Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (3-5 listopada)

„Wszechświaty mojego taty” w Teatrze Groteska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Bezpłatne zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu, wizyta w Zaczarowanym Lesie Smerfów, a może wieczór z planszówkami? Oto kilka pomysłów na rodzinny weekend w Krakowie.

Darmowe zwiedzanie Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu tradycyjnie włączył się w akcję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”. To doskonała okazja, by zupełnie bezpłatnie zobaczyć wystawy stałe i czasowe, a także wziąć udział w lekcjach muzealnych.

W ramach akcji zwiedzający mogą skorzystać z łączonego biletu „Złoty Zamek Jagiellonów” obejmującego Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz największą ekspozycję w historii Wawelu „Obraz Złotego Wieku”. Za darmo można zwiedzić również Skarbiec Koronny, gdzie znajduje się blisko tysiąc eksponatów.

Bezpłatne wejściówki dostępne są online lub w kasie biletowej w dniu zwiedzania. Więcej szczegółów w poniższym tekście.

Zaczarowany Las Smerfów

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema zamienił się w świetlną krainę. Wszystko za sprawą plenerowej wystawy, która przy pomocy lampionów, tuneli świetlnych i pokazów multimedialnych przenosi widzów w bajkowy świat. Motywem przewodnim krakowskiej ekspozycji są w tym roku smerfy.

Tuż po przekroczeniu progu ogrodu oczom zwiedzających ukaże się kultowa wioska niebieskich przyjaciół, w której będzie można spotkać Papę Smerfa, Ważniaka, Marudę, Ciamajdę, Łasucha czy Smerfetkę. Oczywiście nie zabraknie też Gargamela i jego kota Klakiera.

Wieczór gier planszowych

Klub Wersalik Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na spotkanie entuzjastów i entuzjastek gier planszowych. Wydarzenie kierowane jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych. W piątek od godz. 16:00 do 18:00 swoich sił będą mogli spróbować najmłodsi miłośnicy planszówek (od 6. roku życia). Po nich do akcji wkroczą dorośli.

Wieczór gier planszowych zakończy się o godz. 22:00. Koszt udziału to 5 zł (w cenie wliczona jest kawa, herbata, woda, napoje i skromny poczęstunek).

Jesienny piknik badmintona w Serenadzie

Turniej dla dzieci, konkursy z nagrodami, animacje, testy profesjonalnej maszyny do nagrywania lotek, prezentacja drużyny i mecze pokazowe zawodników Ekstraligi AZS AGH Kraków.

Już w sobotę, 4 listopada, w centrum handlowym Serenada odbędzie się druga edycja pikniku badmintona. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 18:30. Udział w pikniku jest darmowy.

„Wszechświaty mojego taty” w Teatrze Groteska

Przez cały weekend (od piątku do niedzieli) w Teatrze Groteska będzie można zobaczyć spektakl „Wszechświaty mojego taty” w reżyserii Małgorzaty Dębskiej. To opowieść o niezwykłej relacji ojca z córką. Główna bohaterka Lila uważa, że jej tata wie wszystko i potrafi wszystko. Dla niej jest superbohaterem o tysiącach twarzy.

– Nasza historia jest adresowana do wszystkich dzieci i bliskich im dorosłych. Mam nadzieję, że każdy odnajdzie w niej swoje własne wspomnienia relacji z tatą albo też to, czego w tej relacji brakowało. Chciałabym, żeby dzieci zobaczyły w tej opowieści przekaz, że wszystkie emocje są w porządku. Że mają prawo wyrażać swoje uczucia i wymagać od dorosłych, żeby je szanowali – mówi pisarka Katarzyna Matwiejczuk, autorka tekstu.

Bal pełen magii

Krakowskie Forum Kultury zaprasza wszystkich miłośników czarów i magii na niezwykłe wydarzenie pełne zaklęć, tajemniczych eliksirów i czarodziejskich przygód. W programie zabawy taneczne z animatorami, quiz wiedzy o Harrym Potterze, kaligraficzne pisanie listów oraz tworzenie eliksirów.

– Jeśli chcecie poczuć dreszczyk emocji, spróbować swoich sił w rzucaniu czarów oraz tworzeniu skomplikowanych receptur to nie może Was zabraknąć. Ubierzcie się w swoje ulubione stroje: możecie być potężnymi czarodziejami jak Harry Potter czy Dumbledore lub utalentowanymi czarownicami jak Hermiona Granger – wybór należy do Was! Nie zapomnijcie o różdżkach! Czekają na Was niezapomniane chwile! – przekonuje Krakowskie Forum Kultury.

Bal Magii i Czarodziejstwa odbędzie się w sobotę, 4 listopada, w godz. 15:00–17:00 przy ul. Mikołajskiej 2. Bilety w cenie 20 zł (dziecko + opiekun) można kupić online lub w siedzibie Krakowskiego Forum Kultury. Wydarzenie kierowane jest do dzieci w wieku 6–13 lat.

PupiLove Targi

Przed nami 100. edycja imprezy adresowanej do wszystkich właścicieli oraz miłośników psów i kotów. W niedzielę w Galerii Kazimierz pojawią się stoiska wielu małych firm oraz manufaktur tworzących m.in. smycze, szelki, obroże, maty samochodowe, posłania, ubranka, kocyki, zabawki, smakołyki oraz gadżety z motywami zwierzęcymi.

Podczas każdej edycji wydarzenia organizowany jest konkurs dla odwiedzających oraz mini-sesja fotograficzna dla przyprowadzonych zwierzaków. PupiLove Targi rozpoczną się o godz. 11:00 i potrwają do 17:00. Wstęp wolny.

Niedzielne atrakcje w Teatrze KTO

Teatr KTO zaprasza najmłodszych na kolejną odsłonę cyklu „KTO zostawia ślady?”. W każdą niedzielę o godz. 12.00 na scenie przy ul. Zamoyskiego 50 można zobaczyć najciekawsze spektakle z całej Polski tworzone z myślą o dzieciach. Przedstawieniom towarzyszą specjalne warsztaty twórcze, w których mogą wziąć udział wszyscy chcący rozwijać swoją kreatywność.

– Każda niedziela to idealna okazja, by wraz z Teatrem KTO wybrać się w niezapomnianą podróż do świata magii, cyrku i baśni w towarzystwie twórców z całej Polski – przekonują organizatorzy.

5 listopada będzie można zobaczyć interaktywny spektakl „Na pomoc ginącej przyrodzie” Teatru z Kapelusza. To widowisko pełne muzyki, dobrego humoru i walorów edukacyjnych. Tuż po przedstawieniu, o godz. 13:15, odbędą się warsztaty twórcze dla dzieci w wieku 4-8 lat.