130 słynnych krakowianek na nowej kurtynie Teatru Słowackiego [ZDJĘCIA]

fot. Bartek Barczyk/mat. prasowe Teatru Słowackiego

Teatr Słowackiego wzbogaci się o nową, ręcznie tkaną kurtynę zaprojektowaną przez krakowską artystkę Małgorzatę Markiewicz. To niecodzienna forma uczczenia 130. urodzin instytucji.

Kurtyna po raz pierwszy zostanie zaprezentowana publiczności w niedzielę 17 grudnia. Inauguracji towarzyszyć będzie występ artystyczny w reżyserii i choreografii Katarzyny Anny Małachowskiej. Wraz z aktorkami Teatru Słowackiego wykreuje ona na scenie opowieść o kobiecości, w różnych jej formach, stadiach i archetypicznych rolach.

Przedstawienie dopełni muzyka na żywo skomponowana specjalnie na to wydarzenie przez Dawida Suleja Rudnickiego. Jednym z punktów wieczoru będzie też wręczenie Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego.

130 lat i 130 kobiet

Kurtyna kobiet to niecodzienna forma uczczenia 130. rocznicy powstania Teatru Słowackiego. Znajdują się na niej nazwiska 130 krakowianek, które ze względu na swoją działalność w różnych sferach życia społecznego, patriotycznego i artystycznego zasługują na naszą pamięć.

– To kurtyna, na której wyobrażonych będzie 130 nazwisk kobiet od czasów mitycznej Wandy, które zmieniły to miasto, zmieniły ten kraj, które były niedoceniane, często spychane w cień, często miały być zapomniane, niektóre były nawet palone na stosie, były świętymi, przeklętymi, królowymi, czarownicami. Na razie będzie ich 130, ale miejsce na kolejne pozostanie na tej kurtynie – zapowiadał we wrześniu Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego.

Autorką projektu jest Małgorzata Markiewicz, krakowska artystka podejmująca w swojej twórczości temat kobiet w bardzo różnych kontekstach. Jako medium artystyczne często wykorzystuje techniki tkackie i hafciarskie.

Opowieść utkana z nici

Kurtyna kobiet nie jest zwykłym przedmiotem użytkowym, lecz monumentalnym dziełem sztuki współczesnej, niosącym ze sobą ważny przekaz. To powstała z milionów splecionych nitek opowieść o wyjątkowych kobietach.

Na uwagę zasługuje nie tylko skala tego przedsięwzięcia, ale przede wszystkim połączenie tradycyjnego rzemiosła. – To obraz utkany z naturalnej przędzy, co wymaga wyjątkowych umiejętności i liczonego w kilometrach surowca – podkreśla Teatr Słowackiego.

Kurtynę stworzyły wspólnie: autorka projektu Małgorzata Markiewicz, podlaskie tkaczki Bernarda Rość i Lucyna Kędzierska, krakowskie hafciarki ze Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie i teatralne krawcowe.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Miasta Kraków oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Projekt wsparła także firma Forum by Nowy Styl.