Urzędnicy diametralnie zmienili plany w sprawie al. Solidarności. Unieważnili przetarg na projekt gruntownej przebudowy i zapowiedzieli remont torowiska już w najbliższym czasie.
Urzędnicy pod koniec lipca wybrali firmę, która w ciągu 15 miesięcy miała przygotować dokumentację potrzebną do gruntownej przebudowy al. Solidarności. Inwestycja miała objąć cały odcinek od placu Centralnego do drogi S7, a więc większy zakres niż przewidywano poprzednio. Projekt miał też m.in. uwzględniać budowę drogi dla rowerów oraz przebudowę lub wybudowanie od nowa mostu nad Dłubnią. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:
Nowy scenariusz
W czwartek Zarząd Dróg Miasta Krakowa poinformował o zmianie planów w tej sprawie. Przetarg został jednak unieważniony. Mają za to już teraz wyremontować torowisko tramwajowe. – W interesie publicznym, z uwagi na zły stan techniczny torowiska w al. Solidarności leży niezwłoczne wykonanie niezbędnych prac, a kompleksowa przebudowa torowiska na podstawie ww. dokumentacji byłaby możliwa dopiero za kilka lat – argumentują.
Przy okazji tej informacji padła oficjalnie data zamknięcia torowiska w związku z budową wiaduktu nad budowaną drogą S7, co według komunikatu ma nastąpić 26 sierpnia i potrwać minimum osiem miesięcy. Miasto chce wykorzystać ten czas na to, by wyremontować tory, podobnie jak wcześniej miało to miejsce na ul. Kocmyrzowskiej, Bieńczyckiej, Ujastek Mogilski, Ujastek czy Zakopiańskiej. – Prace obejmą wymianę torowiska, sieci trakcyjnej, peronów przystankowych i odwodnienia torowiska – zapowiada ZDMK.
– Taki zakres prac torowych, w połączeniu z wykonanymi pracami związanymi z remontem nakładkowym jezdni, pozwoli na uzyskanie efektu komfortu podróżowania tą ulicą zbliżonego do efektu jaki dałaby przebudowa ulicy. W ramach remontu nakładowego wykonano nie tylko nową nawierzchnię jezdni od wjazdu na os. Centrum A i B do tzw. „agrafki” przy ul. Bulwarowej, po obu stronach ulicy, ale również remont miejsc postojowych, wymianę krawężników, remont prostopadłych dojść oraz chodników w sąsiedztwie przejść dla pieszych, regulację wysokościowa przejść dla pieszych wraz z zastosowaniem infrastruktury dla osób z ograniczoną mobilnością oraz regulację wysokościową zjazdów. Prace, które rozpoczęto w marcu a obecnie dobiegają końca kosztowały łącznie 10 mln zł – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie jednostki.