Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (2-4 września)

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Koniec wakacji wcale nie oznacza pożegnania z rodzinnymi piknikami, festynami i plenerowymi koncertami. Sprawdźcie, jakie atrakcje zaplanowano na pierwszy weekend września.

Święto Prądnika Białego

W dniach 3–4 września w Dworku Białoprądnickim odbędzie się wielkie święto Dzielnicy IV. To dwa dni wypełnione koncertami, animacjami dla dzieci czy warsztatami. Nie zabraknie także wieczornej potańcówki pod chmurką.

Świętowanie rozpocznie się w sobotę o godz. 17:00. Najpierw mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w spotkaniu z wybitnym alpinistą i himalaistą Januszem Onyszkiewiczem, a następnie wysłuchać koncertu zespołu Kraków Street Band. Tuż po nim odbędzie się potańcówka pod chmurką.

Mnóstwo atrakcji czeka na krakowian również w niedzielę. W programie m.in. pokazy służb mundurowych, gra terenowa „Zakręcone podróże”, malowanie twarzy, animacje dla dzieci, warsztaty podróżnicze „Dookoła świata”, zabawy bębniarsko-taneczne czy warsztaty balonowe. O godz. 18:00 wystąpi Majka Jeżowska. Wstęp wolny.

Turniej Walk Rycerskich

Przed nami ostatnie spotkanie w ramach cyklu „Średniowiecze da się lubić”. Barbakan, oddział Muzeum Krakowa oraz Bractwo Rycerskie Ziemi Lipowieckiej zapraszają na profesjonalny Turniej Walk Rycerskich, który odbędzie się 3 września. W programie m.in. turniej dla dzieci, gościnny występ i pokaz Krakowskiej Szkoły Fechtunku, prezentacja uzbrojenia, koncert Gordiy Starukh oraz gala profesjonalnych walk rycerskich. Start o godz. 14:00 w Barbakanie.

Święto Ulicy Tetmajera

Sporo atrakcji czeka na najmłodszych także w sobotę w Bronowicach. A to za sprawą XX Święta Ulicy Tetmajera. Uczestnicy będą mogli m.in. zwiedzić wystawę w Rydlówce (za 1 zł), wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, tanecznych czy animacjach.

W programie również zwiedzanie pracowni Tetmajera, fotobudka, widowisko kabaretowe, loteria, aukcja obrazów Marioli Nejman oraz zabawa taneczna z zespołem DASS. Start o godz. 15:00 na parkingu przy ul. Tetmajera.

Muzyczny spacer

W sobotę mieszkańcy Krakowa będą mogli wybrać się wraz ze swoimi pociechami na rodzinny spacer, podczas którego poznają muzyczne ciekawostki miasta. Myślą przewodnią wydarzenia będzie muzyka, ale w szerszym spojrzeniu.

– Spacer zaczniemy od Wieży Ratuszowej, która leży w sąsiedztwie pewnej piwnicy, gdzie króluje muzyka, a jednym z jej twórców był... a to już niespodzianka! Poznajmy muzyczne ciekawostki Krakowa – informują organizatorzy, czyli Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Spacer, towarzyszący festiwalowi Sacrum Profanum, rozpocznie się o godz. 11:00. Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie www.kbfbilety.krakow.pl.

Narodowe Czytanie na Plantach

Biblioteka Kraków zaprasza w sobotę, 3 września, na wspólne czytanie zbioru poezji „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. O godz. 13:00 na skwerze im. Zbigniewa Wodeckiego zabrzmią wybrane utwory największego polskiego poety, takie jak „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Powrót taty” czy „Pani Twardowska”.

Do wspólnej lektury zostali zaproszeni aktorzy, czytelnicy i bibliotekarze, przedstawiciele władz miasta oraz instytucji kultury. Po zakończeniu czytania, ok. godz. 14.30, uczestnicy udadzą się pod pomnik Mickiewicza na Rynku Głównym, by oddać hołd wieszczowi.

Sacrum Profanum z myślą o najmłodszych

W programie 20. edycji festiwalu Sacrum Profanum nie zabraknie wydarzeń dedykowanych dzieciom. Oprócz muzycznego spaceru najmłodsi będą mogli uczestniczyć także w warsztatach, które odbędą się w sobotę o godz. 10:00 w Pałacu Potockich.

Pierwsza propozycja to zajęcia pt. „Dźwięk – a co to takiego?”. Uczestnicy podczas zabawy odkryją naturę i pochodzenie dźwięków oraz dowiedzą się, czym są fale Martenota, jak brzmi cytra i o co właściwie chodzi w muzyce współczesnej.

Druga propozycja to warsztaty pod hasłem „Cztery Szpaki wspierają gatunki zagrożone wyginięciem”. Dotyczą one kwestii ratowania pszczół oraz innych owadów. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-10 lat. Bezpłatne wejściówki dostępne na www.kbfbilety.krakow.pl.

