Weekendowe atrakcje dla najmłodszych [DARMOWE WEJŚCIÓWKI]

„Średniowiecze da się lubić” w Barbakanie fot. Eryk Ruta/LoveKrakow.pl

Festiwal muzyki średniowiecznej w Barbakanie, kiermasz książki na placu św. Marii Magdaleny, koncerty w Altanie na Plantach, a może piknik z Cricoteką? Oto garść kulturalnych propozycji na najbliższy weekend.

Krakowski Kiermasz Książki

Od piątku do niedzieli na placu św. Marii Magdaleny będzie można znaleźć prawdziwe literackie perełki. Wszystko za sprawą Krakowskiego Kiermaszu Książki. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Szukam słowa”. To nawiązanie do debiutanckiego wiersza Wisławy Szymborskiej, polskiej noblistki, która w tym roku obchodziłaby 100. urodziny.

W samym sercu Krakowa pojawią się arcydzieła wieszczów, ekskluzywne pozycje wydawnicze, utwory zapomnianych pisarzy, a także cenne woluminy i egzemplarze rzadkich wydawnictw, które już dawno zniknęły z księgarskich półek. Oczywiście nie zabraknie też literatury popularnej. Wśród prezentowanych dzieł pojawi się wiele propozycji dla najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów.

Kiermasz odbędzie się w godz. 10:00–20:00.

Legendy zaklęte w świetle i cieniu

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza w sobotę na rodzinne warsztaty pod nazwą „Legendy zaklęte w świetle i cieniu”, które zapowiadają tegoroczne święto Pałacu Krzysztofory (29–30 lipca).

Podczas zajęć mali odbiorcy poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W ramach warsztatów uczestnicy przygotowują postacie i scenografię związane z daną legendą. Następnie, z wykorzystaniem teatru cieni, przedstawiają opowieść, samodzielnie animując postacie. Warsztaty odbywają się w soboty w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory o godz. 10:00 i są przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat. Koszt to 15 zł.

Letnia wystawa szopek krakowskich

W klasztorze oo. franciszkanów można oglądać ekspozycję szopek krakowskich, która wpisuje się w cykl obchodów 800–lecia urządzenia przez św. Franciszka żłóbka w Greccio w 1223 roku, co spopularyzowało zwyczaj budowania szopek we wszystkich zakątkach świata.

Na ekspozycji znalazło się 40 dzieł wykonanych przez 20 czołowych krakowskich twórców na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Niemal wszystkie wystawione szopki to laureatki dorocznych, grudniowych konkursów. Wśród obiektów są kilkucentymetrowe miniatury, jak również większe dzieła. Zwiedzający mogą zobaczyć również największą szopkę w dziejach, która liczy aż 5 metrów.

Wystawę uzupełnia kilkanaście grup figurek szopkowych powstałych na różnych kontynentach. Ekspozycja będzie czynna do 31 sierpnia. Wstęp 10 zł (dzieci do lat 4 – bezpłatnie).

Festiwal muzyki średniowiecznej

Przed nami kolejne sobotnie spotkanie w ramach organizowanego przez Muzeum Krakowa cyklu „Średniowiecze da się lubić!”. Tym razem w Barbakanie odbędzie się festiwal muzyki dawnej w wykonaniu profesjonalnych zespołów Fleurdelis (Warszawa), Żniwa (Wrocław), Daj Ognia (Kraków) i Lity Tyler (Białoruś).

Pomiędzy koncertami zaplanowano wykłady i lekcje dotyczące bogatego instrumentarium, a także wiele aktywności dla najmłodszych. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13:00 i potrwa do 21:00. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Piknik z Krokodylkiem Tirkiem

W sobotę Główny Inspektorat Transportu Drogowego zaprasza mieszkańców Krakowa i turystów na rodzinny piknik w parku Jordana. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji takich jak mobilne miasteczko ruchu drogowego, tor wyścigowy dla dzieci, gra miejska, malowanie buziek, gry i konkursy z edukacyjno-odblaskowymi nagrodami, a także prezentację sprzętu kontrolnego Inspekcji Transportu Drogowego.

