Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (22-24 września)

Zdjęcie ilustracyjne fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Smocze królestwo przed Galerią Kazimierz, biblioteczna gra miejska, zwiedzanie Podgórza oraz tysiące baniek mydlanych w parku Lotników Polskich. Takie atrakcje czekać będą na najmłodszych już w najbliższy weekend.

Biblioteczna gra miejska

W piątek, 22 września, znani bohaterowie literaccy ponownie pojawią się w filiach Biblioteki Kraków. Wszystko za sprawą drugiej odsłony gry miejskiej organizowanej w ramach projektu „Świat książki w zasięgu ręki”.

– Jej motywem przewodnim są bohaterowie słynnych powieści, a także gatunki i motywy literackie. Każda z kilku wybranych filii, w których będzie trwać rozgrywka, prowadzona przez znane postaci literackie, zostanie specjalnie zaaranżowana i zainscenizowana pod konkretny gatunek literacki: kryminał, fantasy, horror, romans, powieść przygodowa, baśń i komedia – wyjaśnia Piotr Wasilewski z Biblioteki Kraków.

W ramach gry „Zagubieni”, rozgrywanej w grupach kilkuosobowych, odbędą się równocześnie dwa konkursy: na najlepszy strój oraz najciekawszą nazwę grupy. Zwycięzców gry oraz konkursów poznamy w październiku podczas finałowego balu kostiumowego.

Wydarzenie adresowane jest do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, rodziców i dziadków, a także osób zainteresowanych eventami typu LARP, grami miejskimi, światem literatury oraz historią. Gra odbywać się będzie w godzinach 11:00-19:00. Szczegóły dotyczące zapisów na stronie Biblioteki Kraków.

Kiermasz Pogranicza Kultur

Od 21 września na Małym Rynku będzie można zobaczyć i kupić dzieła regionalnych rzemieślników m.in. ręcznie szyte stroje ludowe, wyroby wyplatane ze sznurka papierowego, drewniane rzeźby, koronki, wyroby odlewnicze, biżuterię folkową, torby i inne wyroby skórzane, pamiątki z Krakowa czy wyroby ceramiczne. Wszystko za sprawą Kiermaszu Pogranicza Kultur, który już na stałe wpisał się w pejzaż krakowskiego Starego Miasta.

Kiermasz potrwa do 1 października, a towarzyszyć mu będą występy zespołów prezentujących szeroko rozumiany folklor, a także część gastronomiczna. Uroczyste otwarcie odbędzie się 22 września o godz. 15:30. Pół godziny później na scenie zaprezentuje się zespół Małe Piwko. W sobotę będzie można posłuchać zespołu pieśni i tańca „Małe Słowianki” oraz kapeli „Szépszerével” z pokazem tańców Czango. W niedzielę zaś wystąpi zespół Zakuka.

Podgórska Jesień Kulturalna

Muzyczno-filmowe wieczory, spotkania poetyckie, gra terenowa dla rodzin, spektakl z dreszczykiem, dancing w dawnym stylu czy koncert w sercu starego Podgórza. To wszystko czeka na mieszkańców miasta, zarówno tych małych, jak i dużych, w ramach tegorocznej edycji Podgórskiej Jesieni Kulturalnej.

Wydarzenie zwieńczy w niedzielę koncert z udziałem ikon polskiego rocka. 24 września na Rynku Podgórskim zagrają m.in. Püdelsi i Myslovitz. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej jest wolny. Więcej szczegółów w poniższym tekście.

Dzień Otwarty Klubu Soboniowice

W sobotę wiele atrakcji czekać będzie na najmłodszych mieszkańców miasta w Klubie Soboniowice – filii Centrum Kultury Podgórza. W programie: rodzinny spektakl w wykonaniu Teatru Otwartego „Trąba słonia Salomona” (9:00), pokaz cyrkowy i warsztaty (10:15), konsultacje artystyczne (11:00-13:00): wokal (Alicja Nowocień), pianino (Elżbieta Burgknap Bubka) oraz warsztaty kwiatowe – papieroplastyka (11:30-12:15).

Wstęp wolny. Na konsultacje artystyczne oraz warsztaty kwiatowe obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona.

23 września będzie można także zapoznać się z ofertą innych filii Centrum Kultury Podgórza: Klubu Przewóz, Klubu Aleksandry i Klubu Rybitwy. Nie zabraknie warsztatów plastycznych, zajęć animacyjnych dla najmłodszych, gier oraz zabaw.

Podgórskie Dni Otwartych Drzwi

Przed nami kolejna odsłona Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. To wydarzenie, podczas którego można zapoznać się z dziedzictwem Podgórza, posłuchać opowieści przewodników, zwiedzić różne zakamarki, a także poznać mniej znane oblicze dzielnicy.

W programie znalazło się blisko 50 wydarzeń. Będzie można zobaczyć m.in. słynną pracownię pozłotniczą „Ossolin art”, stopień wodny „Dąbie”, kościółek św. Benedykta, Galerię Kopalnia Sztuki, a także ogrody Pałacu Groyeckich, gdzie obecnie mieści się Zespół Szkolno-Przedszkolny dla Dzieci z Afazją.

