Wybitny reżyser związany ze Starym Teatrem będzie miał swój skwer w Krakowie?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Z wnioskiem o upamiętnienie słynnego reżysera Konrada Swinarskiego wystąpił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Chodzi o skwer u zbiegu ulic: Szczepańskiej, Juliana Dunajewskiego i św. Tomasza.

Nadanie nazwy skwerowi pozwoliłoby upamiętnić postać wybitnego reżysera, który przez wiele lat związany był z Krakowem oraz ze Starym Teatrem.

Projekt uzyskał pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Poparli go również krakowscy radni podczas wtorkowego posiedzenia komisji kultury.

Jeden z najwybitniejszych twórców teatralnych

Konrad Swinarski (4 lipca 1929 – 19 sierpnia 1975) określany jest mianem jednego z najbardziej oryginalnych reżyserów w historii polskiego teatru. Jego produkcje były wielokrotnie nagradzane.

W latach 1955–1957 Swinarski przebywał na stażu w Berliner Ensemble, gdzie asystował Brechtowi. Po powrocie do Polski wystawiał sztuki w teatrach warszawskich: Dramatycznym, Współczesnym, Ateneum i Narodowym oraz w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Reżyserował również za granicą, przede wszystkim w RFN.

W 1960 r. otrzymał nagrodę im. Leona Schillera przyznawaną młodym reżyserom za wybitne osiągnięcia inscenizacyjne.

Legenda Starego Teatru

Wieloletnią współpracę ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie Konrad Swinarski rozpoczął w 1965 r. Rok później został laureatem Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego m.in. za sztukę „Nie-Boska komedia” Krasińskiego, którą wyreżyserował dla Starego Teatru.

Jednak najbardziej zasłynął z inscenizacji „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl ten uznano za arcydzieło. W 1975 r. Konrad Swinarski rozpoczął przygotowania do wystawienia „Hamleta” Szekspira, jednakże prace przerwała jego śmierć. Wybitny reżyser zginął w katastrofie samolotu pod Damaszkiem.

Od 1976 roku przyznawana jest Nagroda im. Konrada Swinarskiego dla reżyserów za najwybitniejsze osiągnięcia artystyczne sezonu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus