Ślizgawka na placu Wolnica i Kiermasz Centralny w Nowej Hucie. Kraków gotowy na święta

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Święta w Krakowie to nie tylko targi bożonarodzeniowe. W najbliższy weekend zostanie otwarta ślizgawka na placu Wolnica, a 15 grudnia w Nowej Hucie rozpocznie się Kiermasz Centralny. W najbliższą środę odbędzie się tradycyjny, 75. Konkurs Szopek Krakowskich.

Trwające na Rynku Głównym targi bożonarodzeniowe i rozświetlające miasto ozdoby wprowadziły Kraków w świąteczny nastrój. Niebawem zapanuje również w innych miejscach w Krakowie – na Kazimierzu czy w Nowej Hucie.

W tym roku nową propozycją jest ślizgawka na placu Wolnica, która będzie miała powierzchnię 800 m2. W każdą sobotę i niedzielę będą tu miały miejsce koncerty didżejów, a wiele wydarzeń będzie miało związek z lokalizacją na Kazimierzu. Odbędą się warsztaty związane z żydowskim świętem Chanuka, dzięki którym powstanie świąteczne drzewko. Jego dekoracje będą nawiązywać i do Świąt Bożego Narodzenia, i do Chanuki. Skorzystać ze ślizgawki będzie można od 8 grudnia do 25 lutego 2018 roku. Wstęp na lodowisko jest płatny – za 45 minut jazdy zapłacimy 5 zł. W tej samej cenie jest wypożyczenie łyżew czy kasku.

Kiermasz świąteczny w Nowej Hucie

W tym miesiącu warto również zajrzeć do Nowej Huty. Od 15 grudnia na Alei Róż rozpocznie się Kiermasz Centralny. W jego trakcie będzie można nabyć ręcznie wykonane ozdoby i prezenty, jak i uczestniczyć w warsztatach dla dzieci i dorosłych, występach grup artystycznych i potańcówkach.

– Każdy chętny będzie mógł nauczyć się robienia świątecznych ozdób czy prezentów oraz wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Zależy nam na tym, aby kultura wychodziła z centrum i pojawiała się w innych częściach miasta – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W namiocie, w którym odbędzie się kiermasz, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia odbędzie się zabawa sylwestrowa. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Harmonogram znajduje się na stronie www.biurofestiwalowe.pl.

Skoro już o Nowej Hucie mowa, przy Nowohuckim Centrum Kultury od 1 grudnia działa lodowisko. Mobilna ślizgawka ma powierzchnię 800 m2 i znajduje się na skwerze przed budynkiem instytucji, nieopodal placu Centralnego.

Tradycyjny konkurs szopek

Zanim jednak zostanie otwarty Kiermasz Centralny, na Rynku Głównym odbędzie się 75. Konkurs Szopek Krakowskich. Będzie je można zobaczyć na pokonkursowej wystawie, która w tym roku wyjątkowo będzie mieć miejsce w Celestacie. Od najbliższego czwartku 27 szopek z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa będzie można zobaczyć w witrynach lokali umiejscowionych w rejonie Starego Miasta. Oprócz tego w przestrzeni miasta pojawi się dziesięć dużych, liczących prawie 2 metry szopek, stworzonych przez mistrzynie i mistrzów szopkarstwa.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale