Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (8-10 września)

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Podróż do Egiptu w bibliotecznym ogrodzie, święto miodu i pszczół na placu Wolnica, pochód z Kopernikiem w roli głównej, a także Pszczela Parada. W weekend nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych.

Jarmark na św. Michała

Do 10 września na Małym Rynku potrwa „Jarmark na św. Michała”. To jeden z najstarszych jarmarków w stolicy Małopolski, którego początki sięgają XIV wieku. Wydarzenie nawiązuje do tradycji Krakowa będącego od średniowiecza miastem handlu i targów.

Podczas wydarzenia można nie tylko obejrzeć i zakupić rękodzieło prezentowane przez lokalnych rzemieślników, ale także zobaczyć, jak pracują i wysłuchać opowieści o ich zawodzie, poznając jednocześnie kulturę i tradycję naszego regionu.

Kino plenerowe przy Forcie Borek

Centrum Kultury Podgórza zaprasza do Fortu Borek na pokaz filmu familijnego „Wilk, lew i ja”. To wzruszająca historia niesamowitej przyjaźni pomiędzy młodą dziewczyną Almą i jej pozornie dzikimi pupilami – wilczkiem oraz lwiątkiem. Seans pod chmurką odbędzie się w piątek, 8 września, o godz. 20:00.

Przed pokazem (o godz. 19:30) zaplanowano krótką prelekcję na temat lokalnej inicjatywy. Wstęp wolny.

Piknik egipski w Bibliotece Kraków

Dobiega końca wakacyjny projekt „Nowe podróże po literaturze”, którego celem jest bliższe poznanie kultur i literackich osiągnięć różnych krajów. Po tygodniu włoskim, polskim i brazylijskim przyszedł czas na tydzień egipski. Jego zwieńczeniem będzie tradycyjny piknik w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 9 września, o godz. 11:00 i potrwa do 16:00. W programie m.in. malowanie hieroglifów, kaligrafia arabska, taniec egipski, pokaz gry na bębnach, zajęcia i zabawy prowadzone przez Małgorzatę Kujawę z Centrum Nubia oraz warsztaty archeologiczne przygotowane przez edukatorów z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

O godz. 15:00 odbędzie się spektakl teatralny dla dzieci „Piraci i skarb pustyni” przygotowany przez aktorów Studia Teatralnego KRAK-ART.

Ponadto podczas pikniku będzie można przygotować koronę Faraona oraz naszyjnik egipskiej bogini, a także wziąć udział w akcji bookcrossingowej i grze terenowej „Odszukaj skarb Boga Ra”.

Kot, czarownica i wróżby…

Klub Swoszowice zaprasza w sobotę na dzień otwarty z przymrużeniem oka. To świetna okazja do zapoznania się z ofertą kulturalną na nowy sezon, a także możliwość udziału w ciekawych zajęciach, warsztatach i pokazach.

W programie m.in. zabawy sensoryczne dla dzieci od 3 do 12 miesięcy, warsztaty dla seniorów „Kocie ocieplacze na kubek”, artystyczne warsztaty dla starszej młodzieży i dorosłych „Magia w hafcie”, „Czarne koty na Art-stacji”, czyli warsztaty rękodzieła dla dzieci w wieku 4-10 lat, familijny pokaz iluzji Michała Skubida (godz. 14:00) oraz warsztaty ilustratorskie „O czarownicy i kocie” dla dzieci w wieku 4-10 lat.

Ponadto ciasteczka z przepowiednią na nowy sezon kulturalny, zabawa kołem fortuny i malowanie twarzy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Na warsztaty obowiązują zapisy (szczegóły tutaj).

Krakowskie Miodobranie

W dniach 8–10 września plac Wolnica stanie się miejscem wielkiego święta miodu i pszczół. Wszystko za sprawą Krakowskiego Miodobrania, czyli imprezy organizowanej od prawie 30 lat przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. Głównym celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy na temat pszczelarstwa oraz środowiska naturalnego, w którym żyją pszczoły.

Krakowskie Miodobranie to świetna okazja, by zakupić miód, pyłek i inne produkty pszczele prosto od lokalnych pszczelarzy, a także poznać tajniki ich pracy.

– Przez 3 dni trwania imprezy scena i sam plac będzie tętnił życiem. Przygotowaliśmy konkursy z nagrodami, koncerty, pszczele pogadanki, pasowanie młodych pszczelarzy, warsztaty pro-ekologiczne i wiele innych atrakcji dla małych i dużych – mówią organizatorzy.

W programie m.in. sadzenie roślin miododajnych, koncerty artystów ulicznych, akcja krwiodawstwa ( 9 września w godz. 10:00 – 15:00 w budynku Muzeum Etnograficznego).

Parada Pszczół

W sobotę, w ramach 30. Krakowskiego Miodobrania, odbędzie się niezwykły korowód. Dzieci i dorośli przebrani w stroje pszczelarskie oraz z motywami pszczelimi zaprezentują się na płycie Rynku Głównego, a następnie przy dźwiękach rytmicznej muzyki przejdą na plac Wolnica.