Motoryzacyjny festyn w Modlniczce

To jeszcze nie koniec atrakcji, jakie czekają na najmłodszych w najbliższą sobotę. Grupa Cichy-Zasada zaprasza na rodzinny festyn w Modlniczce, który odbędzie się pod hasłem „Dni bezpieczeństwa”.

Dla dzieci przygotowano dmuchany tor przeszkód, zjeżdżalnie, piłkarzyki stołowe, malowanie twarzy, zabawy edukacyjne i malowanie samochodu. Z kolei dorośli będą mogli przekonać się, jak to jest dachować samochodem czy prowadzić po spożyciu alkoholu.

W programie również nauka udzielania pierwszej pomocy w wypadku drogowym, namiot zadymiający pokazujący, jak zachować się w trakcie pożaru, foodtrucki i wiele innych atrakcji. Start o godz. 11:00 przy salonie Audi Cichy-Zasada, zlokalizowanym przy ul. Rożańskiego 28-30.

Jesienne atrakcje na Kurdwanowie

W niedzielę, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, powróci festyn „Jesień Kurdwanów”. 27. edycja wydarzenia rozpocznie się o godz. 10:30 otwarciem placów zabaw i stoisk w parku Kurdwanowskim. Następnie odbędzie się wystawa i konkurs psów rasy mieszanej „Cztery Łapy”.

O godz. 15:00 na estradzie ruszy bogaty program artystyczny, który zapoczątkuje koncert Orkiestry Dętej Gminy Stryszawa. Na scenie zaprezentuje się także zespół „Stratosfera” z unikalnym gitarowym show muzyki z lat 60. oraz zespół „Sweet Lemon”, który przedstawi covery światowych przebojów. Gwiazdą wieczoru będzie Izabela Trojanowska (godz. 20:15).

Ważnym elementem każdej edycji „Jesieni” na Kurdwanowie jest akcja krwiodawstwa, w tym roku prowadzona od 10.00 do 15.00 w specjalnym autobusie przez Hutniczy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Krakowie.

Dożynki w Rybitwach

Centrum Kultury Podgórza oraz Rada Dzielnicy XIII Podgórze zapraszają na Dożynki Dzielnicowe w Rybitwach, które odbędą się 4 września o godz. 15.00 na terenie zielonym przy Klubie Rybitwy. Co w programie? Korowód dożynkowy, występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 65, koncert zespołu wokalnego Retro, koncert zespołu Kurtyna Siemiradzkiego oraz dożynkowa biesiada muzyczno-taneczna z DJem (19:00-22:00).

Na najmłodszych czekają również animacje, konkursy z nagrodami, poczęstunek oraz wesołe miasteczko. Wspólne świętowanie poprzedzi uroczysta msza święta, która odbędzie się w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny o godz. 11.30.

Rodzinny festyn w Krzesławicach

Atrakcji dla najmłodszych nie zabraknie również w Klubie Krzesławice. Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta zachęca do udziału w rodzinnym festynie, który odbędzie się w niedzielę w godz. 16:00-22:00. W programie m.in. loteria fantowa, gry i zabawy dla dzieci, występ zespołu Krzesławianki, koncert piosenek o Nowej Hucie w aranżacji na kwartet smyczkowy oraz zabawa taneczna przy muzyce na żywo.

„Piękna i Bestia” w Grotesce

Po wakacyjnej przerwie na scenę wracają uwielbiane przez dzieci produkcje Teatru Groteska. W najbliższy weekend, 3 i 4 września, najmłodsi będą mogli obejrzeć spektakl „Piękna i Bestia” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Sztuka jest teatralnym przełożeniem XVIII-wiecznej powieści Jeanne-Marie Leprince de Beaumont, opowiadającej o miłości, która jest w stanie przezwyciężyć wszystko.

Spektakle odbywają się w godz. 16:00 (sobota) oraz 11:00 i 13:30 (niedziela).

Kino dla młodych widzów

Kino Agrafka zaprasza na cykl pokazów filmowych przeznaczony dla najmłodszych widzów pt. „Czytamy i Oglądamy” połączony z warsztatami rozwijającymi wyobraźnię.

W niedzielę o godz. 11:00 wspólne czytanie książki Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak pt. „Basia i szkoła”, a następnie pokaz animacji „Basia 2” w reż. Marcina Wasilewskiego i Łukasza Kacprowicza.

Z kolei w kinie KIKA, w ramach coniedzielnych spotkań dla młodych widzów, odbędzie się pokaz filmu przygodowego „Pamiętniki Tatusia Muminka”. Start o godz. 12:00.

comments powered by Disqus