Organizatorzy zaplanowali również koncert Kuby Szmajkowskiego. Piknik rozpocznie się o godz. 11:00.

Kraków to pierwszy przystanek w wakacyjnej podróży. Na trasie „Bezpiecznej Szkoły Krokodylka Tirka” będą jeszcze Zakopane i Mielno.

KONKURS - ROZDAJEMY WEJŚCIÓWKI DO BAWIALNI DLA DZIECI

Rozdajemy wejściówki do Bawialni „Jeszcze 2 Minutki”. Voucher na 2-godzinną zabawę dla dziecka otrzyma pierwsze 10 osób, które zgłosi się na konkurs@lovekrakow.pl podając w tytule maila „Jeszcze 2 Minutki”.

Festiwal Tańców Dworskich

Do 23 lipca potrwa Festiwal Tańców Dworskich organizowany przez Balet Cracovia Danza. To wydarzenie artystyczne, którego głównym celem są prezentacje związane z dziedzictwem tanecznym Krakowa, Polski, Europy a nawet całego świata. Tegoroczna odsłona festiwalu odbywa się pod hasłem „Gwiazdy, planety, kosmos”.

W sobotę, 22 lipca, prezentacje tańca dworskiego będzie można zobaczyć na dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich. Pokazy odbędą się o godz. 16:00 i 17:00. Tego samego dnia artyści zaproszą krakowian i turystów do wspólnego zatańczenia poloneza na Rynku Głównym. Start o godz. 19:00.

Wielki finał odbędzie się w niedzielę, 23 lipca, w Teatrze Słowackiego. W programie m.in. występ francuskiego zespołu HéliosKine, który zaprezentuje taniec planet w choreografiach barokowych mistrzów tańca oraz spektakl „Planety tańcem poruszone” w wykonaniu Baletu Cracovia Danza. Finałowa gala rozpocznie się o godz. 19:00 (obowiązują darmowe wejściówki).

Koncerty na Plantach

W wakacyjne weekendy altana na Plantach przy skwerze Zbigniewa Wodeckiego zamienia się w przestrzeń rodzinnych pokazów teatralnych, występów artystycznych i potańcówek. W sobotę o godz. 11:00 Krakowskie Forum Kultury zaprasza na koncert Miłosza Cabana i Aleksandry Janeckiej.

– „Obrazy malowane dźwiękami” to bajka wprowadzająca dzieci i młodzież w często niezrozumiany świat muzyki klasycznej. Podczas spotkania poruszamy wyobraźnię widowni, nakreślając pozamuzyczną interpretację najbardziej znanych kompozycji muzyki poważnej. Naszym głównym przesłaniem jest dostarczenie odpowiedzi na pytanie: po co obcować ze sztuką i co ona właściwie może wnieść w naszą codzienność – wyjaśnia Krakowskie Forum Kultury.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu Koncerty Promenadowe dla Dzieci. Wstęp wolny. Z kolei w niedzielę o godz. 15:00 w Altanie na Plantach zagra zespół Knedlove (Eliza Sicińska i Kacper Chmura). Artyści czerpią z wielu źródeł m.in. z soulu, folku, jazzu czy bluesa.

W sytuacji wystąpienia złych warunków pogodowych koncerty zostaną przeniesione do Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury.

Najlepsze animacje pod Wawelem

Przed nami 15. edycja Kraków Summer Animation Days. W dniach 21–23 lipca na placu Wielkiej Armii Napoleona zaprezentowane zostaną najlepsze filmy animowane z różnych krajów m.in. Francji, Chorwacji, Łotwy, Portugalii, Słowenii czy Estonii. Nie zabraknie też polskich animacji nagrodzonych branżowymi nagrodami Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W programie znalazły się również najnowsze pełnometrażowe animacje. W piątek o godz. 21:30 widzowie będą mogli zobaczyć „My Love Affair with Marriage”. To opowieść o akceptacji wewnętrznego kobiecego buntu.

W sobotę wyświetlona zostanie animacja „No Dogs or Italians Allowed”. Film, łącząc poezję i realizm, małą i wielką historię, w oryginalnym i osobistym stylu, stanowi świadectwo włoskiej migracji. Pokaz rozpocznie się o godz. 21:30. Trzeciego dnia festiwalu o tej samej godzinie organizatorzy pokażą portugalską animację o więzach rodzinnych pt. „My Grandfather's Demons”.

Wstęp na wszystkie projekcje jest darmowy.

Sportowa sobota w Arenie Garden

W każdą sobotę do końca wakacji, na terenach zielonych przy Tauron Arenie Kraków, odbywać się będzie cykl bezpłatnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Non-Stop Zdrowie”. Projekt wpisuje się w miejską kampanię promującą aktywne spędzanie wolnego czasu „Kraków w Formie”.

22 lipca zajęcia poprowadzą trenerzy z AZS AWF Kraków, Decathlonu, a także Ewa Grzelczak – trenerka Caligraphy Health System.

W programie m.in. ćwiczenia koordynacyjne z hula hop, ćwiczenia równoważne z deskami do równowagi, ćwiczenia koordynacyjne – gra planszowa Dobble XXL na trawie, ćwiczenia gibkościowe i rozciągające na matach, ćwiczenia wzmacniające i oporowe, ćwiczenia wytrzymałościowe, zajęcia fitness i ćwiczenia na torze przeszkód oraz zajęcia ruchowe łączące w sobie tai chi, qigong i elementy yogi.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 14:00.

Podgórski piknik z Cricoteką

W niedzielę, 23 lipca, przestrzeń wokół budynku Cricoteki znów stanie się miejscem warsztatów, koncertów, spacerów i innych działań sąsiedzkich. Wszystko za sprawą III Pikniku Niemożliwego.

W programie m.in. warsztaty dla dzieci „Wspólne muzykowanie” (godz. 11:00–13:00), wspólne budowanie trójwymiarowych rzeźb-miejsc (godz. 12:00–18:00), malarskie zajęcia „Atelier akwareli na wodzie” (godz. 18:00–19:00, obowiązuje rezerwacja miejsc: rezerwacje@cricoteka.pl) oraz plenerowy, improwizowany koncert KIO (Krakow Improvisers Orchestra), który zaplanowano na godz. 20:00.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Dni Świętej Kingi w Wieliczce

22 i 23 lipca na terenie dworca autobusowego w Wieliczce odbędą się Dni Świętej Kingi. W sobotę od godz. 16:00 będzie można posłuchać występów zespołów regionalnych, a następnie Kapeli Mietniowskiej. O godz. 19:00 zaprezentuje się grupa Słowiany. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast Zakopower. To zespół rodem z Podhala, który z jednej strony pozostaje wierny korzeniom, a z drugiej chętnie absorbuje współczesne muzyczne nurty. Start o godz. 20:30. Po koncercie zaplanowano „Światełko do nieba”, a następnie zabawę z DJ-em.

W niedzielę publiczność będzie mogła posłuchać zespołów Drużyna A i Makzet, a także wokalistki znanej z programów  „The Voice of Kids” oraz „The Voice of Poland” – Karoliny Szczurowskiej. O godz. 19:00 wystąpi Janusz Radek, a tuż po nim Anna Wyszkoni (godz. 20:30). Niedzielne świętowanie zwieńczy impreza taneczna z DJ-em.

W programie znalazło się również wiele wydarzeń towarzyszących m.in. XXII Bieg o Pierścień św. Kingi, gry i zabawy dla dzieci, malowanie buziek, fotobudka 360°.