Wybierasz się w góry? Od poniedziałku nie wjedziesz na Kasprowy Wierch

fot. PKL

W ośrodkach turystycznych należących do Polskich Kolei Linowych wkrótce ruszają jesienne przeglądy techniczne. Dlatego jeśli planujemy wyjazd w góry i chcemy go w pełni wykorzystać, warto wziąć pod uwagę planowane terminy prac konserwacyjnych, podczas których koleje PKL będą stopniowo wyłączane z ruchu pasażerskiego.

Oprócz codziennego monitorowania, sprawdzania poprawności funkcjonowania i bezpieczeństwa kolei w ośrodkach należących do Polskich Kolei Linowych, wszystkie obiekty co roku, po zakończonym sezonie letnim oraz zimowym przechodzą dodatkowo prace techniczne związane z przygotowaniem kolei do następnego sezonu.

– Chcemy, by turyści wjeżdżący kolejami PKL na szczyty gór, mogli podróżować bezpiecznie i cieszyć się pięknymi widokami. Dlatego oprócz kontroli dziennej, podczas której sprawdzamy główne systemy zabezpieczeń, w tym systemy hamulcowe, elektroniczne i mechaniczne, dodatkowo dwa razy w roku – zarówno po sezonie letnim, jak i zimowym – przeprowadzamy prace serwisowe i konserwacyjne, które wiążą się z czasowym przestojem funkcjonowania kolei – mówi Marian Szewczyk, dyrektor ds. techniczno-operacyjnych PKL.

Harmonogram

W tym roku jesienne prace konserwacyjne kolei i urządzeń w ośrodkach Grupy PKL rozpoczną się od ośrodka turystycznego na Kasprowym Wierchu i potrwają od 18 października do 5 listopada.

Od 2 do 26 listopada ruszą przeglądy kolei w ośrodku PKL Mosorny Groń. Od 15 do 30 listopada wyłączone z ruchu pasażerskiego będą również koleje w ośrodku PKL Palenica oraz od 15 do 27 listopada w ośrodku PKL Góra Żar.

Prace serwisowe, przygotowujące koleje i urządzenia w ośrodku PKL Gubałówka na sezon zimowy potrwają od 29 listopada i zakończa się 15 grudnia.

Czas na ćwiczenia

Przestój ośrodków turystycznych PKL związany z przeglądami technicznymi zostanie także wykorzystany na przeprowadzenie ćwiczeń ratowniczych realizowanych przez PKL, TOPR, GOPR i Straż Pożarną, podczas których zostaną wykonane szkoleniowe próby ewakuacji pasażerów. Ćwiczenia zaplanowane są na październik oraz listopad i odbędą się we wszystkich ośrodkach Grupy PKL.

Godziny funkcjonowania ośrodków PKL dostępne są na stronie internetowej. Spółka rekomenduje zakup biletów na wybrany dzień i godzinę z wyprzedzeniem w biletomatach lub w internecie poprzez stronę internetową PKL.

comments powered by Disqus