Prezydent nadaje nową energię Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa

W czwartek prezydent Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim akty powołania w skład Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Prezydenci minister Wojciech Kolarski w rozmowie z LoveKraków.pl tłumaczył, że po śmierci prof. Franciszka Ziejki, stanowisko przewodniczącego SKOZK pozostawało nieobsadzone. W składzie prezydium istniały również dwa wakaty, ponieważ wcześniej pełniły je osoby starsze, które zmarły.

Nowe spojrzenie

Zwrócił uwagę, że osoby, które zasiadały w SKOZK zostały powołane w większości w latach 90. XX wieku. – W opinii pana prezydenta powołane dziś osoby i spodziewane wkrótce nominację, mają nadać nową energię w działalności tego komitetu – mówił Wojciech Kolarski.

– Prezydent chce, aby Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa stał się miejscem, w którym poszukiwane są nowe źródła finansowania renowacji krakowskich zabytków – zaznaczył.

Dodał, że w zamyśle prezydenta Andrzeja Dudy, komitet ma stać się również płaszczyzną debaty o rozwoju Krakowa, z uwzględnieniem najważniejszego elementu, czyli poszanowania dziedzictwa kulturowego.

Na czele komitetu – inżynier architekt

Nowym przewodniczącym został krakowski architekt Borysław Czarakcziew, autor ponad 200 projektów architektonicznych o różnej tematyce, zaczynając od remontu zespołu Szarej Kamienicy, a kończąc na projekcie Systemu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.

– Przewodniczącym komitetu będzie inżynier, osoba, która ma bardzo duże doświadczenie w pracach urbanistycznych i sam jest uczestnikiem wielu dyskusji o Krakowie i architekturze, zasiada w wielu międzynarodowych gremiach. Pan Czarakcziewa może mieć nowe spojrzenie na funkcjonowanie komitetu – tłumaczył prezydencki minister.

Wsparcie ze strony muzealników

Natomiast dr hab. Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu) oraz prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie) zostali powołani na wiceprzewodniczących SKOZK.

– To przedstawiciele pokolenia, którzy mają już spory dorobek i z wieloma sukcesami zarządzają niezwykle ważnymi dla Krakowa i Polski instytucjami kultury. Panowie swoją działalności pokazali przez ostatnie lata, że ich instytucje zmieniły się, przyciągają krakowian i turystów, ale stają się nawet w skali ogólnopolskiej przykładem sukcesu, jak w nowatorski sposób zarządzać muzeami – podkreślił Wojciech Kolarski.

comments powered by Disqus