Wybory samorządowe 2023. Krakowianie chcą zmiany? [SONDAŻ]

fot. LoveKraków.pl
– 75 proc. mieszkańców Krakowa chce zmiany władzy w mieście – wynika z sondażu Instytutu Badań Samorządowych przeprowadzonego dla agencji Big Data For Leaders. Wyniki wskazują, że rządzący od 2002 roku Jacek Majchrowski w pierwszej turze przegrałyby i z Małgorzatą Wassermann, i Łukaszem Gibałą. Prawie 20 proc. badanych było niezdecydowanych.

75-letni Majchrowski sprawuje piątą kadencję, która po zmianie prawa została wydłużona z czterech do pięciu lat. Kolejne wybory samorządowe odbędą się jesienią 2023 roku. Czy prezydent raz jeszcze stanie do walki o głosy krakowian?

– Pół roku przed wyborami powiem. Ustawodawca pozwolił mi jeszcze na jedną kadencję – zaznaczył niedawno, pytany o tę kwestię w czasie rozmowy z miejską telewizją.

Koniec ery Jacka Majchrowskiego?

Z sondażu Instytutu Badań Samorządowych wynika, że prezydent może mieć problem z utrzymaniem władzy. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10-14 stycznia metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) na reprezentatywnej grupie 1021 pełnoletnich mieszkańców Krakowa. 

„Sondażowe wyniki pierwszej tury pokazują, że jego dalsze rządy są zagrożone – respondenci chętniej głosowaliby na Małgorzatę Wasserman (23,27 proc.) lub Łukasza Gibałę (19,65 proc.) niż na Jacka Majchrowskiego (18,39 proc.), nawet przy założeniu, że nadal popierałyby go główne partie demokratycznej" – piszą autorzy badania.

Mniejsza część krakowian oddałaby głos na Władysława Kosiniaka-Kamysza (11,96 proc.) lub na kandydata(-kę) Konfederacji lub Lewicy (odpowiednio 4,28 i 2,72 proc.). Niezdecydowanych pozostaje 19,51 proc. ankietowanych.

W badaniu porównano także szanse trzech najmocniejszych kandydatów w drugiej turze. Zbadano 3 warianty: zakładając, że znajdą się w niej albo Wasserman i Gibała, albo Gibała i Majchrowski albo Wasserman i Majchrowski. W badanych zestawieniach Łukasz Gibała wygrywa zarówno z Jackiem Majchrowskim (40,02 proc. do 29,79 proc.), jak i z Małgorzatą Wasserman (47,24 proc. do 32,35 proc), zaś Jacek Majchrowski wygrywa z Małgorzatą Wasserman (42,21% do 36,32%).