Radni miejscy uchwalili nowy użytek ekologiczny na Zakrzówku. O większą ochronę apelowali naukowcy.
Zakrzówek jest już w części objęty użytkiem ekologicznym, który został ustanowiony w 2018 roku. Ochroną objęto obszar blisko 18 hektarów pomiędzy ulicami Wyłom i św. Jacka, na którym występują m.in. modraszek, traszka oraz gniewosz plamisty (wąż, który jest zagrożony wyginięciem).
Komisja Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa zaproponowała, by rozszerzyć ochronę na kolejne działki. Mowa o terenie, którego powierzchnia to blisko 1,6 ha. Projekt uchwały na jednej z sesji referowała Agnieszka Łętocha z Koalicji Obywatelskiej. Przekonywała, że powiększenie użytku jest niezbędne dla zabezpieczenia siedlisk przyrodniczych, a także stanowisk rzadkich lub chronionych gatunków roślin i zwierząt. – Już w tej chwili inwestorzy próbują, choćby przez koszenie czy różne działania przygotowujące do inwestycji, niszczyć ten teren ekologicznie – komentowała z kolei Joanna Hańderek, radna z klubu Nowej Lewicy.
Radni wskazują, że o powiększenie użytku o działki w rejonie ul. św. Jacka i ul. Wyłom wnioskowali do nich naukowcy m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod pismem z września 2023 r., które trafiło do przewodniczącego podkomisji ds. użytków ekologicznych, podpisali się m.in. eksperci z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ. Postulują, żeby objąć ochroną sześć działek, które ich zdaniem są zagrożone zabudową wielorodzinną. Obawiają się, że wpłynie ona negatywnie na już istniejący użytek. Alarmują, że może dojść m.in. do obniżenia poziomu wód gruntowych. Co więcej, inwestycje wygenerują dodatkowy ruch na ul. św. Jacka i Wyłom, co będzie stanowić zagrożenie dla zwierząt, które mogą ginąć pod kołami aut.
„Zważywszy na postępującą utratę siedlisk na terenie Zakrzówka, m.in. poprzez utworzenie boiska do paintballa między ul. Wyłom i św. Jacka, a także budowę parku Zakrzówek oraz powstające bloki pomiędzy ul. Pychowicką i św. Jacka, zabezpieczenie istniejących fragmentów zieleni ma pierwszorzędne znaczenie dla zachowania populacji płazów i gadów” – dodają naukowcy.
Ostatecznie radni miejscy, na sesji 28 sierpnia, przegłosowali nowy użytek ekologiczny na Zakrzówku. Będzie nieco mniejszy niż pierwotnie przewidywano. Początkowo miał objąć blisko 1,6 ha. Radni przegłosowali wersję, w której ochrona pokryje nieco ponad 1,4 ha terenu. Z pierwotnego projektu uchwały, zgodnie z zaleceniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, wyłączono obszar dawnej pętli autobusowej.
„Za” uchwaleniem użytku byli wszyscy radni (39), biorący udział w głosowaniu.