Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (8–10 lipca)

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Piknik w Ojcowskim Parku Narodowym, rodzinne spotkanie w ogrodzie Biblioteki Kraków, plenerowe widowiska teatralne w ramach ULICA Festival czy akcja „Wpadnij na Wawel”. Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na najmłodszych w ten weekend.

Rodzinny piknik w Ojcowskim Parku Narodowym

Starosta Krakowski, Burmistrz Miasta i Gminy Skała oraz dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego zapraszają na integracyjno-edukacyjny piknik rodzinny. Wydarzenie odbędzie się 8 lipca przy Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego w godz. 14:00–19:00.

W programie m.in. warsztaty plastyczne, pszczelarskie, rękodzieła, trening nordic walking, animacje dla dzieci, stoiska animacyjno-edukacyjne, stoiska promocyjne, gry, zabawy i konkursy oraz darmowa kiełbaska z grilla.

Piknik białoruski

9 lipca, w ramach Tygodnia Kultury Białoruskiej, odbędzie się 8-godzinna impreza w Parku Jordana. Wśród atrakcji nie tylko zabawy dla dzieci i warsztaty, ale także wykłady o historii i kulturze, tańce białoruskie czy koncerty. Uczestnicy będą mogli posłuchać m.in. pochodzącego z Białorusi trio – Dlina Volny oraz największego objawienia sceny białoruskiej – Shuma.

Piknik będzie także wyrazem solidarność z przeżywającym trudne czasy narodem ukraińskim. Start o godz. 13:00. Szczegółowy program TUTAJ.

Piknik w ogrodzie Biblioteki Kraków

Biblioteka Kraków zaprasza czytelników w każdym wieku do udziału w drugiej odsłonie wakacyjnego projektu „Rodzinne podróże po literaturze”. Obecnie trwa Tydzień skandynawski, w ramach którego odbywają się spotkania oraz warsztaty teatralne dla dzieci. Wielki finał organizatorzy zaplanowali na 9 lipca.

W sobotę o godz. 11:00 rozpocznie się rodzinny piknik w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2. W programie m.in. warsztaty tkackie, przedstawienie teatralne „Przygody Pippi Skarpetki” w wykonaniu  Studia Teatralnego Krak-Art. czy nauka tańca.

Średniowiecze da się lubić

Przez całe wakacje na krakowian oraz turystów czekać będą turnieje rycerskie, pokazy rzemiosła, interaktywne spektakle, koncerty oraz wykłady. Wszystko w ramach projektu „Średniowiecze da się lubić”.

– W każdą wakacyjną sobotę w Barbakanie prezentujemy pokaz rzemiosła oraz pokazy walk. Mamy także szkółki tańca i różnego rodzaju interaktywne inscenizacje nawiązujące do legend Krakowa czy wydarzeń z historii miasta. Wszystkiemu towarzyszy muzyka odgrywana na żywo przez profesjonalne zespoły specjalizujące się w muzyce średniowiecznej – zapowiada Michał Szczerba, kierownik projektu.

9 lipca w godz. 10:00–17:00 w Barbakanie odbędzie się wydarzenie „Smok Wawelski – historia prawdziwa”. W programie interaktywny spektakl dla publiczności, prezentacja średniowiecznych rzemiosł, pokazy walk i koncert muzyki średniowiecznej – zespół Fleurdelis.

Z kolei dzień później, 10 lipca, organizatorzy zapraszają na spacer pt. „Średniowieczny Kraków, którego nie ma”. Start o godz. 10:30 przy Barbakanie.Rodzinno-rowerowa gra „Wokół Plant”

Weekend to doskonała okazja na rodzinną mini-wycieczkę rowerową z grą „Wokół Plant”. Wystarczy odebrać kartę do gry w jednym z punktów InfoKraków (lub wydrukować ją samodzielnie w domu) i ruszyć w drogę. Zadania zostały przygotowane z myślą o najmłodszych rowerzystach.

W połowie trasy, w punkcie InfoKraków przy ul. Szpitalnej 25, na małych rowerzystów będą czekać drobne niespodzianki. Trasa rozpoczyna się na Plantach przy wylocie ulicy Grodzkiej, a kończy u stóp Wawelu. Długość to 4 km.

Lato w Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa zaprasza na cykl wakacyjnych wydarzeń dla dzieci i młodzieży. W programie zajęcia w Starej Synagodze, Muzeum Podgórza, Kamienicy Hipolitów, Pałacu Krzysztofory, Domu Zwierzynieckim, Celestacie, Rynku Podziemnym, Muzeum Nowej Huty czy Aptece pod Orłem.

9 lipca odbędą się zajęcia na świeżym powietrzu pt. „Wakacyjny wyścig pokoju” prowadzone przez Katarzynę Garus. Start o godz. 11:00 w Muzeum Nowej Huty. Szczegółowy program warsztatów w ramach wakacyjnego cyklu na stronie muzuemkrakowa.pl

Festiwal Teatrów Ulicznych

8 lipca startuje 35. edycja ULICA Festival, a Kraków na trzy dni zamieni się w wielką scenę teatralną. W programie ponad 80 widowisk teatralnych, pokazów akrobatycznych i cyrkowych, happeningów oraz klaunad.

