Zakopane. 160 interwencji policji, mandaty za łamanie obostrzeń [ZDJĘCIA]

fot. Małopolska Policja/materiały prasowe

Do Zakopanego przyjechały na weekend tłumy turystów z różnych części kraju. Część osób łamie obowiązujące obostrzenia, a policja ma sporo pracy.

W sobotę wieczorem podczas briefingu służby podsumowały dotychczasowe działania. Wojewoda Łukasz Kmita odniósł się do sytuacji sprzed tygodnia, kiedy „część gości Zakopanego nie uszanowało zarówno przedsiębiorców, jak i mieszkańców”. Apelował aby turyści zachowywali się odpowiedzialnie a „obostrzenia sanitarne zostały wprowadzone nie po to, żeby utrudnić życie turystom, ale po to, żebyśmy przez te kilka tygodni wytrzymali i mogli cieszyć się końcem epidemii”. – Cieszyłbym się, gdyby tych mandatów było jak najmniej, albo nie było ich w ogóle, ale to zależy od nas, spacerowiczów, osób, które pojawiają się na Krupówkach i w innych miejscach w Zakopanem” – mówił.

Wsparcie z Krakowa

– Niestety doświadczamy tego, że duża grupa turystów nie stosuje się do obostrzeń. Oczekujemy odpowiedzialności osób, które przyjeżdżają tutaj wypocząć. Niech nie myślą tylko o sobie, ale niech pomyślą o osobach, które tu przyjadą za tydzień i kolejne tygodnie” – mówił Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. Roman Kuster. Do Zakopanego skierowano na weekend do służby patrolowej dodatkowo 70 policjantów oddziału prewencji z Krakowa.

Mieszkańcy chcą porządku

Starosta Tatrzański Piotr Bąk powiedział, m.in., że niestety część przybyłych gości po opuszczeniu swojego miasta nie przestrzega zasad sanitarnych. Tymczasem „lokalna społeczność oczekuje stanowczych działań Policji”. Wyraził nadzieję, że podczas tego weekendu nie doświadczymy tego samego co w ubiegły weekend.

160 interwencji

W sumie, od piątku do godziny 18 w sobotę policja odnotowała pod Tatrami 160 interwencji w miejscach publicznych, pensjonatach, sklepach i pod prywatnymi adresami. Ujawniono 145 wykroczeń. 107 osób ukarano mandatami karnymi, w tym 92 za brak maseczek lub złamanie innych sanitarnych obostrzeń. Wobec 38 osób skierowane zostaną wnioski o ukaranie do sądu, z czego 34 za naruszenie epidemicznych nakazów.

comments powered by Disqus