– Pomysłowość uczestników Parady Pszczół nie zna granic. Dość wspomnieć młodego człowieka, który przebrał się za pasiekę wędrowną pedałując zawzięcie na rowerze z przytroczonym ulem na kółkach. Fantazja i wyobraźnia zostają nagrodzone. W konkursie na najciekawsze przebranie nie ma ograniczeń wiekowych, a nawet gatunkowych, bo zdarzały się fantastycznie przebrane psy czy też inni domowi pupile – piszą organizatorzy.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi na placu Wolnica. Parada wyruszy o godz. 12:00 spod pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym.

Dzień Otwarty Centrum Kultury Podgórza

Prezentacja oferty zajęciowej na sezon 2023/2024 i mnóstwo ciekawych warsztatów – od plastycznych i florystycznych, przez warsztaty makramy i tworzenia biżuterii sutasz, po malowanie piaskiem. A do tego animacje dla najmłodszych, koncert piosenek z bajek Disney’a oraz największe przeboje Elvisa Presley’a w wykonaniu Zenona Śliżewskiego – uczestnika programu „The Voice Senior”.

W sobotę, 9 września, odbędzie się dzień otwarty siedziby głównej Centrum Kultury Podgórza pod hasłem „Tu wolno marzyć”.

– W przypadku pasji i talentów, w których rozwijaniu staramy się pomóc naszym klientom i gościom, wszystko zaczyna się od marzeń. Stąd motyw przewodni tegorocznego dnia otwartego siedziby głównej CKP. Podczas wydarzenia chcemy zachęcić Podgórzan do korzystania z naszej oferty zajęć, wydarzeń i aktywności kulturalnych, z którą wracamy po wakacyjnej przerwie – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Organizatorzy zapraszają w godz. 11:00–18:00 do siedziby głównej CKP przy ul. Sokolskiej 13. Atrakcje czekać będą zarówno na dzieci, jak i dorosłych czy seniorów. Wstęp wolny. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona.

Pochód Kopernikański

W sobotę, w ramach obchodów 45-lecia wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odbędzie się Pochód Kopernikański – barwne widowisko teatralne pełne tańca, muzyki, akrobacji i astronomii. Pochód wyruszy o godz. 17:00 spod Bramy Floriańskiej, następnie ulicą Floriańską przejdzie na Rynek Główny, kończąc trasę przy Ratuszu.

W widowisku weźmie udział około 150 wykonawców: aktorów, tancerzy, muzyków, szczudlarzy oraz statystów ze specjalnym udziałem Compagnie Tac O Tac – francuskich mistrzów akrobatyki na szczudłach.

W programie m.in. parada prowadzona przez szczudlarzy-akrobatów, sceny rodzajowe i improwizacje w duchu Krakowa XIV i XV wieku oraz artyści w strojach historycznych epoki Mikołaja Kopernika.

Barwne widowisko przygotowane przez zespół Teatru KTO połączy jubileusz 45-lecia wpisu UNESCO z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.

Zaklęte w Dyni

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na 11. edycję festiwalu Zaklęte w Dyni. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę o godz. 15:00 w parku Ratuszowym przy al. Róż. Zaplanowano różnorodne gry, zabawy, warsztaty i animacje ruchowe nawiązujące do pomarańczowej bohaterki imprezy.

Nie zabraknie strefy gastronomicznej, dzięki której uczestnicy będą mogli spróbować potraw przygotowanych z dyni, eko strefy warsztatowej, strefy ruchu czy strefy Pana Dyni, bohatera książeczki dla dzieci, dedykowanej najmłodszym mieszkańcom miasta i turystom.

Festiwal będzie też okazją do zaopatrzenia się w dyniowe przetwory, rękodzieło czy roślinne ozdoby. Wstęp wolny.

Piknik w parku Zaczarowanej Dorożki

Animacje dla dzieci, warsztaty florystyczne, tworzenie łapaczy snów, Bubble Show, zabawy z językiem angielskim, dmuchańce i fotolustro – to tylko część atrakcji, które czekać będą na mieszkańców Krakowa w ramach rodzinnego pikniku „Indianie i Kowboje”.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 10 września, w parku Zaczarowanej Dorożki. Oprócz warsztatów i animacji piknikowicze będą mogli liczyć na małe co nieco – organizatorzy przygotują dla nich bezpłatny poczęstunek. Start o godz. 15:00.

Impreza odbywa się w ramach Miejskiego Programu Integracji Międzypokoleniowej, realizowanego przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana od 2021 roku. Wstęp wolny. Piknik potrwa do godz. 19:00.

Mała Boska Komedia

Po rocznej przerwie powraca Mała Boska Komedia. Jesienią na deskach Teatru Łaźnia Nowa znów zostaną zaprezentowane najciekawsze spektakle ostatnich sezonów dedykowane dzieciom oraz młodzieży.

W niedzielę, 10 września, o godz. 16:00 publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl Teatru Polskiego w Warszawie pt. „Przygody Koziołka Matołka”. Sztukę inspirowaną poetycką opowieścią Kornela Makuszyńskiego o naiwnym szczęściarzu wyreżyserował Maksymilian Rogacki.

To pełna niezwykłych perypetii oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji historia dzielnego warszawskiego podróżnika, który gotów jest przemierzyć morza i oceany, by dotrzeć do mitycznego Pacanowa. Spektakl kierowany do młodych widzów od 5 lat.

Aktualności

Pokaż więcej