Od piątku do niedzieli teatry uliczne będą gościć na najpiękniejszych placach Krakowa. Mowa o Rynku Głównym, placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej oraz Rynku Podgórskim. Artyści zaprezentują się także w Muzeum Inżynierii i Techniki, Muzeum Archeologicznym oraz na podwórku przy ul. Zamoyskiego 23.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli zobaczyć występy 25 teatrów ulicznych, nie tylko z Polski, ale także z najdalszych zakątków świata. Wśród propozycji nie zabraknie oczywiście tych dla najmłodszych.

W dniach 8–10 lipca na plenerowych scenach zaprezentują się klauni: Pinezka i Feliks, a Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc pokaże spektakl „Legendy ziemi świętokrzyskiej”. Przedstawienie, w którym wykorzystano lalki-pacynki, nawiązuje do teatru wędrownego i najlepszych europejskich tradycji lalkarskich.

Na Małym Rynku publiczność będzie mogła zobaczyć zaś sztukę „Stara zagroda” przygotowaną przez Teatr Wagabunda.

Otwarcie Shuvary Parku

W weekend zacznie działać nowa strefa relaksu i rekreacji – Shuvary Park – zlokalizowana w pobliżu zalewu Bagry przy ul. Saskiej 23. Pierwszego dnia świętowania, czyli 9 lipca, odbędzie się piknik rodzinny, a na uczestników czekać będzie wiele atrakcji. W programie warsztaty z pięciu nietypowych dziedzin sportowych, kącik kreatywny dla dzieci, strefa wizażu dla najmłodszych, animatorzy, bańki mydlane i wata cukrowa.

Wieczorem zaś odbędzie się muzyczne otwarcie Shuvary Parku. Natomiast w niedzielę ściany budynku przejmą artyści i zaprezentują niezwykłe murale. Otwarciu nowej strefy rekreacji w Płaszowie towarzyszyć będzie Kiermash, czyli targi mody niezależnej i desingu oraz Festiwal Kawy.

Wpadnij na Wawel

Przez cały lipiec i sierpień chętni będą mogli skorzystać z oprowadzeń tematycznych. Wszystko w ramach akcji „Wpadnij na Wawel”.

– To codzienne spotkania prowadzone przez naszych edukatorów wawelskich. Są to młodzi ludzie, pełni pasji i wiedzy. Zazwyczaj prowadzą lekcje muzealne, natomiast w trakcie wakacji będą spotykać się z osobami indywidualnymi i oprowadzać po wystawach stałych czy czasowych – informuje Filip Skowron, szef Działu Edukacji.

Spotkania poświęcone zostaną m.in. opowieściom o rycerzach i wawelskich turniejach, życiu na królewskim dworze czy bestiach i stworach. Spotkania będą odbywać się zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Koszt to 5 zł.

Program – 8 lipca:
10:00 – Bestie, stwory, zwierzęta – legendy, mity, opowieści;
12:00 – Wawelskie kobiety: Karolina, Bona, Jadwiga, a może ktoś jeszcze?

W języku ukraińskim:
10:00 – Jak król i królowa spędzali dzień?
12:00 – Bestie, stwory, zwierzęta – legendy, mity, opowieści.

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spotkanie z cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”. Start 10 lipca o godz. 10:00.

– Żadnego mieszkańca Polski nie trzeba przekonywać, że królową polskich rzek jest Wisła. Krakowianie szczególnie ją uwielbiają, bowiem co roku odbywają się na niej takie wydarzenia, jak Wianki czy Parada Smoków. Nawet Lajkonikowi zdarzyło się pływać po Wiśle! Zastanawialiście się kiedyś, skąd nasza wspaniała rzeka wzięła swoją nazwę? Jeżeli nie, będziecie mieli okazję posłuchać opowieści naszego niezwykłego Gościa. Będzie nim Pani Marzena Florkowska, która wprowadzi nas w meandry opowieści o rzece Wiśle – informuje Muzeum Krakowa.

Spotkanie dedykowane jest dzieciom od 4 do 10 roku życia. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Opowieści zabawkowe

Od piątku, 8 lipca, w Kamienicy Szołayskich będzie można oglądać wystawę stworzoną w ramach projektu „Witryna z zabawkami”. Gabloty zostaną wypełnione dawnymi zabawkami zgodnie z wyborem i zamysłem kuratorów, którzy przez ostatnie tygodnie brali udział w projekcie.

W Kamienicy Szołayskich gabloty znajdą się w oknach, dzięki czemu wystawa będzie widoczna przez całą dobę z pl. Szczepańskiego i z ul. Szczepańskiej. To nawiązanie do bajkowo aranżowanych historycznych witryn sklepów z zabawkami. Inauguracja pokazu dla publiczności o godz. 17:00.

Rodzinny spacer poetycki

9 lipca, w ramach Festiwalu Miłosza, odbędzie się rodzinny spacer poetycki. To okazja do tropienia poezji, śledzenia Miłosza i podziwiania poetów, tych których cząstka pozostała w Krakowie. Start o godz. 11:00 na Plantach przy ul. Sławkowskiej (na wysokości postoju taxi - między ul. Sławkowską a sadzawką).

Darmowe wejściówki do pobrania na www.kbfbilety.krakow.pl/

comments powered by Disqus