W czwartek prezydent Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim akty powołania w skład Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Prezydenci minister Wojciech Kolarski w rozmowie z LoveKraków.pl tłumaczył, że po śmierci prof. Franciszka Ziejki, stanowisko przewodniczącego SKOZK pozostawało nieobsadzone. W składzie prezydium istniały również dwa wakaty, ponieważ wcześniej pełniły je osoby starsze, które zmarły.
Nowe spojrzenie
Zwrócił uwagę, że osoby, które zasiadały w SKOZK zostały powołane w większości w latach 90. XX wieku. – W opinii pana prezydenta powołane dziś osoby i spodziewane wkrótce nominację, mają nadać nową energię w działalności tego komitetu – mówił Wojciech Kolarski.
– Prezydent chce, aby Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa stał się miejscem, w którym poszukiwane są nowe źródła finansowania renowacji krakowskich zabytków – zaznaczył.
Dodał, że w zamyśle prezydenta Andrzeja Dudy, komitet ma stać się również płaszczyzną debaty o rozwoju Krakowa, z uwzględnieniem najważniejszego elementu, czyli poszanowania dziedzictwa kulturowego.
Na czele komitetu – inżynier architekt
Nowym przewodniczącym został krakowski architekt Borysław Czarakcziew, autor ponad 200 projektów architektonicznych o różnej tematyce, zaczynając od remontu zespołu Szarej Kamienicy, a kończąc na projekcie Systemu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.
– Przewodniczącym komitetu będzie inżynier, osoba, która ma bardzo duże doświadczenie w pracach urbanistycznych i sam jest uczestnikiem wielu dyskusji o Krakowie i architekturze, zasiada w wielu międzynarodowych gremiach. Pan Czarakcziewa może mieć nowe spojrzenie na funkcjonowanie komitetu – tłumaczył prezydencki minister.
Wsparcie ze strony muzealników
Natomiast dr hab. Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu) oraz prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie) zostali powołani na wiceprzewodniczących SKOZK.
– To przedstawiciele pokolenia, którzy mają już spory dorobek i z wieloma sukcesami zarządzają niezwykle ważnymi dla Krakowa i Polski instytucjami kultury. Panowie swoją działalności pokazali przez ostatnie lata, że ich instytucje zmieniły się, przyciągają krakowian i turystów, ale stają się nawet w skali ogólnopolskiej przykładem sukcesu, jak w nowatorski sposób zarządzać muzeami – podkreślił Wojciech Kolarski.