Zakończenie Roku Tetmajera. Spod Rydlówki wyruszy barwny korowód kolędniczy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pełne muzyki i ludowych nawiązań. Takie będzie zakończenie Roku Tetmajera. 28 grudnia spod Rydlówki wyruszy barwy korowód, zapraszając wszystkich do wspólnego kolędowania.

Rok Włodzimierza Tetmajera, ustanowiony przez Senat RP, by uczcić 100-lecie śmierci wybitnego młodopolskiego malarza, społecznika i polityka, dobiega końca. Przez 12 miesięcy Muzeum Krakowa zapraszało mieszkańców miasta i gości do uczestnictwa w różnych wydarzeniach m.in. koncertach, wykładach czy spacerach.

Jednym z najistotniejszych punktów programu była monograficzna wystawa „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”. Znalazło się na niej 400 obiektów, w tym blisko 200 obrazów olejnych Tetmajera.

Z Bronowic na Rynek Główny

W czwartek 28 grudnia, dwa dni po 100. rocznicy śmierci artysty, odbędzie się korowód kolędniczy, który uroczyście zakończy obchody Roku Tetmajera. Barwy orszak wyruszy spod Rydlówki, bo to właśnie Bronowice zajmowały szczególne miejsce w sercu Gospodarza z „Wesela” Wyspiańskiego.

– Ważne w tej uroczystości jest nie tylko to, że mamy odtworzoną piękną tradycję łączącą Bronowice z Krakowem, którą opisywał Włodzimierz Tetmajer, ale sięgamy trochę do korzeni. W tym roku podczas warsztatów przygotowaliśmy dwa turonie i gwiazdę, które będą z nami szły – zapowiadała Joanna Zdebska-Schmidt, kierownik Rydlówki i koordynator Roku Włodzimierza Tetmajera.

Wydarzenie wieńczące krakowskie obchody Roku Tetmajera rozpocznie się o godz. 16.00 przed Rydlówką. Po uformowaniu się korowodu i wspólnym zdjęciu kolędnicy wyruszą ulicami Bronowic (Tetmajera, Katowicką, Zielony Most i Balicką) na pętlę tramwajową „Bronowice Małe”.

O godz. 17:00 wsiądą do świątecznego tramwaju, którym dotrą na przystanek „Teatr Bagatela”. Następnie z pieśnią na ustach ruszą na Rynek Główny. W wydarzeniu wezmą udział nie tylko krakowianie.

– Przyjadą górale z Harklowej, czyli miejsca, w którym urodził się Włodzimierz Tetmajer. Po to, by tak jak on połączyć ludzi i wspólnie przejść ze śpiewem na Rynek Główny w Krakowie – tłumaczyła Joanna Zdebska-Schmidt.

Wspólne kolędowanie

W sercu Krakowa muzyka rozbrzmiewać będzie od godz. 17:30. Do wspólnego śpiewu zaprosi mieszkańców miasta i gości Joanna Słowińska – znana pieśniarka i skrzypaczka. Zabrzmią zarówno tradycyjne pieśni, jak i inspirowane nimi opracowania. W trakcie koncertu na Rynku Głównym do artystki dołączą kolędnicy z orszaku.

Uroczyste zakończenie Roku Włodzimierza Tetmajera nastąpi o godz. 18:30. Dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski podsumuje wydarzenia poświęcone młodopolskiemu artyście, organizowane nie tylko w stolicy Małopolski, ale także w innych miastach. Ogłoszona również postać, która będzie patronem 2024 roku.