Zwrot podatku. Rekordzista z Krakowa dostał ponad 100 tys. złotych

Izba Administracji Skarbowej w Krakowie poinformowała, że do tej pory Małopolanie otrzymali 1,5 mld złotych zwrotu nadpłaconych podatków. Rekordzistą jest mieszkaniec Krakowa, któremu skarbówka przelała ponad 102 tys. złotych.

– Do połowy kwietnia małopolskie urzędy skarbowe zwróciły prawie dwa razy więcej pieniędzy na konta podatników niż w ubiegłym roku – informuje IAS. Średni czas oczekiwania na zwrot w skali całego kraju wynosi 12 dni.

Największe zwroty otrzymali: podatnik z Krakowa (102 tys. złotych), Wieliczki (82,5 tys. zł) i Suchej Beskidzkiej (72,5 tys. zł).

Rekordowe kwoty wynikają z ubiegłorocznej zmiany przepisów. To, między innymi podwyższenie tzw. „kwoty wolnej”, czyli kwoty od której nie płacimy podatku (30 tysięcy zł), obniżenia stawki podatku dochodowego do 12% oraz podwyższenia kwoty dochodów w tym progu podatkowym. Oprócz tego, każdy kto składa zeznanie roczne, może skorzystać z ulg i odliczeń, np. na termomodernizację, rehabilitacyjnej, ulgi na powrót, ulgi na dzieci czy na zabytki.

Rekord padł nie tylko w kwocie zwrotu, ale również w liczbie złożonych zeznań przez Internet.

–  Do połowy kwietnia urzędy skarbowe z naszego województwa przyjęły 510 tys. zeznań złożonych w formie elektronicznej. To ponad dwukrotnie więcej, niż podczas zeszłorocznej akcji PIT, choć na rozliczenie pozostało jeszcze ponad tydzień i spodziewamy się jeszcze wielu zeznań – informuje Bożena Drabik, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

W tym roku termin na rozliczenie podatkowe upływa 2 maja.