Zwiedzanie Podgórza potrwa od 22 do 24 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Na niektóre z nich obowiązują wejściówki, które można odbierać w Muzeum Podgórza. Temat przewodni tegorocznej edycji to „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń". Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Wodne atrakcje dla całej rodziny

W sobotę, 23 września, odbędzie się szósta edycja Festiwalu wody – woda nas kręci!. W tym roku wydarzenie poświęcone będzie w dużej mierze ograniczaniu swojego śladu wodnego m.in. poprzez dawanie drugiego życia ubraniom i przedmiotom. Wszystko po to, by nie marnować niepotrzebnie wody.

Festiwal odbywa się w konwencji rodzinnego pikniku pełnego wartościowej wiedzy i dobrej zabawy. Co w programie?

– Z prelekcji „W Krakowie pijemy kranowiankę?” dowiecie się m.in. jakie właściwości i skład mineralny ma krakowska kranówka oraz dlaczego warto ją pić. Kto lubi tchnąć drugie życie w zużyte przedmioty, ten musi koniecznie zajrzeć do pracowni eko zabawek, gdzie stare płyty CD, zakrętki i inne rzeczy zamienią się w zupełnie coś innego. Na recyklingowym placu zabaw będzie natomiast okazja zagrać w gry stworzone z przedmiotów, które na co dzień mają zupełnie inne zastosowanie. Miłośników trudnych pytań zachęcamy do zakręcenia kołem fortuny. A tych, z zacięciem przyrodniczym do skonstruowania domków dla owadów – zapowiadają Wodociągi Miasta Krakowa, organizatorzy wydarzenia.

To oczywiście tylko część atrakcji. Festiwal wody odbędzie się w Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakładzie Uzdatniania Wody Bielany w godz. 10:00–16:00. Wstęp wolny.

– Na wydarzenie możecie przynieść odzież w bardzo dobrym stanie, wypraną i wyprasowaną, która Wam się znudziła lub w której już nie chodzicie (max. 10 sztuk) i wymienić ją na coś, co wpadnie Wam w oko w specjalnej strefie wymiany. Możecie też zamienić Wasze domowe rośliny doniczkowe (max. 3 sztuki) na inne przyniesione przez uczestników festiwalu i nadać nowego charakteru Waszym domowym wnętrzom – informują organizatorzy.

Wielka Parada Moli i Motyli Książkowych

Biblioteka Kraków zaprasza na wyjątkowe święto literackie. W sobotę mieszkańcy miasta po raz ostatni w tym roku będą mogli wziąć udział w plenerowej imprezie połączonej z piknikiem rodzinnym.

W programie wręczenie nagród laureatom konkursu na najpiękniejszego mola lub motyla książkowego, warsztaty plastyczne oraz przedstawienie teatralne. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:30 w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2.

Festyn w Kościelnikach

W niedzielę na terenie przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelnikach odbędzie się rodzinny festyn. Po przywitaniu mieszkańców na scenie zaprezentują się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 141. Następnie będzie można zobaczyć występ zespołu Wróżenianki, a także wziąć udział w zabawie animacyjnej.

W programie również koncert Zespołu Kościelanki oraz dzieci z Zumba Kids i Zumba Junior. Na godz. 17:15 zaplanowano teatrzyk plenerowy, a po nim występ iluzjonisty. Festyn zwieńczy zabawa taneczna (19:00-23:00).

Dodatkowo na wszystkich uczestników czekać będą dmuchańce, wata cukrowa, fotobudka, kącik malucha, malowanie twarzy, warsztaty plastyczne, grill i roll-bar z piwem. Start o godz. 15:00. Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta.

Zabawa z bańkami i kolorami w parku Lotników Polskich

W niedzielę park Lotników Polskich wypełni się tysiącem baniek mydlanych. Do dyspozycji najmłodszych będzie nieograniczona ilość darmowego płynu oraz ogólnodostępne zestawy do tworzenia różnego rodzaju baniek (mega bańka, bańkowe okulary, koniczynka, sieć pajęcza, bańkowa chmura, szczęśliwa siódemka, bańkotrony).

W programie także dmuchane zamki, konkursy z nagrodami, kolorowe słodkości oraz gość specjalny. O kim mowa? – Postać, z którą nigdy wcześniej nie spotkaliście się na żywo, a znacie go doskonale z kanału YouTube: SMOK EDZIO. Każdy będzie mógł się z nim spotkać, przytulić, zbić piątkę – wyjaśniają organizatorzy.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15:00.

24 września w parku Lotników Polskich odbędzie się także Dzień Kolorów, czyli okazja do dobrej zabawy i wspólnego kolorowego szaleństwa. Pierwszy wyrzut zaplanowano na godz. 17:35. Nie zabraknie barwnych łakoci, konkursów i proszków holi w kilku kolorach. Dzieci do lat 8 będą mogły skorzystać z darmowego zamku dmuchanego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Smocze królestwo przed Galerią Kazimierz

„Zaginiony Świat Smoków” to wyjątkowa wystawa, dzięki której można stanąć twarzą w twarz z ziejącą ogniem bestią. I to nie jedną. Do 12 października na placu przed Galerią Kazimierz będzie można zobaczyć aż siedem smoków w iście bajkowej scenerii.

– Przenieś się razem z nami do mistycznego świata fantasy – zachęcają organizatorzy.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.