Krakowianie głosują, efekty widać w mieście

W dyskusjach dotyczących Budżetu Obywatelskiego najwięcej uwagi przyciągają zazwyczaj duże ogólnomiejskie projekty. Ich realizacja jest najbardziej kosztowna, ale też i najbardziej widoczna w przestrzeni miejskiej. Minione edycje głosowania przyniosły już co najmniej kilka takich inwestycji, a kolejne są w trakcie realizacji.

Trudno o bardziej spektakularny przykład zrealizowanego zadania z Budżetu Obywatelskiego, niż rewitalizacja Zalewu Bagry. Krakowianie zagłosowali na nią w 2015 roku, a prace zostały przeprowadzone w 2016. Każdy, kto pamięta, jak to miejsce wyglądało wcześniej, musi docenić wprowadzone zmiany. Powstał nowy pomost i taras, plaża została powiększona. Wybudowana została nowa alejka, a przy niej – oświetlenie, ławki, kosze na śmieci. Nowością są dwie przebieralnie, stojaki na rowery i ścieżka edukacyjna dotycząca ptactwa wodnego. Cały teren został uporządkowany, pojawiły się nowe nasadzenia.

Najlepszym dowodem na to, że mieszkańcom spodobały się efekty prac, są wyniki głosowania z 2017 roku. Bagry znów wygrały, dzięki czemu na rewitalizację kolejnego fragmentu przeznaczonych zostanie kolejne trzy miliony złotych. Tym razem nowy wygląd zyska wschodnia część zalewu – powstanie m.in. nowy ciąg pieszy do kładki nad torami kolejowymi. Prace mają się zakończyć do 2019 roku.

Zalew Nowohucki w coraz lepszym stanie

Wiele zmieniło się i zmieni również nad Zalewem Nowohuckim. W ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego utworzona tam została trasa informacyjno-historyczna, odnowiony został pomost widokowy, zamontowano ławki, stoliki piknikowe oraz do gry w szachy, uzupełniono istniejącą siłownię o brakujące urządzenia. W niektórych miejscach pojawiła się nowa nawierzchnia. A to ciągle dopiero część zmian. Zarząd Zieleni Miejskiej planuje tam też jeszcze m.in. dalsze prace przy rewitalizacji zieleni i budowę plaży.

Mniejsze i większe

Przykładów jest więcej. Na kilku skrzyżowaniach o zbliżającej się zmianie świateł kierowców informują zamontowane w ramach BO sekundniki. Minionej zimy zamontowane też zostały tablice informujące o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Jedna z nich znalazła się na rondzie Mogilskim, druga przy ulicy Dietla, a trzecia przy przystanku „Muzeum Narodowe” przy al. Słowackiego.

Na Budżecie Obywatelskim zyskał też Kopiec Wandy w Nowej Hucie – dzięki głosom mieszkańców uporządkowana została zieleń wokół niego i poprawiono oznakowanie. Z kolei na fragmencie ulicy Kocmyrzowskiej pojawił się niedawno nowy asfalt.

Zapowiada się ciekawie

Są i takie projekty, które zostały lub zostaną zrealizowane przez miasto w o wiele większym zakresie, niż przewidywał to zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego. Dobrym przykładem jest bezpieczne kąpielisko na Zakrzówku, które znalazło się wśród zwycięzców, a zostało włączone do projektu całościowej rewitalizacji tego obszaru. Prace mają się zacząć jeszcze w tym roku.

Projekty ogólnomiejskie wymagają często większego przygotowania niż tańsze, zakrojone na mniejszą skalę inicjatywy dzielnicowe. Stąd też wynika dłuższy czas realizacji. Rok 2018 przyniesie jeszcze sporo zmian w mieście dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego. Gotowy będzie m.in. nowy park w Czyżynach, przy ulicy Stella Sawickiego – niedaleko nowego osiedla i zabytkowego hangaru. W parku Jordana powstanie wodny plac zabaw, który stanie się kolejną atrakcją tego miejsca. Do 2019 roku w rejonie Łąk Nowohuckich stanie tężnia solankowa, a przy ulicy Wadowickiej powstanie park.

To tylko wybrane przykłady. Każda edycja Budżetu Obywatelskiego przynosi od kilku do kilkunastu ogólnomiejskich projektów, z których zdecydowana większość jest już zrealizowana. I to właśnie wykonane zadania są najlepszym argumentem, by i tym razem wziąć udział w głosowaniu.