowania.

Dzień otwarty rozpocznie się o godz. 13:00, a zakończy o 18:00. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Spektakl „Impresje” w NCK

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów na spektakl Grupy Baletowej Etiuda inspirowany wydarzeniami, które na trwałe zmieniły nasz świat – pandemią oraz wybuchem wojny w Ukrainie.

– „Impresje” są wyrazem emocji towarzyszących młodym artystkom. Jest tu miejsce na nostalgię za czasem minionym, dramatyczne wydarzenia współczesności i rodzącą się nadzieję – czytamy w opisie spektaklu.

Przedstawienie będzie można zobaczyć w sobotę o godz. 16:00.

„Królowa Śniegu”

18 czerwca, w ramach II Gali Młodego Teatru Tańca Terpsychora, odbędzie się także premiera „Królowej Śniegu”. To pełen magii spektakl taneczny dla całej rodziny na podstawie baśni H. Ch. Andersena. Opowiada on historię małej dziewczynki, Gerdy, która wyrusza w poszukiwaniu swojego najlepszego przyjaciela, Kaja, porwanego przez tajemniczą Królową.

W sztuce wystąpią uczestnicy zajęć teatralnych i baletowych Młodego Teatru oraz gościnnie zespół Releve i tancerze Teatru Tańca Terpsychora. Start o godz. 13:30 w Sali Teatralnej w Parafii św. Jadwigi Królowej w Krakowie.

Kino dla najmłodszych

Jakie propozycje dla dzieci przygotowały kina studyjne działające w Krakowie? Kino pod Baranami zaprasza na „Porwanie Baltazara Gąbki” w ramach cyklu „Baranki Dzieciom”. Seans połączony z warsztatami plastycznymi odbędzie się w niedzielę o godz. 11:00.

„Jeżyk i przyjaciele” to propozycja kina Agrafka w ramach cyklu „Czytamy i oglądamy”. Pokaz rozpocznie się w niedzielę o godz. 11:00, a tuż po nim młodzi widzowie będą mogli uczestniczyć w warsztatach rozwijających wyobraźnię.

Mała Kika zaprasza z kolei na niedzielną projekcję filmu „Felix i ukryty skarb”. Spotkanie zakończy się kreatywnymi warsztatami dla maluchów. Start o godz. 12:00.

comments powered by Disqus