Zmiana rozkładu na kolei. Pociągi pojadą szybciej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W niedzielę 12 listopada wprowadzona zostanie kolejowa korekta rozkładu jazdy. Dla pasażerów z Krakowa zmiany będą dotyczyć m.in. przystanku na Grzegórzkach i prędkości, jaką zaczną rozwijać pociągi.

Część zmian będzie miała związek z faktem, że modernizacja linii średnicowej dobiega już końca. – Od niedzieli zwiększy się prędkość pociągów na przebudowanym odcinku. Między Krakowem Głównym i Krakowem Płaszowem pociągi będą mogły się rozpędzić do 100 km/h, a pomiędzy Płaszowem i Podłężem do 130 km/h – zapowiada Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych SA. Dzięki temu zwiększą się możliwości kolejarzy przy układaniu rozkładów jazdy.

Trwająca od 2017 roku, największa unijna inwestycja transportowa w Krakowie, jest już na ostatnim etapie. Wykonawcy zajmują się głównie porządkowaniem okolic placu budowy czy odtwarzaniem nawierzchni w sąsiedztwie przeprowadzonych prac. W ostatnim czasie nowy asfalt pojawił się m.in. na ul. Blich i Halickiej, a także na Bulwarach Wiślanych.

Równolegle trwa jeszcze układanie kamiennej elewacji wiaduktu nad ul. Grzegórzecką.

Więcej pociągów na Grzegórzkach

Od niedzieli więcej pociągów zatrzyma się na nowym przystanku Kraków Grzegórzki. Od 28 września stają tam już standardowe pociągi linii SKA3 kursującej między Krakowem i Tarnowem, a teraz dołączą do nich również przyspieszone kursy.

– Wraz z listopadową zmianą rozkładu jazdy na przystanku osobowym Kraków Grzegórzki będą się zatrzymywać pociągi przyspieszone kursujące na odcinku Kraków Główny – Tarnów, w tym „Mościcki” i Jaskółka” do Tarnowa, „Dunajec” i „Lach” do Nowego Sącza i „Hubal” do Jasła – zapowiadają Koleje Małopolskie. – Wskutek powyższej zmiany przystanek Kraków Grzegórzki będzie obsługiwany przez wszystkie pociągi SKA1, SKA2 i SKA3 kursujące na tym odcinku – podkreślają.

Dodatkowy kurs

Koleje Małopolskie uruchomią też dodatkowy kurs w relacji Podbory Skawińskie (odjazd 6:49) – Kraków Główny (przyjazd 7:20). Ma on uzupełnić lukę pomiędzy istniejącymi już połączeniami i jest odpowiedzią na duże zapotrzebowanie ze strony pasażerów.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki