Nowa Huta bez tajemnic. Wycieczki, spacery i joga w dawnym kinie Światowid

Muzeum Nowej Huty fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W dniach 15-17 września odbędzie się kolejna edycja wydarzenia „Zajrzyj do Huty”. W programie m.in. wycieczki piesze, autokarowe i rowerowe, zwiedzanie huty czy spływ kajakiem. Zapisy ruszają 1 września w południe.

Po raz 15. Muzeum Krakowa zaprasza mieszkańców miasta i turystów do udziału w wydarzeniu „Zajrzyj do Huty”. Poprzez różne aktywności będzie można zwiedzić najmłodszą dzielnicę Krakowa.

– W tym roku świętujemy mały jubileusz. Od 15 lat, najpierw w czerwcu, a od dłuższego już czasu we wrześniu, organizujemy wielkie wydarzenie kulturalne w Nowej Hucie, w którym bierze udział kilkadziesiąt instytucji. W tym roku w akcję włączyło się blisko 40 różnych placówek – muzeów, ośrodków kultury, bibliotek czy stowarzyszeń – mówi Piotr Kapusta z Muzeum Nowej Huty.

Nowohuckie skarby

Celem projektu jest nie tylko promowanie dziedzictwa i potencjału kulturalnego najmłodszej dzielnicy miasta, ale także rozwijanie współpracy w sektorze lokalnych instytucji kultury oraz innych nowohuckich inicjatyw.

– Program imprezy obejmuje wydarzenia dla odbiorców w każdym wieku – od dzieci po seniorów. Można zwiedzać wystawy, oglądać pokazy filmowe czy uczestniczyć w wycieczkach pieszych, rowerowych bądź autokarowych. W programie mamy również spływ kajakiem oraz zwiedzanie krakowskiej huty. Tematyka wydarzeń jest bardzo zróżnicowana – od archeologii aż po czasy współczesne – wyjaśnia Piotr Kapusta.

Zajrzeć do Nowej Huty będzie można w dniach 15-17 września (od piątku do niedzieli). Projekt zainauguruje panel dyskusyjny „Nowa Huta skarbów”, który odbędzie się w budynku dawnego kina Światowid – Muzeum Nowej Huty .

– Uczestnicy będą mogli posłuchać nie tylko przedstawicieli różnych instytucji, ale także osób prywatnych. W tym roku spojrzymy na Nową Hutę przez pryzmat eksponatów muzealnych i osobistych pamiątek – zapowiada Piotr Kapusta.

Panel rozpocznie się w piątek o godz. 17:00 i potrwa do 20:30. Wstęp wolny.

Zabawy, zwiedzanie huty i spływ

Podobnie jak w poprzednich latach program wypełniają różne propozycje. Najmłodsi będą mogli uczestniczyć m.in. w grach, zabawach podwórkowych, zajęciach z jogi czy turnieju rugby.

W piątek streetworkerzy z Fundacji Ukryte Skrzydła zaproszą na boiska za Liceum Ogólnokształcącym nr XVI (os. Willowe 1). Z kolei w Muzeum Nowej Huty przez cały czas dostępna będzie wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari”, która pozwoli wszystkim zanurzyć się w świecie gier oraz zabaw z czasów PRL.

Chętni będą mogli także zajrzeć za bramę krakowskiej huty i zobaczyć, jak działa zakład przemysłowy ArcelorMittal Poland. Na czas zwiedzania wszyscy uczestnicy otrzymają kaski oraz fartuchy. W tym roku nie zabraknie również spływu kajakowego Dłubnią, który rozpocznie się znad Zalewu Nowohuckiego.

Ponadto organizatorzy zapraszają, zarówno dzieci, jak i dorosłych, na sesję jogi w budynku dawnego kina Światowid.

Rowerem, autokarem czy pieszo?

Wycieczki to nieodłączny element projektu „Zajrzyj do Huty”. W ramach wydarzenia będzie można przemierzyć szlak rowerowy Velo Huta, a także udać się rowerami na Przylasek Rusiecki bądź wycieczkę śladami dawnej linii kolejowej Kraków - Kocmyrzów.

– Oczywiście nie zabraknie wycieczek pieszych, organizowanych m.in. przez Muzeum Nowej Huty, Fundację „Poza Szlakiem”, Stowarzyszenie „Sieć Solidarności”, Muzeum HERstorii Sztuki, Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Spacerując, będzie można nie tylko dowiedzieć się, jak zmieniała się Nowa Huta, ale także jak wyglądały te tereny przed 1949 rokiem. W  podobnym duchu odbywać się będzie wycieczka autokarowa pt. „Niezwykle dziedzictwo Nowej Huty”, którą poprowadzę. Zobaczymy sześć dawnych miejscowości – Pleszów, Branice, Ruszczę, Kościelniki, Wadów i Łuczanowice – zdradza Piotr Kapusta.

W programie znalazła się także wycieczka kultowym autobusem „Ogórkiem” śladem ikon nowohuckiej architektury.

Trudno nie wspomnieć też o wystawach. W ramach „Zajrzyj do Huty” będzie można zwiedzić m.in. Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów, ekspozycje „Trzepaki, Reksio, Atari” i „Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie” w Muzeum Nowej Huty, wystawę „Stan zagrożenia” na os. Szkolnym czy wystawy w Młodzieżowym Domu Kultury Fort 49 Krzesławice.

Zapisy na poszczególne wydarzenia ruszają już 1 września od godz. 12.00 przez Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl). Liczba miejsc jest ograniczona.

Szczegółowy program „Zajrzyj do Huty” dostępny TUTAJ.